banner15

Türkiye raporuna 'soykırım' gölgesi

Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu, Türkiye'ye ağır eleştiriler getiren raporu onayladı.

Türkiye raporuna 'soykırım' gölgesi

Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu'nda dün akşam yapılan oturumda, Türkiye raporuna Ankara'nın aleyhine daha sert ifadelerin yer aldığı paragraflar eklendi. Kabul edilen bir değişiklik önergesiyle Türkiye'nin, Ermeni soykırımı iddialarını AB'ye tam üyelik öncesinde tanıması istendi.

Hollandalı Hristiyan Demokrat üye Camiel Eurlings’in hazırladığı Türkiye raporu kabul edildi.
 
Oylamada, 52 parlamenter ‘evet’, 6 parlamenter ‘hayır’ ve 8 parlamenter de ‘çekimser’ oy kullandı.
 
Oylamadan önce konuşan Eurlings, Türkiye'de reformların uygulanmasında gecikme olduğunu belirterek, AP'nin bu raporla, Türkiye'ye ciddi bir mesaj vermesi gerektiğini söyledi.
 
Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Hollandalı parlamenter Joost Lagendijk de yaptığı konuşmada, ‘raporun dilini ağır bulduğunu’ söyledi.
 
Hollandalı parlamenter, özellikle Kıbrıs konusunda AP'nin Türkiye ile müzakerelerin askıya alınabileceği mesajını vermemesi gerektiğini ifade eti.
 
Lagendijk, AB'nin Kıbrıslı Türklere yönelik taahhütlerini de yerine getirmesi çağrısında bulundu.
 
Liberal grup adına konuşan İngiliz parlamenter Andrew Duff da konuşmasında, Avrupa'nın modern ve demokratik bir Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu belirterek, Türkiye'nin savunma ve güvenlik alanında Avrupa'nın istikrarı için oynadığı rolün gözardı edilmemesi gerektiğini kaydetti.
 
AP dışişleri komisyonuna sunulan 300'den fazla değişiklik önergesinin oylanmasının geceyarısını bulması bekleniyor.
 
Türkiye raporu, dışişleri komisyonunun ardından eylül ayı sonunda Strasbourg'da genel kurul oturumunda nihai olarak bir kez daha oylanacak.
 
Barroso: "Ermeni iddiaları emrivaki yapılmasın"
 
AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Türkiye'nin AB'ye üyeliğinde, Ermeni soykırımıyla ilgili iddialaları tanıma koşulunun getirilmesini reddettiğini açıkladı.
 
Belçika Parlamentosu’nda Liberal Parti Reformcu Hareket temsilcileri ile bir toplantıya katılan konuşan Barroso, soykırımla ilgili iddiaları tanıması konusunda Türkiye’ye ‘emrivaki yapılamayacağını’ söyledi.
 
Barroso, bu konudaki tartışmaların ‘zorluğu’ ve ‘zaman gerektirdiği’ üzerinde durarak, Türkiye'ye ek bir koşul getirilemeyeceğini belirtti.
 
Ermenilerin yeni hedefi İspanya Meclisi
 
Bu arada Ermeni soykırımıyla ilgili iddialar iki Katalan milletvekili tarafından İspanyol Meclisi'ne getirildi.
 
Dışişleri Komisyonu'a gönderilen mektupla sunulan öneride, ‘insanlığa karşı bir suç işlendiği’ gerekçesiyle İspanyol Meclisi'nin Ermeni soykırımı iddialarını tanıması talep edildi.
 
Türkiye'nin Madrid Büyükelçisi Volkan Vural önerinin, Meclis Dışişleri Komisyonu'nda kabul edilmesinin ‘çok zayıf’ bir ihtimal olduğunu belirtti.

Kaynak: CNN

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48