banner15

Türkiye-Rusya yakınlaşması Ermenistan'ı korkuttu

Ermenistan Atlantik Birliği Başkanı Tevan Pogosyan, Rusya ve Türkiye'nin ortak çıkarları oluştuğu zaman, Erivan'ın kaybettiğini iddia etti.

Türkiye-Rusya yakınlaşması Ermenistan'ı korkuttu


Novosti-Armeni ajansına konuşan Pogosyan, Moskova'nın Ermenistan siyasetini eleştirerek şöyle dedi: "Eğer Ermenistan'ın müttefiki varsa Erivan kendisine güvenmek zorunda. Burada endişelenecek bir şey yok. Yok şayet müttefikin Ermenistan'ın çıkarlarını gözardı etmeden hareket edeceğinden kuşkulanıyorsak, bu durumda da gereken adımları atmak lazım. Ermenistan'ın kendi çıkarlarını oluşturması ve bunu da doğru uygulaması gerekir. Soru şu: Acaba bizim böyle bir politikamız var mı ve bu siyaseti doğru yapıyor muyuz?"

"SÜREKLİ DOST YOKTUR, SÜREKLİ ÇIKAR VARDIR"

Ermeni uzman Pogosyan, Erivan'ın gelecek stratejisiyle ilgili iyi düşünmesi gerektiğini ifade etti. Pogosyan, "Ermenistan'ın şunu anlaması lazım: Sürekli dost yoktur, sürekli çıkar vardır. Müttefikimize veya ortağımıza yönelik güvene gelince bu anlayış tarihi çerçevede oluşuyor. Bu konuda tarihte yaşanan örnekler vardır. Ne zaman ki Rusya ve Türkiye arasında ortak çıkarlar emele gelirse bu durumda da Ermenistan kaybediyor. Çok dikkatli olmamız gerekiyor." diye konuştu.

"RUSYA BUGÜN BAKÜ İLE İŞBİRLİĞİNDEN YANA"

Pogosyan, Rusya ve Azerbaycan arasında geçenlerde imzalanan doğalgaz anlaşmasının da bu çerçevede ele alınması gerektiğini savundu. Ermeni uzman, "Bu anlaşma ile Rusya kazanç sağladı. Bakü ise Avrupa ve Rusya arasında dengeyi korumak karşılığında bir şeyler ödedi. Eğer Azerbaycan'ın daha fazla imkanı olsa onu da, Rusya ile paylaşabilir. Bugün, Moskova Bakü ile işbirliğinden yana. Bunu da dikkate almak gerekiyor." dedi.

Kaynak: CİHAN

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2009, 16:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35