banner15

'Türkiye saldırırsa karşılık veririz'

Irak Kürdistan Demokrat Parti Lideri Mesud Barzani, olası Türkiye ve İran Saldırılarına mutlaka karşılık vereceklerini söyledi.

'Türkiye saldırırsa karşılık veririz'

Irak Kürdistan Demokratik Partisi lideri ve Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani, Türkiye ve İran'ın topraklarına saldırı düzenlemesi halinde buna karşılık vereceklerini duyurdu.

Kürt devletinin kurulmasının hayal olmadığını belirten Barzani, ancak Irak'ın bugünkü koşullarında federalizmi uygun gördüklerini belirtti.

"Amerika'nın sesi" muhabirinin sorularını cevaplayan Barzani, Türkiye ile İran'ın bu ülkelerde, Kürt nüfusunun yoğunluğundan dolayı, Kürdistan'ın kendileri için tehdit oluşturduğunu düşündüklerini ifade etti.

Bunun yanlış olduğunu söyleyen Barzani, "Bu ülkeler topraklarımıza saldırı düzenlerse, buna karşılık verilecektir" diye konuştu.

ABD ile iran arasındaki gerginliğe de değinen Barzani, Kürtlerin bu konuda taraf olmayacağını söyledi.

Kuzey Irak'ta temaslarda bulunan ABD'nin Irak Büyükelçisi Zalmay Halilzad ise Kürtlere desteklerini bir kez daha tekrarladı.

Halilzad, Washington ile federal Kürt yönetimi arasındaki ilişkilerin uzun vadeli olduğunu belirterek, "Allah'tan, Kürdistan ve Irak halkını koruması ve kutsamasını diliyorum" dedi.

"ABD'siz Türk-Kürt çatışması olabilir"

ABD'de açıklanan Irak'a ilişkin Ulusal İstihbarat Tahmini raporunda, askerlerin bu ülkeden kısa sürede çekilmesi durumunda, Kürtlerin Kerkük'ü ele geçirme ve özerkliklerini genişletme çabalarının, Türkiye'nin askeri müdahalesine yol açabileceği ifade edildi.

Resmi istihbarat kuruluşlarının ortak çalışmasıyla hazırlanan Raporun kamuya açıklanan özet bölümünde, Iraklı Kürtlerin, Kerkük'un kendi bölgelerine katılmasını garantiye almak için sistematik şekilde çalıştığına işaret edildi.

Irak'ın geleceğine ilişkin ciddi kaygılara yer verilen raporda, ''Anayasa'nın 31 Aralık 2007'den önce referandum yapılmasını öngörmesinin ardından Kürtler, Kerkük kenti ve vilayetinin tamamının veya büyük bir bölümünün, Kürt bölgesel yönetimine katılmasını garanti altına almak amacıyla Kerkük'te denetimlerini ilerletme yönünde sistematik şekilde çalışıyor" denildi.

Raporda, "ABD kuvvetlerinin Irak'tan kısa sürede çekilmesi durumunda Kürtlerin, Kerkük'ün kontrolünü ele geçirme ve özerkliklerini ilerletme yönündeki adımları, Türkiye'nin askeri müdahalesine yol açabilir'' ifadesini kullandı.

"Ankara, Irak'ın parçalanmasını istemiyor"

Raporda, Türkiye'nin, Irak'ın parçalanmasını istemediğine ve ''terör örgütü PKK'nin Kuzey Irak'taki sığınaklarını imha etmeye kararlı olduğuna'' dikkat çekildi.

ABD'nin Ulusal İstihbarat Tahmini'nde, Irak'taki durumun düzelmemesi halinde ortaya çıkabilecek muhtemel senaryolar arasında, parçalanmaya yol açacak bir kaosun patlak vermesi, bir Şii diktatörünün belirmesi ve anarşik ortam sonucu merkezi otoritenin kaybolarak gücün, çok sayıda küçük yerel bölgelere dağılması sayıldı.

Irak Çalışma Grubu: "Referandum ertelenmeli"

ABD'de Cumhuriyetçi ve Demokratların ortak kurduğu Irak Çalışma Grubu'nun raporu 6 Aralık'ta açıklanmıştı. Raporda 2007'de yapılacak Kerkük referandumun tehlike olduğuna dikkat çekildi ve ''Referandum ertelenmeli'' denildi.

Raporda, ''2007 yıl sonundan önce, Irak Anayasası'nda öngörüldüğü gibi Kerkük'ün geleceğiyle ilgili bir referandum patlama etkisi yaratabilir ve ertelenmelidir'' ifadesi kullanıldı.

Kerkük kentindeki mücadelenin, Kürtler, Araplar ve Türkmenler arasında olduğu belirtilen raporda, Kürtler'in Kerkük'ü kendi topraklarında görmek istediği ancak yapılacak bir referandumla şiddetin artma riskinin çok yükseleceği vurgulandı.

CNNTURK

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35