banner39

'Türkiye siyaseti Irak etkisinde'

Fransız Le Figaro, Türkiye’nin siyasi takvimi Irak'taki gelişmeler belirliyor ve Kerkük sorunu başrol oynuyor yorumu yaptı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Türkiye siyaseti Irak etkisinde'

Türkiye’de Irak ve Kerkük konularında son günlerde yaşanan gelişmeler, Avrupa basınında da ilgi uyandırdı. Fransız Le Figaro gazetesi, “Irak, artık birinci dış politika maddesi” diyerek, “Türkiye’nin siyasi takviminin ritmini, artık komşu ülkedeki yürek hoplatan gelişmeler belirliyor ve Kerkük sorunu tutkuları billurlaştırıyor” yorumu yaptı.

Le Figaro gazetesi, İstanbul kaynaklı bir haberinde Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün “Irak, bundan böyle Türkiye’deki bir numara sorun” açıklamalarına dikkat çekerek, “Irak, artık birinci dış politika maddesi” dedi. Gazete, “Türkiye’nin siyasi takviminin ritmini, artık komşu ülkedeki yürek hoplatan gelişmeler belirliyor ve Kerkük sorunu tutkuları billurlaştırıyor” değerlendirmesi yaptı.

ABD Dışişleri Müsteşarı Nick Burns’un Ankara ziyaretinin “Cumhurbaşkanı seçimine dört ay kala Türk diplomasinin yeni önceliklerini eğiltmeyeceği”ni yazan gazete, CHP’nin Irak ile ilgili girişimlere ve Hükümetin yapmayı kararlaştırdığı özel görüşmeye de dikkat çekti.

ABD TÜRKİYE İÇİN PASİF ROL ÖNGÖRDÜ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye Irak’taki gelişmeleri izlemeye yetinmeyeceği”ne ilişkin sözlerini de değerlendiren gazete, bu çerçevede ABD’nin bölge stratejisinin Türkiye için “pasif” bir rol öngördüğünü, Erdoğan’ın ise, Türkiye’nin Irak’a müdahale hakkını vurguladığını belirtti.
Le Figaro, Kerkük’e Kürtlerin “kitle” halinde gelmesinin, kentteki “Türkmen azınlığı”nı kırılgan hale getirdiğini, Türkiye’nin etkisini zayıflattığını da yazdı. Petrol zengini Kerkük’ün bağlanması halinde “oluşmakta olan bir Kürt devleti”nin bir “bölgesel ekonomik güç” haline geleceğine işaret eden gazete, bunun Türkiye için “en kötü senaryo” olduğunu kaydetti.

AMERİKA’NIN SÖZÜ İYİ NİYETİN ÖTESİNE GİTMEDİ

Böyle bir tehlikenin birçok kişi için Türk ordusunun müdahalesini haklı kılacağını belirten gazete, Kuzey Irak’ın da PKK’ya barınma sağladığını anımsatırken de “Amerikan müttefikinin, tekrarlanan Kandil dağındaki kamplara karşı harekete geçme sözleri, hiçbir zaman bir iyi niyet ifadesinin ötesine gitmedi” yorumunu yaptı.

ANKA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?