banner39

Türkiye siyasi seçim anketi

Şuanda tek başına iktidar olan Ak Parti yapılan son ankette de Türkiye'nin bir çok yerinde en önde giden parti konumundadır.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Türkiye siyasi seçim anketi

AKP'nin Türkiye çapında yaptırdığı anketlerden gelen ilk sonuçlara göre, Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakan olarak kalmasını isteyenlerin oranı, cumhurbaşkanı olmasını isteyenlerden daha fazla çıktı.

AKP yönetiminin, cumhurbaşkanlığı ve genel seçime yönelik olarak bütün illerde 200 bin denekle yaptırdığı anketten 40 bininin sonucu geldi.
Katılımcılar, "Erdoğan başbakan olarak kalsın mı? Yoksa cumhurbaşkanı mı olsun?" sorusuna çok az oy farkıyla "Başbakan kalsın" yanıtı verdi.

Köşk için de Erdoğan

Erdoğan, "Cumhurbaşkanı kim olsun?" sorusuna verilen yanıtlarda yüzde 30-40 oyla açık fark önde gidiyor. TBMM Başkanı Bülent Arınç ile Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, birbirlerine yakın oy alarak Erdoğan'ı uzaktan takip ediyor.

AKP anketinde, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yüzde 1 civarında oy aldı.

İlk sonuçlara göre yüzde 10'luk seçim barajını sadece AKP ile CHP aşıyor. Kararsızlar dağıtılınca AKP yüzde 40, CHP yüzde 20 oranında oy topluyor. 8 ilde barajı aşan MHP, Osmaniye'de yüzde 25, Kırşehir'de yüzde 15 oranında oy alıyor.

DEHAP batıda yok

Güneydoğu'da ise sadece AKP ve DEHAP barajı aşabiliyor. DEHAP, Güneydoğu'daki bazı illerde yüzde 50'ye yakın oy alırken, batıda birçok yerde hiç oy alamıyor. AKP'nin bazı illerde aldığı oy oranları da şöyle: Şanlıurfa: yüzde 60, Kayseri: yüzde 60, Malatya: yüzde 55, Bolu: yüzde 30, Tekirdağ: yüzde 30, Sivas: yüzde 41.

(Milliyet) 

banner53
Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?