banner39

Türkiye Tel Aviv büyükelçisini geri çekiyor

Türkiye İsrail'deki büyükelçisini geri çağırdı, BM'yi acil toplantıya çağırdı

Arşiv 31.05.2010, 13:26 31.05.2010, 18:53
Türkiye Tel Aviv büyükelçisini geri çekiyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Türkiye, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısı sonrası İsrail'deki büyükelçisini geri çekmeye karar verdi.

Başbakan yardımcısı, büyükelçinin geri çağrıldığını açıkladı.

Arınç ayrıca, Davutoğlu'nun New York'a hareket ettiğini, Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyini acil toplantıya çağırdığını duyurdu.

Türkiye'nin İsrail ile tüm ortak tatbikatları da iptal ettiği açıklandı.

İsrail İle En Önemli İşbirliği Alanı Savunma 

Gazze'ye yardım götüren gemilere yaptığı saldırının ardından tüm gözlerin üzerine çevrildiği İsrail'le Türkiye arasındaki en önemli işbirliği, savunma sanayisi alanında.

Savunma sanayi göz önüne alındığında iki ülke arasındaki ticaret dengesi İsrail lehine gelişiyor. Türkiye İsrail'den yüksek teknoloji gerektiren savunma sanayisi ürünleri alırken, İsrail Türkiye'den daha çok askeri bot, üniforma benzeri malzemeler satın alıyor. İsrail Türkiye'nin savunma sanayi alanında önemli ortakları arasında yer alıyor.

Türkiye, geçen yıl İsrail'e 1 milyar 528 milyon 370 bin dolarlık ihracat gerçekleştirirken, 1 milyar 70 milyon 128 bin dolarlık da ithalat yaptı. Bu yılın dört ayında ise İsrail'e 415 milyon 979 bin dolarlık ihracat, 695 milyon 406 bin dolarlık da ithalat yaptı.

Türkiye'nin İsrail'e ihraç ettiği başlıca ürünler arasında. demir-çelik, otomotiv ve yan sanayi, petrol ve petrol ürünleri, elektrikli makina ve cihazlar, dokumacılık ürünleri, kimyasallar, hazırgiyim, metal eşya bulunuyor.

Türkiye, İsrail'den ise kimyasallar, petrol ve petrol ürünleri, maden cevherleri ve döküntüleri, elektriksiz makinalar, dokumacılık ürünleri ve kağıt-karton ve kağıt, karton esaslı mamuller ile metal eşya ithal ediyor.

Türk müteahhitlik firmalarının İsrail'de bugüne kadar üstlendikleri projelerin toplam değeri yaklaşık 583 milyon dolar seviyesinde bulunuyor.


 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?