Türkiye uzmanı Fas'ta öldürüldü

AB Komisyonu'nun Türkiye dosyası uzmanı Lusignano ile eşi Locht Fas'ta öldürüldü.

Türkiye uzmanı Fas'ta öldürüldü

AB Komisyonu'nun Türkiye dosyası uzmanı Alessandro Missir de Lusignano ile Belçikalı eşi Ariane Lagasse de Locht Fas'ta öldürüldü. Haber, Brüksel'de büyük üzüntü yarattı.

Uzun yıllar AB Komisyonu'nun Türkiye Masası'nda görev yapan, genişlemeden sorumlu üyeler Günter Verheugen ve Olli Rehn'in danışmanlığını üstlenen ve Türkiye dosyasında tarafsız tavırlarıyla büyük saygınlık kazanan Missir de Lusignano üç hafta önce Fas'a tayin olmuştu. Başkent Rabat'taki evlerine dört çocuklarıyla yeni yerleşen çift, geçtiğimiz pazar akşamı eve giren kişiler tarafından öldürüldü.
 
Cinayeti polise, çiftin 10 yaşındaki oğulları haber verdi. Fas polisi, cinayetin hırsızlar tarafından işlendiğini, ailenin arabasının ve ev anahtarlarının kaybolduğunu belirtti.
 
Türkiye'yi çok iyi biliyordu
 
AB çevrelerinde 'çok yetenekli, uzman ve çok kibar' olarak tanınan Allessandro Missir de Lusignano, Türkiye'den, Levanten bir aileden geliyordu ve çok iyi Türkçe konuşuyordu.
 
Türkiye'nin AB'ye katılım dosyasında ve sürecinde çok etkin bir rol oynayan Missir de Lusignano, Ankara ile diyaloğun ve Türkiye'nin AB üyeliğinin önemi ve gerekliliği üzerinde duruyor, mantık ve ikna gücüyle etkin oluyordu.
 
AB Komisyonu'na 1991'de giren ve kısa sürede üst kademelere yükselen, 2001'den itibaren Türkiye Masası'nda görev alan Missir de Lusignano, Türkiye'yi ve Türkleri en iyi tanıyan üst düzey AB memuru olarak biliniyordu.
 
Missir de Lusignano, Fas'taki görevine dün resmen başlayacaktı. AB Komisyonu'nun Dış İlişkilerden Sorumlu Üyesi Benita Ferrero-Waldner, konuya ilişkin açıklamasında, cinayetten duyulan büyük üzüntüyü yansıttı ve katillerin yakalanarak yargılanması için tüm çabanın harcanacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39