banner39

Türkiye ve ABD karşı karşıya gelebilir

Richard Myers, Türk ordusunun Kuzey Irak'a girmesi durumunda, Amerikan kuvvetleri ile karşı karşıya gelebileceğini söyledi.

Arşiv 07.04.2007, 20:33 06.07.2018, 09:31
Türkiye ve ABD karşı karşıya gelebilir

Amerikan eski Genelkurmay Başkanı Richard Myers, Türk ordusunun Kuzey Irak'a girmesi durumunda, Amerikan kuvvetleri ile karşı karşıya gelebileceğini söyledi.

ABD'nin bir önceki Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Richard Myers, Irak'taki esas savaşın Bağdat ve diğer bölgelerde saldırılar düzenleyen aşırı unsurlara karşı verilmesinden dolayı, terör örgütü PKK ile mücadelenin yüksek öncelik taşımadığını ve kolay olmadığını söyledi.

Myers, Amerika'nın Sesi'ne verdiği demeçte, Türkiye'nin kuzey Irak'a müdahale etmesi durumunda "dost kuvvetlerin karşı karşıya gelebileceğini" de kaydetti.

Irak savaşını da kapsayan 2001-2005 yılları döneminde Genelkurmay Başkanı olan Myers, Irak'taki Amerikan kuvvetlerinin neden terör örgütü PKK sorununa askeri çözüm bulmadığı yönündeki soruyu söyle yanıtladı:

"Zorluklardan biri, PKK'nın çok küçük olması ve dağlık bir bölgede faaliyet göstermesi, dolayısıyla peşlerinden gitmek kolay değil.

Bir diğer zorluk daIrak'ın egemen bir devlet olması. Açık konuşmak gerekirse, Irak'taki öncelikler farklı.

PKK, bu önceliklerden biri değil. Oradaki öncelik, Bağdat ve diğer bölgelerde saldırı düzenleyen aşırı unsurlar. İşte bu nedenlerden dolayı, PKK ile mücadele kolay değil."

Myers, Türk ordusunun kuzey Irak'a olası müdahalesi konusundaki görüşü sorulduğunda da şu yanıtı verdi:

"Irak'a girerlerse, benim korkum, iki dost kuvvetin yanlışlıkla karşı karşıya gelmesi.

Amerikan veya Irak birliklerinin Türk birlikleriyle karşılaşmaları. Biliyorsunuz, birkaç yıl önce çok kötü bir olay olmuştu. Neyse ki o olayda kimse yaralanmadı.

Ancak sınır ötesi operasyon düzenlendiği takdirde bu gibi olaylar beni kaygılandırır. Tabii, bunun yanında Türk vatandaşları PKK tarafından öldürülüyor.

PKK bir terör örgütü. Bütün dünya bunu kabul ediyor. Irak'taki Kürtliderleri de bunu kabul ediyor. Benim umudum, ister Amerikan kuvvetleri, isterse başka güçler tarafından bu sorunun çözülmesi."

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?