banner15

Türkiye ve ABD serbest bölge kuruyor

Türkiye ve ABD işbirliğiyle Pakistan'ın belli bölgelerinde üretilen mallar Amerika ve Türkiye'ye gümrüksüz girecek.

Türkiye ve ABD serbest bölge kuruyor

 

Türkiye ABD ile birlikte Taliban'ın güçlü olduğu Afganistan - Pakistan sınırında serbest bölgeler kurma hazırlığında.

Nisan ayında yapılan Türkiye-ABD Ekonomik Ortaklık Komisyonu toplantısında ele alınan proje Amerikan Kongresi tarafından da onaylanırsa bu bölgelerde üretilecek mallar ABD'ye gümrüksüz olarak gönderilebilecek.

Nisan ayında Washington'daki Türkiye-ABD Ekonomik Ortaklık Komisyonu toplantısında ele alınan konular ortak bir açıklamayla kamuoyuna duyuruldu.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ertuğrul Apakan ile ABD Dışişleri Bakanlığı'nın ekonomik işlerden sorumlu müsteşarı Dan Sullivan'ın başkanlık ettiği toplantılarda küresel ekonomik güvenlik ve istikrar için bölgesel işbirliğinin önemine dikkat çekildi.

Taraflar bu kapsamda mevcut girişimlerde somut işbirliği konusunda karşılıklı destek vaadinde bulundu. Türkiye ve Odalar ve Borsalar Birliği'nin Batı Şeria'daki sanayi bölgesi projesine destek veren ABD, Pakistan ve Afganistan'da serbest bölgeler kurulması için de Türkiye'nin desteğini kazandı. Söz konusu projede, Taliban'ın güçlü olduğu Pakistan sınırında 'fırsat bölgeleri' oluşturulmasını öngörülüyor. Bu bölgelerde üretilecek mallar ABD'ye ve Türkiye'ye gümrüksüz olarak ihraç edilebilecek.

Washington, bu projeyle Taliban'la mücadele ettiği bölge halkının güvenlik ve refahını desteklediği mesajını vermeyi hedefliyor. Türkiye'nin terör örgütü PKK'yla mücadelesinde sosyal ve ekonomik önlemleri de ihmal etmemesine vurgu yapan ABD, benzer bir stratejiyi bu bölgede uygulamaya çalışacak. İstihdam fırsatlarının oluşturulacağı bölgede meşru iş imkânına kavuşan halkın Taliban'a verdiği desteği kesmesi hedefleniyor.

TÜRKİYE'NİN ENERJİ GÜVENLİĞİNE VURGU

Ortaklık komisyonu toplantılarında ABD ve Türkiye'nin enerji alanındaki işbirliği vurgulanarak, ortak çıkarların bulunduğu Güney Koridoru, Nabucco ve Türkiye - Yunanistan - İtalya hattı projelerinin önemine dikkat çekildi. Heyetler, Türkiye'nin enerji güvenliğini sağlanması için ortak çalışmaların derinleştirilmesi konusunda mutabık kaldı. Ankara ise kış aylarında yaşanan doğalgaz sıkıntısına çözüm bulmak için İran'la ön anlaşmalar imzalamıştı. ABD, ise bu girişimden duyduğu rahatsızlığı daha önce açık bir şekilde dile getirmişti. Taraflar ayrıca, nükleer enerji alanındaki işbirliğinin geliştirilmesi konusunda da anlaşmaya vardı.

TÜRK REKTÖR VE DEKANLAR AMERİKALI MESLEKTAŞLARININ TECRÜBELERİNDEN YARARLANACAK

Toplantılarda iki ülke arasında bilimsel ve teknolojik ilişkilerin güçlendirilmesi konusu da ele alındı. Bu yöndeki faaliyetlerin yönetilmesi için ortak komisyon kurulacak, akademik işbirliği için mekanizma oluşturulacak. Türk üniversitelerinin rektör ve dekanlarının Amerikalı meslektaşlarının tecrübelerinden yararlanması için fırsatlar sağlanacak.

Türkiye-ABD Ekonomik Ortaklık Komisyonu, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile dönemin Dışişleri Bakanı ABDullah Gül'ün imzaladığı Türkiye-ABD ortak vizyon belgesi uyarınca oluşturulmuştu.

Taraflar bir sonraki toplantıyı gelecek yıl Türkiye'de yapacak.

Kaynak: Ajanslar

 

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2008, 18:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35