banner39

Türkiye ve İran'ın çıkarları ortak

Perviz Davudi, bölgede Türkiye ile İran’ın ilişkilerini bozmaya çalışanlara karşı birlikte karşı konulması gerektiğini söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Türkiye ve İran'ın çıkarları ortak

NTV’nin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı “Irak’ın toprak bütünlüğü; Türkiye için olduğu kadar İran için de önemlidir. Ancak biz Irak’ın içişlerine karışılmasına karşıyız” dedi.

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı son dönemde Ortadoğu’daki gelişmelerin Türkiye ile İran arasındaki iyi ilişkileri bozmaması gerektiğini söyledi.

Davudi bazı ülkelerin Türkiye ile İran’ı farklı kamplarda gibi göstermek ve çıkar çatışması içinde oldukları izlenemi yaratmak istediklerini vurguladı.

ABD ve İsrail’in iki ülke arasındaki ilişkileri bozmak istediğini belirten Davudi, “Buna birlikte karşı koymamız lazım. Aramızdakı derin ve tarihi ilişki bunu gerektirir. Türk milleti ve devletinin bu konuda uyanık olduğunu biliyorum. Cumhurbaşkanı Ahmedinejead’ın talimatı, Türkiye ile her türlü ilişkinini geliştirmesi yönündedir. Çıkarlarımız ortaktır ve hiçbir oyuna izin vermememiz gerekir” diye konuştu.

Ortak çıkarların başında Irak sorununun geldiğini söyleyen Davudi, Irak’ın toprak bütünlüğünün bozulmasına karşı çıktıklarını ifade ederek, “Irak’ın istikrarı ve toprak bütünlüğü bizim için ne kadar önemliyse Türkiye için de önemlidir. Irak’ta istikrar için bir an önce işbirği yapmamız gerekiyoru. Biz Irak’taki mevcut hükümeti destekliyoruz. Ancak Irak’ın içişlerie karışılmasına da karşı çıkıyoruz” dedi.

PKK’nın terörist bir örgüt olduğuna da değinen Davudi şöyle devam etti: “İran için PKK faaliyetleri kabul edilmez bir durumdur. Türkiye ile güvenlik konusuda yüksek seviyede işbirliğimiz devam etmektedir. Ancak biz PKK ile Kürt halkı konusunu birbirinden ayırıyoruz ve Kürt halkının sorunlarının bulundukları ülkelerde çözülmesi gerektiğine inanıyoruz.”

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?