banner39

Türkiye ve Yunanistan ortak bakanlar kurulu

Atina'ya 14-15 Mayıs'ta 10 bakanla gidecek Erdoğan, Papandreu ile ortak bakanlar kurulu toplayacak.

Arşiv 24.04.2010, 08:28 24.04.2010, 08:29
Türkiye ve Yunanistan ortak bakanlar kurulu

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, 10 bakan ve çok sayıda işadamı ile gerçekleştireceği Atina ziyaretinin detayları belli oldu. 14-15 Mayıs’ta Atina’da olacak Erdoğan, Türkiye-Yunanistan ortak kabine toplantısına Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ile birlikte başkanlık edecek.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 14- 15 Mayıs'ta Yunanistan'ın başkenti Atina'ya yapmayı planladığı ziyaretin, iki ülke ilişkileri açısından "tarihi" öneme sahip olduğunu söyledi. Bakan Davutoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakan Vekili Dimitri Druças ile yaptığı görüşmenin ardından dün ortak basın toplantısı düzenledi.

Ankara'daki görüşmede, Erdoğan'ın Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ile iki ülke arasında yüksek düzeyli stratejik Bakanlar Kurulu toplanmasına karar verildiğini hatırlatan Davutoğlu, "Ziyaret, 14- 15 Mayıs tarihlerinde yapılacak" dedi.

10 BAKAN KATILACAK

Ziyarete, Erdoğan ile birlikte aralarında Dışişleri, Ekonomi, Maliye, Dış ticaret, Enerji, Milli Eğitim, Kültür ve Turizm ile Çevre ve Orman bakanlarının da bulunduğu 10 bakanın katılacağını belirten Davutoğlu, "Ortak Bakanlar Kurulu toplantısı olacak. Bu ziyaret Türkiye-Yunanistan ilişkileri açısından tarihi bir ziyaret ve ilişkilerimizde yeni bir dönemin başlangıcı olacak" dedi. İki ülke arasında işbirliği ile ekonomik entegrasyonun yanı sıra ‘stratejik vizyon’ döneminin de başlayacağını belirten Dışişleri Bakanı, bunun hem ikili hem de bölgesel işbirliği için ‘iyi haber’ olduğunu dile getirip “Bu ziyaret, ilişkilerimizde yeni bir dönemin başlangıcı olacak” dedi.

Druças da ortak bakanlar kurulu toplantısına atıfla iki ülke işbirliğinin yeni bir döneme girecek olmasından duydukları memnuniyeti aktardı.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?