Türkiye Venezuella uçağını indirdi mi?

ABD Başkanı Bush kendisine şeytan diyen Chavez'den intikamını Türkiye üzerinden mi alıyor?

Türkiye Venezuella uçağını indirdi mi?

Türkiye'de İran uçaklarının indirilmesinin ardından bu kez Venezuella uçağının indirildiği iddia edildi. "Türkiye'nin enerji sorunları"nın masaya yatırıldığı Türkiye Sosyla Forumu'nun düzenlediği seminerde konuşan Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Ulusaler, Türkiye'nin Venezuella uçağının indirttiğini ileri sürdü.

Moderatörlüğünü TMMOB Yönetim Kurulu İkinci Başkanı Hüseyin Yeşil’in yaptığı “Türkiye’nin Enerji Sorunları–Nükleer Enerji Santralleri, Küresel Isınmanın Yarattığı Sorunlar ve Nedenleri” başlıklı seminerde, Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Ulusaler, Maden Mühendisleri Odası’ndan Ekrem Yüce, Küresel Eylem Grubu’ndan Özgür Gürbüz ve BEKSAV’dan Serap Kaleci birer konuşma yaptı.

EMO Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Ulusaler, seminerde yaptığı konuşmada, enerjinin ekonomik ve sosyal açıdan dünyayı değiştiren yeni dünya düzeni uygulamaları içine Türkiye’yi de içine çeken bir alan olduğuna dikkat çekti. Ulusaler, “Emperyalist ABD, dünyada enerji kaynaklarını almaya çalışıyor. Güvenlik altına almaya ve sahip olmaya çalışıyorlar. Finans kapital zorba, Ortadoğu’ya hakim olmaya çalışıyor. Dünya Bankası ve IMF’yi kullanarak öncelikle o ülkeleri içten teslim almaya çalışıyorlar. Bütün bunlar olmazsa işgale geçiyorlar. İki seçenek sunuyorlar: Ya benimsin, ya toprağın” diye konuştu.

"Uçak halen İstanbul'da"

Ulusaler, Türkiye’deki enerji politikalarına ilişkin olarak şu değerlendirmeyi yaptı: “Geçen gün, Chavez’in şeytan dediği Bush, intikamını Türkiye üzerinden geçen Chavez’in bakanlarının olduğu uçağı indirerek alıyor. Uçak halen İstanbul’da. Neoliberal politikaların enerji üzerinde nasıl şekillendiğine bakarsak, en büyük uygulama kamu elindeki enerjinin özele satılması. Ve bunun için kurumlar oluşturuyorlar. Bu kurumların hiçbir siyasi gerçekliği yok. EPDK 2001’de uygulamalarına başladı. EPDK sermayenin önünü açan bir iş makinesi gibi çalışıyor. Yaptığı tek iş bu.”

Özelleştirmenin sonuçlarının iddia edilen gibi olmadığını savunan Kemal Ulusaler, AKTAŞ, ÇEAŞ ve Kepez örneklerini anımsattı. Azerbaycan’da elektrik alanında yapılan özelleştirme sonucu bir Türk firmasının bu hizmeti vermeyi satın aldığını, ancak Azerbaycan’ın 3 yıl dayanabildiğini ve sonra kamulaştırdığına dikkat çeken Ulusaler, İngiltere’de de 10 yıllık özelleştirme sonucunda tekelleşmenin meydana geldiğini ve bunun yanlışlığının anlaşıldığını aktardı. İngiltere örneğinde elektrik özelleştirmesi sonucu ucuzluğun büyük sanayide sağlandığını, ancak serbest KOBİ ve kullanıcılara ise yüzde 15’lere varan zamlar uygulandığını anlattı.

Yine ENRON ve Kaliforniya krizi örneğini veren Ulusaler, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye üretimi de elden çıkardı. Bütün kaynaklarımızın kullanılması gerekiyor, oysa 3 lira koyup 33 lira alamayacakları yerler için lisans almıyorlar. Suyun verimli taraflarını kullanıyorlar, verimsiz taraflarını kullanmıyorlar. Kömür ve diğerleri için de aynı şey geçerli. 1 Temmuz’da yaşanan elektrik kesintisiyle ürettikleri elektriğe zam isteyen otoprodüktörler, ‘Zarar ediyoruz’ dediler. Baskı sonucu kamu geri adım attı. Bunun üzerine elektrik fiyatlarına zamlar geldi. DUY’la fiyatlar artmaya başladı. Sanayide yüzde 25 zam geldi. Sözleşmelerini yenilemeyenler faturayı ne kadardan ödeyeceklerini ve kime ödeyeceklerini bilmiyorlar.”

Ulusaler, kendisine yöneltilen sorular üzerine de TEK’in tekrar gündeme gelmesini istediklerini ifade ederken, hidrojenin enerji alanında gelecek için önemli olduğunu, bu alanda çalışmalar yapılması gerektiğini ifade etti. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapılmasını ve bu alanda araştırma-geliştirme çalışmalarına yoğunlaşılması gerektiğini ifade eden Ulusaler, “Nükleere bu ülkenin ihtiyacı yoktur. Yerli kaynakları kullanmamız yeterlidir” vurgusunu yaptı.

Kaynak: ANKA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39