banner15

Türkiye Yahudileri cemaati seçime gidiyor

Türkiye'de yaşayan Yahudilere ait cemaat, haziranda ayında süresi dolacak olan cemaat liderini seçmek için sandık başına gidiyor.

Türkiye Yahudileri cemaati seçime gidiyor

Şalom gazetesi başyazarı Yakup Barokas, Hahambaşı İshak Haleva’nın süresinin haziran ayında tamamlanacağını belirterek, seçimlerde “şeffaflık” istediklerini kaydetti.

İstanbul’da haftalık yayınlanan Türkiye Yahudi Cemaati’nin gazetesi Şalom’un başyazarı Yakup Barokas, son yazısını yapılacak Hahambaşı seçimlerine ayırdı.

Barokas, Hahambaşı İshak Haleva’nın süresinin haziran ayında tamamlanacağını belirterek, Hahambaşı seçimlerinde “şeffaflık” istediklerini kaydetti.

Haftalık olarak yayınlanan Şalom gazetesi yazarı Yakup Barokas, bu haftaki yazısını Türkiye’deki genel seçimlere ve Yahudi Cemaat başkanı seçimlerine ayırdı.

HAHAMBAŞI HALEVA’NIN SÜRESİ HAZİRAN AYINDA DOLUYOR

Yakup Barokas, Türkiye Yahudi Cemaati’nin de bu ara gündeminde yer alması, tartışılması gereken konun ise “Cemaat Başkanı”nın belirlenmesi olması gerektiğini kaydetti.

Üç yıldır görev yapan başkanın süresi haziran ayında tamamlandığına dikkat çeken Barokas, “Şimdi size sorarım, acaba bu durumdan kaçımızın haberi var, Hahambaşı’nın atadığı ‘müşavirlerin başı’ konumunda olan ‘Cemaat Başkanı’nın kimler tarafından önerildiğini, nasıl atandığını kim biliyor? Şeffaflık ilkesi bu bilginin cemaat üyelerince de paylaşılmasını gerektirmez miydi? Diyeceksiniz ki pişmiş aşa su katmanın, hep çözümsüz kalmış bir sorunu şu an deşmenin sırası mı?” dedi.

“TÜRK YAHUDİ CEMAATİ BAĞRINDAN ÇOK SAYIDA BAŞKAN ÇIKABİLİR”

Madalyonun bir de diğer yüzü bulunduğunu aktaran Barokas, Cemaat başkanının önemli ölçüde aile yaşamından, işinden özveride bulunması gerektiğini belirterek, yazısını şöyle tamamladı:

“Bir de enerjik ve deneyimli olmanız, pratik çözümler üretebilmeniz, insan ilişkilerinde uzmanlaşmanız gerekiyor. Ve tüm bu zorluklara katlanırken hiçbir karşılık beklemeyecek, tamamen kendinizi Türk Yahudi cemaatinin çıkarlarına adayacaksınız…

İşte böylesi bir başkanımız var iken daha ne arıyoruz? Tabi kendileri üç yıldır özel yaşamlarından önemli ödünler vererek sürdürdükleri göreve bir üç yıl daha katlanmak istiyorlarsa…

Her halükarda Türk Yahudi toplumu bağrından çok sayıda başkan çıkarabilecek altyapıya sahiptir. Ben cemaatimizin tek gazetesi Şalom’un yazarı olarak bu denli can alıcı bir konuda görüşümü ifade edemeyecek olsaydım kendimi ezik ve buruk hissederdim.”

GENEL SEÇİMLERDE OY KULLANMA ÇAĞRISI

Barokas, 22 Temmuz seçimlerinin Türkiye gündemine oturduğunu belirttiği yazısında, “bir oydan ne çıkar” demeden, seçim günü kayıtsız, şartsız, tatile ara verecek olunsa bile büyük kentlerde sandığa gidilmesi gerektiğini kaydetti.

HAHAMBAŞI İSHAK HALEVA

Türkiye Yahudi Cemaatinin dini lideri (hahambaşı) Türkiye Hahambaşılığı’nın dini kadrolarında çeşitli görevler alan Haleva, uzun yıllardan beri Hahambaşı Vekilliği görevini sürdürüyordu. Türkiye’de yaşayan Yahudilerin 41 yıl dini liderliğini yapan haham David Asseo’nun 14 Temmuz 2002'de ölümünün ardından gerçekleştirilen seçimlerde, İshak Haleva yeni hahambaşı oldu. Yedi yıl süreyle, hahambaşı Rafael Saban ve hahambaşı David Asseo’nun ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin 3'üncü Hahambaşısı oldu.


Kaynak: ANKA

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2007, 10:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner10

banner12