banner15

Türkiye yılan panzehiri üretecek

Türkiye, 2007 yılı içinde yılan zehrine karşı ilk bir antiserum üretimi gerçekleştirecek.

Türkiye yılan panzehiri üretecek

Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanı Mustafa Ertek, 2007 yılı içinde yılan zehrine karşı antiserum üretilmesi için çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

Mustafa Ertek ANKA’ya yaptığı açıklamada, yılan zehrine karşı antiserumun Türkiye’de üretilmediğini ve ithal edildiğini belirterek, bugüne kadar antiserum üretimi için çalışma yapıldığını, ancak üretimin ithal etmekten daha maliyetli olması nedeniyle üretime geçilmediğini belirtti.

2007 yılı içinde ise artık yılan zehri antiserumu üretmek istediklerini söyleyen Ertek, üretime geçilmeye karar verilmesi durumunda ilk etapta Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan yılan toplamak için izin alınacağını ve yılanların zehri alındıktan sonra tekrar doğaya bırakılacaklarını açıkladı.

“EN ZEHİRLİ YILAN KAFKAS ENGEREĞİ”

En zehirli yılanın Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki Kafkas Engereği olduğunu ifade eden Ertek, antiserum üretimi sırasında özellikle bu yılan cinsine ihtiyaç duyulacağını ve zamanı gelince bu yılanın yakalanması ve merkeze gönderilmesini için vatandaşlardan da yardım isteneceğini bildirdi.

ANKA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35