banner39

Türkiye Yunanistan'a mali yardım önerdi

Yunan basınının 1 Nisan şakası olarak gündeme getirdiği Türkiye'nin Yunanistan'ı kurtaracağı haberleri gerçek oldu.

Arşiv 23.04.2010, 12:56 23.04.2010, 13:17
Türkiye Yunanistan'a mali yardım önerdi

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunan basınının 1 Nisan şakası olarak gündeme getirdiği Türkiye’nin Yunanistan’ı kurtaracağı haberleri gerçek oldu. Ta Nea gazetesi, Başbakan Erdoğan’ın 16 Nisan’da, Papandreu’yu telefonla arayıp yardım önerdiğini yazdı

Krizde iflasın eşiğine gelen komşuda gazetelerin 1 Nisan şakası olarak yazdığı “Bizi Türkiye kurtaracak” haberi gerçek oldu. Yunan basını dün Başbakan Erdoğan’ın, Atina ziyareti öncesi Yunanistan Başbakanı Papandreu’yu arayarak yardım teklif ettiğini yazdı.  Yunan Ta Nea gazetesi, Erdoğan ile Papandreu arasında 16 Nisan’da gerçekleşen telefon görüşmesinde, Erdoğan’ın Papandreu’ya resmen mali yardım teklifinde bulunduğunu iddia etti. Diplomatik kaynaklara dayandırılan habere göre Papandreu, bu teklifi ‘nazik’ bir şekilde reddetti. Gazete, Erdoğan’ın bakanlarıyla birlikte ikili işbirliğini üst düzeye taşımak için 15 ile 20 Mayıs tarihlerinde Atina’yı ziyaret etmesinin beklendiğini yazdı.

BAKANLAR 1 GÜN ÖNCE GİDECEK

Ta Nea, Devlet Bakanı Ali Babacan ve diğer bakanların Erdoğan’dan bir gün önce Atina’ya gelmelerinin beklendiğini kaydetti. Atina Haber Ajansı (ANA), geçen cuma öğleden sonra, Başbakan Erdoğan ile Papandreu’nun bir telefon görüşmesi yaptıklarını duyurmuştu. ANA, görüşmede, Erdoğan’ın Yunanlı karşıtının daveti üzerine yapacağı Atina ziyareti için tarih belirlenmesi konusunun ele alındığını ve söz konusu ziyaretin mayıs ayı ortalarında gerçekleştirilmesi konusunda anlaşmaya varıldığını kaydetmişti. Haberde, iki ülke başbakanının, ziyarete en iyi şekilde hazırlanılması, özellikle Dışişleri ve Avrupa konuları ile ekonomik işbirliği alanında, Yüksek İşbirliği Komisyonu’na katılacak yetkili bakanların temaslarının kısa sürede gerçekleşmesi konusunda görüş birliği sağladıkları belirtilmişti.

YA REFORM YA İFLAS

Yunan gazeteleri, hükümet ile AB, Avrupa Merkez Bankası ve IMF arasında önceki gün Atina’da başlayan çalışmalarda bütün acı önlemlerin (maaşların ve emekli maaşlarının kısıtlanması, işten çıkarılmalar) masaya getirildiğini yazdı. Haberlere göre önceki gün  ilk görüşmede yabancı teknokratlar Maliye Bakanı Yorgo Papakonstantinu’ya ‘ya reform ya iflas’ ikilemini ortaya koydu.

İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 17.5

Yunanistan İstatistik Kurumu, ocak ayı işsizlik oranının yüzde 11.3’e yükseldiğini duyurdu. Geçen yılın aynı döneminde işsizlik oranı yüzde 9.4 olarak gerçekleşmişti. Ancak Genel İşçi Sendikaları Federasyonu’ndan yapılan açıklamada, gerçek işsizlik oranının 800 bin işsiz sayısına denk gelen yüzde 17.5 olduğuna dikkat çekildi.

Yunanistan’la ilgili gelişmeler dün yine piyasaları alt üst etti. Avrupa Birliği İstatistik Ofisi Eurostat Yunanistan’ın 20009 bütçe açığı verisinin daha önce açıklanan yüzde 12.7’lik orandan daha yüksek olduğunu ve yüzde 13.6’ya çıktığını duyurdu. Eurostat ayrıca, yüzde 115.1 olarak bilinen  kamu borcunun milli gelire oranının gerçekte yüzde 120’yi geçtiğini duyurdu. Eurostat bunlara ek olarak bütçenin güvenirliliğine ilişkin hâlâ çekinceleri bulunduğunu da bildirince uluslararası piyasalarda tam bir şok yaşandı. Yunanistan’ın durumunun bilinenden daha kötü olduğuna ilişkin son verilerin ardından kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Eurostat’tan gelen açıklamaların sonrasında ülkenin kredi notunu bir kademe indirerek A3’e düşürdü. Böylece komşumuzun kredi notu yılbaşından bu yana iki kademe gerilemiş oldu. Moody’s’in olası bir yeni indirim için Yunanistan’ı gözetim altında tuttuğunu açıklaması riskin giderek daha da arttığı endişelerini doğurunca Avrupa ortak para birimi Euro satışlara teslim oldu. Euro/dolar paritesi 1.3260’la son bir yılın en düşük seviyesine geriledi. Avrupa borsalarında yüzde 1’i aşan kayıplar görüldü. Yunanistan’daki kaygıların büyümesi Avrupa Birliği’nin diğer sorunlu ülkelerinden Portekiz’e de yansıdı.

YUNANİSTAN'IN RİSK PRİMİ IRAK'A YAKLAŞTI

Yunanistan’ın beş yıl vadeli tahvillerini iflasa karşı  sigortalamanın bedeli de 565 baz puanla Avrupa ülkeleri arasında en yüksek seviyeye çıkarak yeni bir rekor kırdı. Kredi iflas takası primlerindeki (CDS) sert yükseliş, Yunan CDS’lerinin dün ulaştığı seviye, 543 baz puanda olan Ukrayna CDS’lerinin üzerine çıkarken Irak’ın CDS’leriyle arasındaki fark ise yaklaşık 200 baz puana kadar  geriledi. Yunanistan’a paralel olarak Portekiz’in CDS’leri de  232.1 baz puandan 261 baz puana yükseldi. İspanya ve İrlanda’nın CDS’leri de artış  kaydetti.

banner53
Yorumlar (1)
Vatandaş SADE 11 yıl önce
Bu haber Türkiye tarafından yalanlandı. Türkiye'de yayın yapan bir haberci olarak bir soruşturun bakalım haber doğrumu? Asparagas dedikleri bu olsa gerek.
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?