banner39

Türkiye'de bir ilk, sanığa kitap okuma cezası

Türkiye'de ilk kez bir mahkeme sanığa 3 ay kitap okuma cezası verdi.

Arşiv 25.08.2007, 17:43 26.08.2007, 11:09
Türkiye'de bir ilk, sanığa kitap okuma cezası

Polise karşı geldiği gerekçesiyle gözaltına alınarak mahkemeye çıkarılan vatandaş, 3 ay kitap okuma cezasına çarptırıldı.

Fırat Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, Diyarbakır'da, polise mukavemetten bulunduğu için gözaltına alınan Hasan Alabalık savcılık tarafından tutuklanması istemiyle mahkemeye sevkedildi.

Mahmkeme tarafından yargılanan Alabalık adlı vatandaş, hakim tarafından, ilk kez görülen bir uygulama ile, 3 ay kitap okuma cezasına çarptırıldı.

KİTAP OKUMAZSA TUTUKLANACAK

Sokakta oynayan çocuklarla tartışan polislere müdahale eden Alabalık, Savcılık tarafından tutuklanması istemiyle mahkemeye sevkedildi. Mahkeme Alabalık’a her gün kütüphaneye giderek kitap okuma cezası verdi. Alabalık’ı cezasını “Suç ve Ceza”yı okuyarak çekecek. 3 ay boyunca kütüphaneye gidecek olan Alabalık, aksi halde tutuklanacak. 

Yorumlar (2)
iyi 15 yıl önce
bu iyi bir gelişme...Amerika'da insanlara kamu hizmeti cezası veriliyor ve de son derece verimli bir uygulama neden Türkiye'de şimdiye kadar uygulanmadı onu anlamıyorum. Umarım devamı gelir...
Yusuf Yılmaz 15 yıl önce
Belirli bir para limitine kadar olan trafik cezaları dahil bütün cezalarda böylesi uygulamalar yaygınlaştırılmalı. Özellikle zorunlu kamu hizmeti türünden cezalar "param var istediğim haltı işlerim" diyen kodamanların aklını başına getirmeye yarayabilir.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?