banner15

Türkiye'de ekmekte büyük israf

Türkiye'de her gün 3,5 milyon TL değerinde ekmeği çöpe atıldığı tespit edildi.

Türkiye'de ekmekte büyük israf


Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, Türkiye'deki ekmek israfını önlemek için 2010 yılında büyük bir kampanya başlatacaklarını bildirdi.

Uşak Fırıncılar Odası Başkanı Hasan Kurnaz'a ait ekmek fabrikasının açılışına katılmak üzere geldiği Uşak'ta gazetecilere açıklama yapan Balcı, Türkiye'de fırın sayısının çok fazla olduğunu, federasyona bağlı 20 bin kayıtlı fırının bulunduğunu, bunun dışında da 3 bin kadar kayıt dışı çalışan fırının olduğunu söyledi.

Sektörün en önemli sorunlarından birinin kayıt dışı sağlıksız üretim olduğuna dikkati çeken Balcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Yerel yönetimler bölgelerindeki kayıt dışı ekmek üretiminin önüne geçmek yerine halk ekmek fabrikaları kurmayı tercih ediyor. Biz halkın ucuz ekmek yemesine karşı çıkmıyoruz. Aksine halkımızın ucuz ve kaliteli ekmek yemesini istiyoruz. Bunun için öncelikle kayıt dışı üretimin önüne geçilmeli. Yerel yönetimler kendi bölgelerinde kayıt dışı üretim yapan fırınları kapatmalı. Halkın daha ucuza su kullanması, daha ucuz toplu taşıma imkanlarından faydalanmalarına imkan tanımalı. Ekmek üretme işini biz fırıncıların yapması gerek. Biz her türlü ortak çalışmaya hazırız.''

5 MİLYON EKMEK ÇÖPE ATILIYOR

Balcı, Türkiye'de her gün üretilen 82 milyon ekmekten 5 milyonunun çöpe atıldığını belirterek, şunları kaydetti:

''Her gün çöpe atılan ekmeğin ekonomik değeri 3,5 milyon lira. Yani yılda 1 milyar 277 milyon liralık ekmeği çöpe atıyoruz. Bunun iki nedeni var. Birincisi halkımızın bilinçsizce ekmek tüketmesi, ikincisi fırın sayısının çok olması. Ülkemizdeki fırınların tamamı yüzde 20 kapasiteyle çalışıyor. Türkiye'de 20 yıl fırın açılmasa fırınların kapasitesi yeterli olur. Ülkemizdeki ekmek israfının önüne geçmek için 2010 yılında geniş çaplı bir kampanya hazırlıyoruz. Okullarda sokaklarda, her yerde halkımızı israfa karşı uyaracağız. Eğer israfı önleyebilirsek ekmek maliyetleri düşer.''

Ramazan ayı öncesi pide fiyatlarına zam yapılmadığını, ekmeğe de 3 aylık dönemde zam yapmayı düşünmediklerini belirten Balcı, ''Bu, ekmeğe üç ay sonra zam yapılacak anlamına gelmez. Üç aylık dönemin sonunda yine değerlendirme yapacağız. Girdi maliyetlerimiz artıyor. Buna rağmen elimizden gelen fedakarlığı yapıyoruz. Kamuoyu bizi yanlış anlamamalı'' diye konuştu.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2009, 01:19
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35