banner39

Türkiye'de felsefe dili kurmanın imkanı

Recep Alpyağıl'ın derlemesi, Türkçe düşünce dünyasının son yüzyılında etkili olmuş fikri yaklaşımları bir arada sunuyor.

Arşiv 21.04.2010, 17:01 22.04.2010, 13:39
Türkiye'de felsefe dili kurmanın imkanı

 

Dünya Bülteni / Kültür Servisi

Türkiye’de felsefe sahnesinde yıllardır niçin bir filozofumuz olmadığı  ve felsefe geleneğimizin bulunmadığı konuşulur durur. Bunun sebebi, aslında hiçbir zaman geçmiş ile yüzleşilmemesidir. Geleneği anlamadan, geleceği inşa etmenin mümkün olmadığı ortadadır. Ne kadar kurtulunmak istense de, geçmiş, heyulasıyla kendini unutturmaz. Öyleyse yapılması gereken, geçmiş ile muhasebedir. Hatta  okumuş kesimin değişmeyen varsayımlarından biridir, Türkçenin öncelikle ‘felsefe’ye, ardından da ‘soyut düşünce’ye elverişli bir dil olmadığı.

Felsefenin Türkiye Serüveni

Türkiye’de felsefe adına günümüze neyin gelip neyin gelmediğini belirleyecek temel ölçütlerin belirlenemez niteliği bir yana, bugün felsefe diyebildiğimiz ‘şey’in geçmişte algılanma biçimlerinin de bu durumda tartışma konusu olması kaçınılmaz. Recep Alpyağıl’ın derlediği yazılardan oluşan Türkiye’de Bir Felsefe Gelenek-ek-i Kurmaya Çalışmak adlı kitap, özellikle Cumhuriyet döneminde birçok farklı müellifçe kaleme alınmış felsefi deneme ve makaleleri bir araya getiren, en azından Cumhuriyet dönemi Türk felsefesi diyebileceğimiz bir düşünüş biçiminin teknik anlamda ne olabileceğine ilişkin öngörülerimizi geliştirecek türden bir derleme.

Türkiye’de yokluğu çekilen şeyin öncelikle Batı tarzı felsefi düşünüş olmadığı besbelli. Düşüncenin, sırf felsefi olmasıyla kendiliğinden bir itibar kazanacağını zannetmek de yanlış.

Bize “gelen”in aslında zaten bizde “olan” olduğunu fark etmek, bizim katkımızın “gelen”e “ek”lenip etkilenişinin de her zaman zaten “gelenek”te mündemiç olduğunu ilzam eder. Dolayısıyla bu geleneğe sırt çevrilerek felsefe yapılamayacağını ortaya koyar.

İlk ve Değerli Bir Çalışma

Recep Alpyağıl’ın derlemesi bu alanda yapılan ilk girişim olması bakımından kayda ve takdire değer. Aynı zamanda her şeyden önce, hayatını felsefeye  adamamış birçok felsefeciye olan saygının göstergesidir. Örneğin Hilmi Ziya Ülken’in düşünce tarihine almadığı Mehmed Akif Ersoy’u bu çalışmada görebiliyoruz.

Bu derleme, Türk düşüncesinin son yüzyılında etkili olmuş fikri yaklaşımları bir arada değerlendirme imkânı da sunuyor okura.

Recep Alpyağıl yorumla,felsefeyle ilgili olanların bildiği/tanıdığı bir kişi. Uzun yıllar yorum biçimleri üzerine çalışmış ve birçok eser üretmiş olan genç bir felsefecimizdir.

felsefe.jpg

Recep Alpyağıl, Türkiye’de Bir Felsefe Gelenek-ek-i Kurmaya Çalışmak,İz Yayıncılık,2010,816 sayfa

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?