banner15

Türkiye'de 'Genişlemeye' Destek Azaldı

Avrupa Birliği ülkelerinde kamuoyunun görüşlerini yansıtan, Eurobarometer anketi, Türkiye'de AB'nin genişlemesini destek verenlerin oranının hızla gerilediğini gösterdi.

Türkiye'de 'Genişlemeye' Destek Azaldı
Avrupa Birliği kamuoyunun nabzını tutan, Eurobarometer anketi, Türkiye'de AB'nin genişlemesini destekleyenlerin oranının hızla gerilediğini ortaya koydu. Üye ve aday ülkelerde eşzamanlı olarak aynı sorularla yılda iki kez yapılan Eurobarometer'ın bu yılın ilk yarısında yaptığı ankette Türkiye'de AB'nin genişlemesine verilen destek yüzde 66 seviyesindeyken, 6 ay sonra yapılan bu son ankette bu oran yüzde 52'ye indi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, AB ülkeleri içinde genişlemeye en çok destek yüzde 74 ile Yunanistan'dan gelirken, bu ülkeyi Slovenya ve Polonya izledi. Genişlemeye en az destek veren ülkeler ise yüzde 29 ile Avusturya, yüzde 31 ile Lüksemburg ve Fransa, yüzde 36 ile Almanya, yüzde 43 ile İngiltere ve yüzde 45 ile Finlandiya olarak sıralandı.

Sonuçlara genel olarak bakıldığında, 10 yeni birlik üyesinde genişlemeye olan desteğin yüzde 50'nin üzerinde olduğu gözlenirken, Yunanistan, İspanya, Portekiz ve İtalya dışındaki eski AB ülkelerinde destek yüzde 50'inin altında kaldı. Eurobarometer anketinde 'AB'nin ortak savunma ve dış politika izlemesini isteyenlerin' genel oranı yüzde 77 olarak belirlendi.

Bu kapsamda daha entegre bir AB'ye en yüksek destek yüzde 92 ile Belçika'dan gelirken, Güney Kıbrıs, Letonya ve Slovakya'da yüzde 88, Almanya, Lüksemburg ve Çek Cumhuriyeti'nde yüzde 87 gibi büyük bir çoğunluk ortak savunma ve dış politikadan yana tavır koydu. Ankette ortak savunma ve dış politikaya en düşük destek, yüzde 57 ile Türkiye'den gelirken, bu oran İrlanda'da yüzde 58, İngiltere'de yüzde 59, Finlandiya'da ise yüzde 60 oldu.

Avrupa Birliği'ni ne kadar olumlu buldukları sorusunda, 'çok olumlu' ve 'olumlu' seçeneklerini tercih edenlerin oranı Türkiye'de yüzde 60 olarak belirlendi. Soruya olumlu cevap verenlerin Avrupa Birliği ortalaması yüzde 44 olarak açıklanırken, yüzde 70 ile İrlanda, yüzde 57 ile Lüksemburg ve yüzde 56 ile İtalya en iyimser, yüzde 24 ile Avusturya, yüzde 27 ile Finlandiya ve yüzde 29 ile İngiltere en kötümser ülkeler olarak sıralandı.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48