banner39

Türkiye'de İsrail adına ajanlık yapan Mısırlıya 15 yıl hapis

Mısır'da, İsrail hesabına casuslukla suçlanan Kanada vatandaşına, 15 yıl hapis cezası verildi.

Arşiv 22.04.2007, 12:58 22.04.2007, 12:58
Türkiye'de İsrail adına ajanlık yapan Mısırlıya 15 yıl hapis

Türkiye’de irtibata geçtiği İsrailliler için casusluk yapmakla suçlanan Mısırlı Muhammed el Attar (31) 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Attar ile birlikte gıyabında yargılanan ikisi Türk Yahudisi üç İsrailli de 15’er yıl hapis cezası aldı. İsrail iddiaların doğru olmadığını savunuyor.

Muhammed el Attar, geçen Ocak ayında ailesini ziyaret etmeye giderken Kahire havaalanında yakalanmıştı. Kanada vatandaşlığı da bulunan Attar’ın Türkiye’deki Mısırlılar ve Araplar hakkında İsrail’e casusluk yaptığı öne sürülüyordu. İsraillilerin yardımıyla Kanada vatandaşlığı aldığı öne sürülen Attar’ın yabancı gizli servisler için eleman bulduğu da iddia ediliyor.

İşkence yüzünden suçlamaları kabul ettiğini söyleyen Attar, suçsuz olduğunu savunuyor. Mısır basınında Attar’ın eşcinsel ve Türkiye’de Hıristiyanlığa geçtiğine dair iddialar yer almıştı, bunun üzerine sanık mahkemede şehadet getirerek Müslüman olduğunu yinelemişti. İddianameye yakalanmadan önce yeni muhbirler bulmakla görevlendirilen Attar’a 56 bin dolarlık bir ödeme yapılmıştı. Attar hapis cezasının yanı sıra 2300 YTL para cezasına çarptırıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?