banner39

Türkiye'de öğretmen yetiştirme 'sorunlu'

SETA Vakfı için hazırlanan rapora göre, Türkiye'de öğretmen yetiştirme 'sorunlu.'

Arşiv 17.02.2010, 20:33 17.02.2010, 20:33
Türkiye'de öğretmen yetiştirme 'sorunlu'


Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları (SETA) Vakfı için hazırlanan ''Türkiye'de Öğretmen Yetiştirme Sisteminin Sorunları'' analizinde, ''Öğretmen atamalarında öğrencilerin lisans ortalamalarının dikkate alınmıyor olması ve öğretmen seçimi için gerçekleştirilen KPSS'de alan bilgisinin ölçülmemesi önemli bir eksikliktir'' denildi.

SETA Vakfı'nda, ''Türkiye'de Öğretmen Yetiştirme Sisteminin Sorunları'' konulu panel düzenlendi. Panelin açılış konuşmasını yapan, Karabük Üniversitesi Öğretim Üyesi Bekir Gür, ülkelerin kalkınmışlıklarının eğitimle orantılı olduğunu belirtti.

Ülkelerin küresel bilgi ekonomisi sisteminde eğitime önemli roller biçtiklerini ifade eden Gür, eğitimin kalitesini öğretmenlerin belirlediğini söyledi. Eğitim sisteminde öğretmenlerin iyi seçilemediğini ileri süren Gür, öğretmenliğin niteliğini artırmaya yönelik önerilerin uzun vadeli olmadığını kaydetti.

Gür, öğretmenlere saygın bir rol biçilmesinin eğitim sisteminin başarılı olmasındaki önemine de değinerek, ''Türkiye'de öğretmenliğin resmi okullardaki konumlandırılmış tarzının değişmesi lazım'' dedi. Panelde, SETA için hazırladığı ''Türkiye'de Öğretmen Yetiştirme Sisteminin Sorunları'' başlıklı analiz raporunu anlatan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Murat Özoğlu, öğretmenin eğitim sistemindeki rolünün çok önemli olduğunu vurguladı.

Öğretmenlerin ve öğretmen yetiştiren kurumların niteliğiyle ilgili önemli kaygıların olduğunu öne süren Özoğlu, öğretmen yetiştirme ve istihdamının tarihsel süreç içerisinde değerlendirildiğinde Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu öğretmen kadrolarının planlı bir şekilde karşılanamadığını söyledi.

Bu konuda, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Yükseköğretim Kurumu (YÖK) arasında yeterli koordinasyon sağlanamadığını ileri süren Özoğlu, 300 bin öğretmenin atama beklediğini, YÖK'ün kontenjanları ciddi anlamda arttırdığını kaydetti.

Eğitim fakülteleriyle ilgili en fazla eleştiri alan konunun öğretim elemanı yetersizliği olduğunu ifade eden Özoğlu, öğretim elemanlarının kompozisyonunun önemli olduğunu da ifade etti. Eğitim fakültelerinin fiziksel alt yapı eksikliklerine değinen Özoğlu, öğretmen atamalarının KPSS ile yapılmasını eleştirdi.

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Tayyip Duman ise, öğretmen yetiştirmede model arayışı içinde olunmasını üzücü bir durum olarak değerlendirerek, Türkiye'deki modellerin bir çok ülkeye örnek olabileceğini söyledi. Öğretmen yetiştirmede yanlışlığın nedeninin MEB'in yanlış istihdam politikaları olduğunu ileri süren Duman, öğretmen yetiştirme konusunun çok boyutlu bir mesele olduğunu ifade etti.
MEB Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdür Yardımcısı Nuri Cantürk de öğretmen yeterlilikleri hakkında bilgi verdi.

ANALİZDEN BAZI SONUÇLAR

Özoğlu'nun ''Türkiye'de Öğretmen Yetiştirme Sisteminin Sorunları'' konulu çalışmasının analiz raporunda, öğretmen yetiştirmenin tarihsel süreci, eğitim fakülteleri, Anadolu öğretmen liseleri, hizmet içi eğitim, öğretmenlerin istihdamına ilişkin sorunlar hakkında bilgilere yer verildi.
 
Analiz çalışmasında elde edilen bazı sonuçlar şunlar:

''-İhtiyaç fazlası öğretmen yetiştirilmesi öğretim elemanı ve fiziksel alt yapısı zaten yetersiz olan eğitim fakültelerinde ciddi boyutlarda insan kaynağı ve maddi kaynak israfına yol açmaktadır.

-Eğitim fakülteleri büyüme adına kontenjan artışı isteyebilir ancak YÖK bu konuda daha titiz davranmalı ve MEB ile işbirliği içinde ve planlı bir şekilde gerekirse ihtiyaç fazlası alanlarda kontenjanları düşürmelidir.

-MEB öğretmen yetiştiren yükseköğretim kurumlarından hem bilgi hem de eğitici akademisyen noktasında yeterince istifade etmemekte, yükseköğretim kurumları ise hizmet içi eğitimde kullanılmaya yönelik yeterli düzeyde bilgi üretimi yapamamaktadır.
-YÖK'ün son kararıyLa fen-edebiyat fakülteleri öğrencilerine dört yıllık lisans eğitimleri süresince formasyon eğitimi alma hakkı tanındığından eğitim fakültelerindeki beş yıllık eğitim anlamsızlaşmıştır.

-Öğretmenler kendilerini mesleki yönden geliştirmeleri için teşvik edilmelidir.
-MEB, mevcut öğretmen seçim modelinde değişikliğe gitmelidir.
-Öğretmenlerin bölgelerarası ve kent-kırsal arasındaki dengesiz dağılımını gidermeye yönelik bazı düzenlemeler yapılmalıdır.

-Öğretmen atamalarında öğrencilerin lisans ortalamalarının dikkate alınmıyor olması ve öğretmen seçimi için gerçekleştirilen KPSS'de alan bilgisinin ölçülmemesi önemli bir eksikliktir.''

Kaynak: Ajanslar


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?