Türkiye'de risk altındaki bankalar

Yunanistan'daki kriz nedeniyle, Fortis, Denizbank'ın ortağı Dexia ve Credit Agricole'un ciddi risk altında olduğu belirtildi.

Türkiye'de risk altındaki bankalar


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunanistan'daki ekonomik kriz bankaları tehdit ediyor. Avrupa bankaclık sektörünün önde gelen üç bankası ciddi risk altında.

Yunanistan'ın borçlarının diğer ülkelere yayılmasını engellemek için IMF-AB destek paketi haftasonu kabul edildi. Paketin kabul görmesi Avrupa piyasalarındaki korkunun sona ermesine yetmedi.

 

Domino etkisi ile yayılan borç dalgası euro bölgesi bankalarını tehdit eder hale geldi. Avrupa’nın köklü bankaları geç gelen destekle rahatlayamadı.

 

Avrupa birliği ve IMF desteğine karşın tehdit altında olan bankaları açıklayan Evolution Securities analisti Arturo De Frias Türkiye’de de ortaklığı bulunan üç bankanın altını çizdi.

 

Frias yaptığı açıklamada en riskli banklar olarak Fortis, Denizbank’ın ortağı Dexia ve Credit Agricole’un isimi saydı.

 

Fortis Avrupa krizinden ciddi hasar gördü diyen De Frias bankanın yıllık gelirlerinden yüzde 50 azalabileceğini belirtti.

 

Evolution Securities analisti Dexia’nın ise krize yüzde 30 oranında maruz kaldığını Credit Agricole’un limitli bono yapısı ile biraz daha farklı bir profil çizdiğini kaydetti.

Risk altındaki dördüncü banka ise Societe General.

 

De Frias yaptığı açıklamada bu listenin Avrupa ile kalmayacağının da savundu.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2010, 05:39
banner53
YORUM EKLE

banner39