banner39

Türkiye'de üniversitesiz il kalmayacak

Milli Eğitim Bakanı Çelik, üniversite kapılarındaki yığılmanın, yeni üniversite açılmasıyla önlenebileceğini söyledi.

Arşiv 21.05.2008, 18:47 21.05.2008, 18:47
Türkiye'de üniversitesiz il kalmayacak

TBMM'de üniversite bulunmayan 9 il ve İstanbul'da 2 vakıf üniversitesi olmak üzere, toplam 11 üniversite kurulmasını öngören kanun tasarısı üzerine görüşmeler tamamlandı.

Üniversite olmayan Ardahan, Bartın, Bayburt, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Şırnak, Tunceli ve Yalova'da üniversite kurulmasını öngören kanun tasarısının tümü üzerindeki görüşmelerde CHP Grubu adına söz alan İstanbul Milletvekili Nur Serter, yeni üniversite kurmanın ciddi ve sorumluluk gerektiren bir iş olduğunu söyledi.

Serter, kaynak aktarmadan, akademik ve idari kadro ihtiyaçları karşılanmadan açılacak üniversitelerin, ''Gecekondu üniversiteler'' olacağını savundu.

2007 yılında açılan 17 üniversitenin 15'ine halen rektör atanmadığını, öğretim üyesi ve öğrenci sayıları açısından yeni üniversitelerdeki tablonun, ''Çok hazin'' olduğunu öne süren Serter, yeni kampüs, bina, kadro tahsisi yapmadan üniversite açıldığını iddia etti.

''AFFEDERSİNİZ, NASIL YENİ ÜNİVERSİTE OLUYOR?''

''Aslında ortada 9 üniversite falan yok, 18 tane fakülte var'' diyen Serter, şöyle konuştu:

''Çünkü bu üniversiteler, içinden çıktıkları üniversitelerin meslek yüksek okulu binalarının üzerine asılacak üniversite tabelalarıyla yeni üniversite olarak kurulmuş sayılacaklar. Öğretim elemanları, içinden çıktıkları üniversitelerden gelecekler. Bütçe kaynakları oradan aktarılacak. Araç, gereç, taşıt, idari personel, o üniversitelerden buraya aktarılacak. Affedersiniz bunun adı nasıl oluyor da yeni üniversite kurmak oluyor? Üniversitelerimiz, amip gibi bölünerek çoğalıyorlar. Bir üniversitenin içinden 5 tane üniversite çıkarıyorsunuz, farklı tabelalar koyuyorsunuz.''

CHP'li Serter, AK Parti döneminde tasarının kabul edilmesiyle 41 yeni üniversite kurulmuş olacağını ifade ederek, yeni üniversite kurmanın, yüksek öğretime ciddi kaynak aktarmayı gerektireceğini söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı içinde 2002 yılında yüzde 25 olan yüksek öğretime ayrılan payın, 2008'de yüzde 19.7'ye düştüğünü; üniversitelerin 2006'da yüzde 17 olan yatırım bütçelerinin de 2008'de yüzde 7.5'a gerilediğini savunan Serter, ''Böyle üniversite kurulmaz. Böyle üniversite kurma gibi bir yöntem seçerseniz, buradan çıkarılacak bir tek sonuç vardır: Bu, siyasi ranttır. Bunun başka bir amacı yoktur'' diye konuştu.

''ACELECİ BİR ŞEKİLDE...''

DTP grubu adına söz alan Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş ise üniversitelerin her fikrin tartışılmasına olanak sağlayan projelere öncülük etmesi gerektiğini, ancak bunu yaptıklarının söylenemeyeceğini ileri sürdü.

Düzenlemeden sonra AK Parti döneminde 41 üniversite kurulmuş olacağını anlatan Demirtaş, olanaksızlar içinde aceleci bir şekilde üniversite açılmasının eğitim sistemine katkısı olmayacağını öne sürdü.

Yeni üniversitelere ihtiyaç olduğunu ve düzenlemeyi desteklediklerini belirten Demirtaş, ancak üniversitelere akademik ve idari kadro verilmesini ve bütçeden kaynak aktarılmasını istediklerini söyledi.

''BİRKAÇ SOKAKTAN İBARET İL...''

MHP Mersin Milletvekili Akif Akkuş, üniversitelere her yıl 125 bin öğrencinin girme imkanı bulduğunu, yeni kurulan üniversitelerle bu sayının artırılacağını söyledi.

Bazı illerde 1993 yılında kurulan üniversitelerin aradan 15 yıl geçmesine rağmen bocalama dönemini yaşadığını ileri süren Akkuş, üniversite sayısı artırılırken bazı konuların da dikkate alınması gerektiğini savundu.

Yeni kurulacak üniversitelerde bina, kaynak ve öğretim üyesi sorunu yaşanacağını anlatan Akkuş, ''Birkaç sokaktan ibaret bir il, üniversite okumaya gelecek öğrenciye ne katkı verebilir? Türkiye'nin ekonomik, kültürel ve sosyal seviyesini artıracak yerleşim yerlerine üniversite kurulmalıdır'' dedi.

Akkuş, yeni üniversite kurulacak illerin nüfusunun 17 bin ile 75 bin arasında olduğunu belirterek, nüfusu 200 binin üzerinde olan Tarsus gibi ilçelere de üniversite kurulması gerektiğini söyledi.

''AK PARTİ'NİN EĞİTİME VERDİĞİ ÖNEM...''

AK Parti Grubu adına söz alan İstanbul Milletvekili Necat Birinci de AK Parti'nin eğitime verdiği önem doğrultusunda her ile üniversite kurulduğunu belirtti.

Birinci, yeni üniversite kurulan illerin okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim alanlarına yapılan yatırımlarla derslik ve bilgisayar sayılarının yüzde 300'e varan oranlarla artırıldığını, bunun sonucu olarak da üniversite kurulma aşamasına gelindiğini bildirdi.

Barakada kurulan ODTÜ ile KTÜ'nün geldiği noktayı vurgulayan Binici, doğum olmadan gelişme olamayacağını, Tunceli'de kurulacak üniversitenin de hem kendisini geliştireceğini hem de bulunduğu ili kalkındıracağını söyledi.

DTP Grup Başkanvekili Demirtaş'ın, ''Öğretim üyelerinin ve öğrencilerin Tunceli'ye gitmeyeceğine'' ilişkin sataşması üzerine Birinci, ''Tunceli'ye Su Bilimleri Fakültesi kurulmasına tepki gösteriyorlar. Munzur'da yetişen alabalık dünyanın en lezzetli balığıdır. Benim çocuklarım devlet okullarında okuyor. Sizin yaşınızda oğlum var ama torunlarımı Tunceli'deki üniversiteye gönderirim'' karşılığını verdi.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?