banner39

'Türkiye'de üretkenlik çok hızlı artıyor'

Türkiye'de üretkenliğin çok hızlı arttığını belirten BNP Asset Management Baş Stratejisti Patrick Mange, “Şirketler fiyatlarını artırmadan kar marjlarını yükseltebiliyor” dedi.

Arşiv 19.04.2007, 13:14 19.04.2007, 13:35
'Türkiye'de üretkenlik çok hızlı artıyor'

BNP Asset Management Baş Stratejisti Patrick Mange, Türkiye'de üretkenliğin çok hızlı arttığını belirterek, “Ancak son birkaç yılda ücretlerde artış yok. Şirketler fiyatlarını artırmadan kar marjlarını yükseltebiliyor” dedi.

TEB'in ev sahipliğinde gerçekleştirilen “2007'de Global Yatırım Trendleri, Fırsatlar, Beklentiler” konulu seminerde konuşan Mange, dünya ekonomisi açısından önümüzdeki 5 yıl için pozitif bir beklenti içinde olduğunu kaydederek, küresel büyüme anlamında özellikle G-7 ülkelerinde hafif bir yavaşlama gözlendiğini, ancak büyümenin tamamen durma noktasına gelmediğini söyledi. Mange, dünya ticaretinin yavaşlamadığını belirterek, daha derin bir küreselleşme süreci ve gelişmekte olan ekonomilerin daha hızlı entegrasyonu göz önüne alındığında durumun hiç de kötü olmadığını dile getirdi.

Dünya ekonomisinin 5 yıldır genişleme süreci içinde olduğu ve istatistiki açıdan uzun bir dönem olması nedeniyle resesyon ihtimalinin yüzde 30 olduğu görüşlerine karşı çıkan Mange, farklı uzunlukta büyüme döngüleri yaşanabileceğini anlattı.

Mange, “En büyük risk ülkelerin daha himayeci hale gelmesidir. Böyle bir durumda entegrasyon yavaşlayabilir. Hatta kötü bir senaryoyla raydan çıkabilir. Bu gerçekleşirse piyasalara çok güçlü bir etkisi olur. Bu durum, gelişmekte olan piyasalardan gelen likiditeyi önemli ölçüde azaltacaktır” görüşünü aktardı. Dünya genelinde temel enflasyonun dirençli, ancak aşağıya eğilimli olduğunu belirten Mange, önümüzdeki belirli bir süre içinde Türkiye gibi ülkelerde enflasyonun oldukça kontrol altına alınabileceğini söyledi.

“Türkiye'de üretkenlik çok hızlı artıyor. Ancak son birkaç yılda ücretlerde artış yok. Şirketler, fiyatlarını artırmadan kar marjlarını yükseltebiliyor” diyen Mange, yoğun rekabet koşullarında fiyat artırmanın güç olduğuna işaret etti.
Patrick Mange, piyasa psikolojisinin uzun vadede riskten kaçınma yönünde olduğuna değinerek, bunu sürdürülebilir piyasalar açısından olumlu bulduğunu dile getirdi. Türkiye'nin reyting notunun BB (-) olduğunu hatırlatan Mange, reyting ajanslarının, göstergelerin biraz arkasından geldiğini belirtti. Mange, “Eğer siz kendi ekonominiz için bir şeye inanıyorsanız yatırım için teyit beklemeyin” dedi.

“2007 YILI ENTERESAN BİR YIL”

TEB Genel Müdürü Varol Civil ise Türkiye'nin ve dünyanın çok hızlı bir dönüşümden geçtiğini ve belirsizliğin sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada yaygın hale geldiğini söyledi. “Dünya global bir köy oldu” diyen Civil, dünyanın herhangi bir yerindeki gelişmelerin tüm piyasaları etkilediğini kaydetti.

Civil, içsel gelişmeler açısından ise 2007 yılının politik ve ekonomik olarak çok enteresan olacağını ifade ederek, artık siyasi tansiyonun yükseldiği durumlarda bile piyasaların eskisi kadar etkilenmediğini dile getirdi. TEB Portföy Yönetimi Genel Müdürü Ömer Yenidoğan da BNP Paribas ile ortaklık kurduktan sonra global bir vizyon edindiklerini belirterek, “Amacımız, BNP'nin bu bölgedeki varlıklarını yönetecek bölgesel bir merkez haline gelmek” dedi.
Yenidoğan, Türkiye'deki sermaye piyasalarında yeni ürünlere yakın zamanda izin verildiğini hatırlatarak, bu sene içinde TEB olarak sunacakları yeni ürünler hakkında bilgi verdi.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?