banner39

Türkiye'deki İsrail casusu

New York Times El Attar'ın Türkiye'de İsrail adına casusluk yaptığı için tutuklandığını yazdı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Türkiye'deki İsrail casusu

New York Times, Muhammed El Attar’ın, Türkiye’de İsrail için casusluk yaptığı suçlaması ile Mısır’da tutuklandığını kaydetti. Attar’ın Mossad için Türkiye’deki Mısırlılar ve Araplar hakkında bilgi topladığı öne sürülüyor.

Mısırlı Muhammed El Attar’ın Türkiye’de İsrail için casusluk yaptığı gerekçesiyle Mısır’da tutuklandığı bildirildi. New York Times gazetesi, Attar’ın Mossad için Türkiye’deki Mısırlılar ve Araplar hakkında bilgi toplamakla suçlandığını belirtti.

New York Times gazetesine göre, Kanada vatandaşı da olan Attar’ın, 2001 yılında turist bir vize ile gittiği Türkiye’de İsrail Büyükelçiliğine İsrail için çalışmayı önerdiğini ve İsrail’in istihbarat servisi Mossad tarafından ajan olarak işe alındı. Mossad için Türkiye’deki Mısırlılar ve Araplar hakkında bilgi topladığı iddia edilen Attar’ın, daha sonra Kanada’ya geçerek burada Mossad’ın yardımı ile Kanada vatandaşlığına alındığını ve Toronto’ta bir bankada iş bulduğu kaydedildi.

New York Times, İsrail’in iddiaları reddettiğini belirtirken, İsrail İstihbarat Servislerinin ajanlarını korumak için Kanada kimliklerini kullandıklarının bilindiğini kaydetti.

Nitekim, Mossad ajanlarının sahte Kanada pasaportlarını kullanarak Ürdün’de bir Hamas liderini öldürmeye çalıştığını, bunun da Kanada hükümetinin protesto notası vermesine yol açtığını anımsatan gazete, bunun üzerine İsrail hükümetinin bir kez daha sahte Kanada pasaportlarını kullanmamaya söz verdiğine dikkat çekti.

Attar’ın suçlu bulunması halinde 25 yıla kadar hapis cezasına çarptırabileceği kaydedildi.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?