banner15

Türkiye'den 1100 asker

Annan, Türkiye'nin göndereceği asker sayısıyla ilgili 'ilk kez' kesin bir sayı verdi.

Türkiye'den 1100 asker
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, Türkiye'nin Lübnan'a göndereceği asker sayısıyla ilgili 'ilk kez' kesin bir sayı verdi. Annan, Türkiye'nin, bin 100 asker göndermeyi kabul ettiğini açıkladı. Genel Sekreter, Birleşmiş Milletler Teşkilatı'nın 60'ıncı dönem genel kurul çalışmalarına katıldıktan sonra, New York'ta gazetecilere kısa bir açıklama yaptı ve soruları yanıtladı. Annan, ''Ankara'da, hem başbakanla hem de dışişleri bakanıyla çok iyi görüşmelerim oldu. Oraya vardığım gün, parlamento Lübnan'a asker göndermeyi onayladı. O yüzden, Türk yetkililere şaka yollu takılarak, bunun bana ve Lübnan'a verilen çok iyi bir hediye olduğunu söyledim'' dedi. Annan, Türkiye'nin bin 100 asker göndermeyi kabul ettiğini belirterek, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler'e, konunun ayrıntılarını görüşmek üzere, çok yakında bir heyet göndereceğini de açıkladı. Ankara'daki hükümet yetkilileri de, asker sayısının yaklaşık bin olacağını söylemiş ancak kesin sayı bildirmemişti.

"Silahsızlandırma yok"

Ortadoğu ziyareti kapsamında 6 eylülde Türkiye'ye gelen BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile biraraya gelmişti. Görüşmeden Türk askerinin Lübnan'da Hizbullah'ı silahsızlandırmaya girmeyeceği kararı çıkmıştı. Başbakanlık'taki ortak basın toplantısında Erdoğan, ''özellikle silahsızlandırmaya yönelik olarak tezkeremizde yer bulan ifadelerin, aynen paylaşıldığını görmek bizler için bir memnuniyet ifadesidir'' demişti. Annan da, BM barış gücünün Lübnan'da Hizbullah'ın silahsızlandırılması için bulunmayacağını, silahsızlandırmanın sadece Lübnan'da uzlaşma sağlanmasıyla mümkün olacağına inandığını söylemişti. Silahsızlandırmanın nasıl olacağına da değinen Annan, bunun için ulusal bir uzlaşı sağlanması gerektiğini bildirmişti.

"Şartlar belli"

Annan, Hizbullah'ın silahsızlandırılmasına ilişkin tartışmalar hakkında, "askerlere verilen yetki ve sorumluluk kesinlikle belirlenmiş durumda. Barış gücü askerleri orada Hizbullah'ın silahsızlandırılması için bulunmayacaklar. Onların rolü Lübnan ordusu ve hükümeti ile ortak çalışmak ve bunu ülke geneline yaymak olacak" demişti. Annan, Lübnan'daki BM gücünün uluslararası bir güç olacağını ve buna Türkiye ve başka ülkelerin yanı sıra Hindistan, Malezya, Gana, Endonezya ve Katar gibi ülkelerin de asker göndereceğini de söylemişti. Genel Sekreter Annan, Türkiye'nin BM gücüne katılımı konusunda da, "Türkiye'nin gerek bölgedeki, gerekse 1701 sayılı kararın uygulanmasındaki rolü çok önemli. Türkiye bölgede önemli bir güç ve bütün taraflar da Türkiye'nin bu güce katılımından duyduğu memnuniyeti ifade ediyor" diye konuşmuştu.
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48