banner39

'Türkiye'den AB'ye vize darbesi'

Türkiye'nin bazı İslam ülkeleri ile karşılıklı vizeleri kaldırması, Alman basınından "AB'ye vize darbesi" şeklinde yorumlandı.

Arşiv 13.02.2010, 05:36 13.02.2010, 10:28
'Türkiye'den AB'ye vize darbesi'


Türkiye’nin Suriye ve Libya’ya vizeyi kaldırması, Alman basını tarafından Avrupa Birliği (AB) ile uyum sürecine “darbe” olarak değerlendirildi

Die Welt gazetesi, “Türkiye’nin yeni vize politikası, AB ile arasındaki uyumsuzluğu artırıyor” yorumunu yaptı. Haberde, “AB’nin vize gerektirmeyen ‘beyaz ülke’ ve vize gerektiren ‘kara ülke’ listesi var. Türkiye şimdi ‘kara’ listedeki ülkeleri ‘beyaz’ yaptı” denildi. Haberde şöyle denildi:

‘Uyumsuzluğa doğru ‘Türkiye’ye vize darbesi’

“Normalde üyelik için ülke politikalarınızın AB politikalarıyla uyumlu olması gerekir. Türkiye, 2004 ile 2006 yılları arasında bu konuda büyük gayret gösterdi. Ancak, şimdilerde bu çabadan bir iz olmadığı gibi uyumsuzluğa doğru bir gidiş var. Bunun en önemli göstergesi ise vize politikası. Suudi Arabistan ile karşılıklı vizenin kaldırılması Erdoğan’ın kendi arzusuydu. Vizesiz seyahati Mekke’ye giden milyonlarca dindar Türk de istiyor. Suudiler bu gelişmeyi normal karşıladı, Suriye ve Libya ise vizenin kaldırılmasına bayıldı.

‘Sırada Mısır ve Rusya var’

Ancak Türkiye’nin Suriye, Libya, Ürdün ve Lübnan’a vizeyi kaldırması, Brüksel’de endişeyle karşılandı. Çünkü Türkiye, kaçak göçmenlerin AB rotası üzerindeki geçiş ülkesi. Üyelik müzakerelerinde vize politikasıyla ilgili görüşmeler açılmadı. Bu nedenle formal olarak Türkiye’nin vize düzenlemesini kendisinin şekillendirmesi gayet doğal. Fakat AB adayları, üye olmadan önce vize politikalarını AB ile uyumlu hale getirmişlerdi. AB’nin vize gerektirmeyen ‘beyaz ülke’ ve vize gerektiren ‘kara ülke’ listesi var. Türkiye şimdi ‘kara’ listedeki ülkeleri ‘beyaz’ yaptı. Sırada da Mısır ve Rusya var.”

Haberde, “Türk yetkilileri ise bu vize politikasının bir önem arz etmediğini, Türkiye AB üyesi olduğunda hızla değiştirilebileceğini söylüyor” denildi.

Kaynak: Milliyet

 

Yorumlar (1)
Sinan Diker 13 yıl önce
Avrupa ulkelerine gore biz sanki beyaz listede miyiz? Adamlar sadece bizim zenginlik kaynaklarimizla ilgileniyorlar. insanimizla degil. Bosverin Avrupali olmayi, onlardan bize lazim olan sadece evrensel hukuk normlari ve uygulayacak guclu hukumet.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?