banner39

Türkiye'den Arjantin'e kınama

Dışişleri Bakanlığı, Arjantin Cumhurbaşkanı'ın 'Sözde Ermeni Soykırımı' yasa tasarısını onaylamasını kınıyoruz açıklaması yaptı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Türkiye'den Arjantin'e kınama
Dışişleri Bakanlığı, Arjantin Cumhurbaşkanının sözde "Ermeni soykırımı" ile ilgili yasa tasarısını onayladığını bildirerek, "tarihi gerçeklerle hiçbir şekilde bağdaşmayan tasarının iç politika hesaplarına dayandığı gayet açık olduğunu" kaydetti.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 24 Nisanın sözde "Ermeni Soykırımı" adına "halklar arasında hoşgörü ve saygı için eylem günü" olarak ilan edilmesi ve Ermeni asıllı öğrencilerle kamu kesimi çalışanlarının aynı gün izinli olmasını öngören ve 13 Aralık 2006 tarihinde kabul edilen yasa tasarısının önceki gün Arjantin Cumhurbaşkanı Nestor Kirchner tarafından onaylandığının üzüntüyle öğrenildiği bildirildi.

TÜRKİYE'NİN GİRİŞİMLERİ

Tasarının onay sürecinde Arjantin makamları nezdinde müteaddit girişimlerde bulunulduğuna işaret edilen açıklamada, son olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Arjantin Cumhurbaşkanına gönderdiği 7 Aralık 2006 tarihli mektupta, Türkiye'nin bu girişimden duyduğu rahatsızlığın dile getirildiği ifade edildi. Açıklamada, 15 Aralık 2006'da Dışişleri Bakanlığınca yapılan açıklamada da, yasa tasarısının Arjantin toplumunda tarihi gerçeklere aykırı olarak Türkiye'ye karşı olumsuz önyargıların yerleşmesine yol açacağının vurgulandığı hatırlatıldı.

"CİDDİYETTEN UZAK VE ETİK OLMAYAN BİR YAKLAŞIM"

"Halklar arasında hoşgörü ve saygı" adıyla takdim edilen tasarının, aslında halklar arasında husumet ve nefret uyandıracak haksız itham ve iddialardan oluştuğuna dikkat çekilen açıklamada şunlar kaydedildi:
"Kendi tarihindeki bazı olaylarla yüzleşmesi gereken bir ülkenin, başka bir coğrafyanın tarihine ilişkin bir dönem hakkında hüküm vermeye kalkışması ciddiyetten uzak ve etik olmayan bir yaklaşımdır. Tarihi gerçeklerle hiçbir şekilde bağdaşmayan ve iç politika hesaplarına dayandığı açık olan tasarının kabul edilmiş olmasını kınıyor ve reddediyoruz."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?