banner39

Türkiye'den bir heyet bugün İran'da olacak

Ankara tepkilere rağmen İran ile imzalanan doğalgaz mutabakatını hayata geçirmekte kararlı. Türkiye'den teknik bir heyet, bugün Tahran'a gidiyor.

Arşiv 12.08.2007, 09:11 12.08.2007, 09:11
Türkiye'den bir heyet bugün İran'da olacak

Ankara tepkilere rağmen İran ile imzalanan doğalgaz mutabakatını hayata geçirmekte kararlı. Türkiye'den teknik bir heyet, imzalanacak anlaşmanın ayrıntılarını görüşmek üzere bugün İran'ın başkenti Tahran'a gidiyor.

Uluslararası kamuoyundan gelen tepkilere rağmen Türkiye, İran ile imzaladığı doğalgaz mutabakatından geri adım atmıyor.

İki ülke arasında resmi bir anlaşma imzalanabilmesi için Türkiye teknik bir heyet görevlendirdi.

İran da görüşmeleri ciddiye aldığını göstermek için heyetin başına en ünlü müzakerecilerinden birini getirdi.

Heyetin başında alanının en önemli uzmanlarından biri olarak bilinen Hajjatollah Ghanimifard bulunuyor. Ghanimifard aynı zamanda İran Petrol Bakanı Kazım Veziri Hamaneh'in temsilcisi.

Müzakerelerde fiyat, miktar ve Türkiye ile İran arasında bugüne kadar büyük sorun yaratan gazın kalitesi konusunda pazarlıklar yapılacak.

Türkiye-İran arasında enerji anlaşması

Türkiye ve İran arasında, Ankara'da 13 Temmuz gecesi geç saatlerde enerji konusunda bir mutabakat zaptı imzalanmıştı. Mutabakat zaptı ile, İran gazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınması için önemli bir adım atıldığı bildirilmişti.

İki ülke arasında varılan mutabakat, İran ve Türkmenistan'dan gelecek yılda 30 milyar metreküp doğalgazın Avrupa'ya ihraç edilmesini öngörüyor.

Mutabakata göre, Türkiye, Güney Pars havzasındaki üç doğalgaz sahasının işletmesini ihalesiz olarak alacak. Bunun için yaklaşık 3.5 milyar dolarlık yatırım yapılması gerekiyor.

Mutabakata en büyük tepkiyi ABD gösteriyor. İran'ın nükleer faaliyetlerine devam etmesi nedeniyle işbirliğini karşı çıkan ABD, İran'ın güvenilir kaynak olmadığını iddia ediyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, ''İran'ın petrol ve gaz sektörüne yatırım için zamanın uygun olmadığını düşünüyoruz'' demişti.

Türkiye ise, doğalgaz anlaşmasına Amerikalıların gösterdiği tepkiyi "Burada söz konusu olan Türkiye'nin çıkarı" şeklinde yanıtlıyor.

 

Kaynak: CNNTÜRK


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?