banner39

Türkiye'den Bulgaristan'a Nota!

Türkiye, pasaportlarında geçerlilik süresi henüz dolmamış transit vizesi bulunan Türk vatandaşlarının mağduriyeti konusunda Bulgaristan'a nota verdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Türkiye'den Bulgaristan'a Nota!

Türkiye, sıkıntının giderilmesi ve pasaportlarında geçerlilik süresi henüz dolmamış transit vizesi bulunan Türk vatandaşlarının mağduriyetinin ortadan kaldırılması için Bulgaristan Dışişleri Bakanlığına bir nota verdi.

Sofya'daki Türkiye Büyükelçiliği tarafından Bulgaristan Dışişleri Bakanlığına iletilen notada, yılbaşından itibaren Bulgaristan sınır kapılarında Türk vatandaşlarının transit geçişlerinde ciddi sıkıntılar yaşandığı hatırlatılarak, daha önce çift yönlü transit vize almış ve vizelerinin geçerlilik süresi dolmamış Türk vatandaşlarının Bulgaristan'a girişlerine izin verilmesi istendi.

YENİ UYGULAMA

AB'ye 1 Ocak 2007 tarihinde katılan, ancak Schengen vizesi uygulamasına geçmeyen Bulgaristan, AB yasaları çerçevesinde sınır kapılarında transit vize verme işlemini durdurdu.

Bulgaristan'dan transit geçmek isteyen Türk vatandaşları, pasaportlarında Schengen vizesi olsa bile Bulgaristan konsolosluklarından vize almak zorundalar. Sınır kapılarında transit vize vermeyen Bulgaristan, daha önce sınır kapılarından parası ödenerek alınmış ve geçerlilik süresi henüz dolmamış transit vizeleri de kabul etmiyor. Geçerlilik süresi dolmamış transit vizeleri olan Türk vatandaşları kapıdan geri çevrilerek yeniden Bulgar konsolosluklarından vize almaya zorlanıyor.

Bulgaristan sınır kapılarında başlatılan yeni vize uygulaması özellikle Romanya ve Makedonya'daki Türk vatandaşlarını mağdur ediyor. Bu iki ülkede yaşayan Türk vatandaşları, oturum ve çalışma izinleri almasına rağmen Türkiye'ye geliş-gidişlerinde saatlerce sıra bekleyerek Bulgaristan konsolosluklarından transit geçiş vizesi almak zorunda kalıyor.

Bulgaristan'ın sınır kapılarında transit vize verme işlemini durdurması Avrupa ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşlarını da mağdur ediyor. İzin veya iş dolayısıyla kara yoluyla Türkiye'ye gelmeye çalışan, ancak yeni uygulamadan haberi olmayan vatandaşlar Bulgaristan sınır kapılarından geri dönmek zorunda kalıyor. Bu vatandaşlar Türkiye'ye ancak ya İtalya'dan feribotla ya da Sırbistan-Makedonya-Yunanistan güzergahı üzerinden ulaşıyor.

Yeni vize uygulaması yüzünden gurbetçi trafiğinin yoğun olduğu yaz aylarında Bulgaristan'dan transit geçişler azalacağı için ülkenin ciddi bir ekonomik zarara uğrayacağı tahmin ediliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?