banner39

Türkiye'den il il nevruz kutlamaları

Baharın müjdecisi olarak kutlanan Nevruz, çeşitli etkinliklerle karşılanırken, provokasyon girişimleri sonuçsuz kaldı.

Arşiv 21.03.2008, 14:28 21.03.2008, 15:48
Türkiye'den il il nevruz kutlamaları


Baharın gelişinin müjdecisi Nevruz Bayramı bugün tüm Türkiye'de çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Zaman zaman küçük çaplı gerginliklerin yaşandığı kutlamalar, terör örgütü PKK'nın provoke girişimlerine rağmen vatandaşların sağduyusu sayesinde coşku içinde kutlanıyor.

BAKAN GÜNAY: ÇOCUKLAR, HERKESİN BİRBİRİNE SAYGI DUYDUĞU, DOST ELİNİ UZATTIĞI GÜNLERDE YAŞASINLAR

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Nevruz'un baharın başlangıcına işaret eden, dostluk ve barışın günü olduğunu belirterek, ''Çocuklar, gençler, inançların, düşüncelerin hoşgörüyle karşılandığı, insanların inançlarının, yaşamlarının, düşüncelerinin horlanmadığı, herkesin birbirine saygı duyduğu, dost elini uzattığı günlerde yaşasınlar'' dedi.

Nevruz dolayısıyla Milli Kütüphane'nin bahçesinde düzenlenen şenliğe, Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Zakir Haşimov, Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi (TÜRKSOY) aracılığıyla Nevruz'a katılmak üzere gelen topluluklar ile Ankara'nın çeşitli okullarından öğrenciler katıldı.

Şenlik, TRT sanatçılarından Soprano Elif Gökalp'in İstiklal Marşı'nı okumasıyla başladı. Konukların takdiminden sonra konuşma yapan Günay, Nevruz'un insanların adını koyduğu, tarihini belirlediği sıradan bir gün değil, doğanın bağrından fışkıran, doğanın karşı konulmaz gelişimini ve dönüşümünü anlatan özel ve doğal bir bayram olduğunu söyledi.

ATEŞTEN EL ELE ATLADILAR

Daha sonra, şenliğe katılan bakanlar ve diğer temsilciler Nevruz geleneği olarak örste demir dövdü.

Burada yakılan Nevruz ateşinin üzerinden ilk olarak Devlet Bakanı Başesgioğlu, daha sonra da Kültür ve Turizm Bakanı Günay atladı.

Katılımcıların ateşin üzerinden atlamasının ardından basın mensupları Günay'dan ateşin üzerinden yeniden atlaması isteğinde bulundu. Bunun üzerine, konukların yanına gelen Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı'nın Mehterbaşı Sami Gül, Bakan Günay ile Keçiören Belediye Başkanı Altınok'un ellerinden tutarak birlikte ateşten atladı. Bu sırada Gül'ün başındaki kavuk ile elindeki asasının düşmesi gülüşmelere neden oldu.

Bu arada rüzgar nedeniyle sönen Nevruz ateşi odunla beslenerek yeniden canlandırıldı. Ateşten uçan küller de katılımcıların zaman zaman zor anlar yaşamasına neden oldu.

SİİRT: NEVRUZ ALANINDA TOPRAĞA GÖMÜLÜ YASADIŞI POSTER VE AFİŞLER ELE GEÇİRİLDİ

Siirt'te Nevruz Bayramı'nın kutlanacağı alanda toprağa gömülü yasadışı poster ve afişler ele geçirildi. 155 Polis İmdat telefonuna yapılan bir bomba ihbarını değerlendiren ekipler, toprak altında naylon poşetlere gömülü yasadışı posterler ve afişler buldu.

Emniyet Müdürü Cuma Ali Aydın, "Halkımızın Nevruz Bayramı'nı huzur ve barış içerisinde kutlaması için her türlü tedbiri aldık. 7 kişilik tertip komitesi 22 Mart günü için izin istemişti. Ancak o gün diğer bazı etkiliklerin yapılacak olması ve Nevruz'un bütün Türkiye'de ve dünyada 21 Mart'ta kutlanması nedeniyle izin vermedik." dedi.

Aydın, "Devletle vatandaşı karşı karşıya getirmek istiyorlar. Bugün saat 05.00 sularında 155 polis imdat telefonuna yapılan Kürtçe bomba ihbarı üzerine tören alanında yapmış olduğumuz aramada siyah naylon poşetler içerisinde toprağa gömülü yasa dışı poster ve afişler bulduk. Bu Apo'nun posteri, geçen yıl Nevruz kutlamalarında kullanmışlardı ve biz bu konuda halkı germemek için onlara dokunmadık." şeklinde konuştu.

BİTLİS: ETKİNLİKLERE ÇOK SAYIDA VATANDAŞ KATILDI.

Nevruz Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Bitlis'te de törenlerle kutlandı. Ulu Camii önünde saat 10.00'da başlayan etkinliklere çok sayıda vatandaş katıldı.

Bitlis Valisi Mevlüt Atbaş, Garnizon Komutanı Turhan Yazıcı, İl Emniyet Müdürü Fahrettin Coşkun'un da hazır bulunduğu kutlamalar, halk oyunları ekiplerinin gösterisi ile başladı.

İl Kültür Müdür Hüsnü Işıkgör'ün konuşması ile devam eden kutlamalarda, terör örgütü ve bağlantılı çevrelerin Nevruz'un bir Türk bayramı olarak kutlanılmasının önüne geçmek için sahiplenmeye çalıştığı, binlerce yıldır kutlanan Nevruz'un bölücüler tarafından sahiplenilmesine izin verilmeyeceğine vurgu yapıldı.

Bitlis Valisi Mevlüt Atbaş, birlik ve beraberlik içinde bu mutlu günün kutlaması gerektiğine dikkat çekti.

Terör örgütü ve yandaşlarının Nevruz'a farklı anlamlar yükleme çabasının boşa çıkacağını söyleyen Vali Atbaş şöyle devam etti: "Bu bayramı Türk ulusuna yaraşır biçimde kutlayarak, gelecek nesillere aktarılması için her Türk vatandaşına önemli görevler düşmektedir. Hiçbir güç Nevruz'u kendisine mal edemez. Nevruz baharın müjdeleyicisidir, ve Türk milletinin bayramıdır."

EMNİYET MÜDÜRÜ: HERKES İSTEDİĞİ ZAMAN İSTEDİĞİ YERDE TOPLANTI YAPAMAZ

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Van İl Başkanı Abdurrahman Doğar'ın valilik ve emniyet müdürlüğü hakkında yaptığı açıklamaya Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez'den aynı sertlikte cevap geldi.

21 Mart günü haricinde yapılacak herhangi bir gösteriye izin verilmeyeceğini belirten Kesmez, "Herkes istediği zaman istediği yerde toplantı yapamaz." dedi.

DTP'nin, Nevruz'u 22 Mart'ta kutlamak istemesine valilikten gelen olumsuz yanıt sonrası yaşanan kriz giderek tırmanıyor.

Bugün sabah saatlerinde alınan karar doğrultusunda Nevruz alanına yaklaşık bin polis giderek güvenlik önlemlerini aldı.

Nevruz alanına gelen Emniyet Müdürü Salih Kesmez, kendilerinin güvenlik önlemlerini aldığını, fakat kimsenin gelmediğini söyledi.

Nevruz kutlaması için 21 Mart'a izin verildiğini belirten Kesmez, bugünün dışında herhangi bir gün yapılacak gösteriye izin verilmeyeceğini kaydetti.

DTP İl Başkanı Abdurrahman Doğar'ın çıkabilecek olaylar ve sıkıntılardan sorumlu olmayacaklarını söylemesine ise Kesmez, "Dün değişik açıklamalar oldu. Herkes sorumluluk sahibi olması lazım. Herkes ilin güvenliğinden en az benim kadar sorumlu. Bu sorumluluğun bilincinde olunması lazım. Yoksa herkes kanun karşısında bunun hesabını verir. Toplumu germenin stres yapmanın hiçbir gereği yok." dedi.

KİMSE GELMEYİNCE POLİSLER FUTBOL OYNADI

DTP'liler Nevruz alanına gelmeyince güvenlik önlemi için bulunan polisler futbol oynayıp, semaver çayı içti.

Evlerden polislere çay ikramı yapılırken, arama noktalarındaki polis memurları ise kimsenin Nevruz'a gelmemesi nedeniyle yoldan geçmek isteyen araçlara izin verdi. Sağlık Müdürlüğü'nde görevli olduğu anlaşılan resmi bir aracın geçişini çeken gazetecilere araç şoförü tepki gösterdi.

SİVAS: NEVRUZ, HER ŞEYİYLE BİZİM GELENEĞİMİZ

Nevruz Bayramı dolayısıyla yurdun çeşitli yerlerinde etkinlikler düzenlendi.

Sivas'ta Atatürk Etnografya ve Kongre Müzesi bahçesinde düzenlenen, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan kutlama programı, halk oyunları ekiplerinin gösterileriyle devam etti.

Düzenlenen etkinlikte konuşan Vali Veysel Dalmaz, Nevruz Bayramı'nın Türk kültüründe çok eski tarihlere dayandığını belirterek, ''Nevruz her şeyi ile bizim geleneğimiz. Orta Asya'dan Balkanlar'a, kuzeyinden güneyine kadar bütün dünyada aynı geleneği başından beri yaşatan büyük bir milletin evlatlarıyız'' dedi.

Türk milletinin bu geleneği muhafaza ettiğini ifade eden Vali Dalmaz, ''Bugünü, hep beraber Çerkez'i, Acem'i, Kazak'ı, Uygur'u, büyük bir medeniyet olarak kutlamanın kıvancını yaşıyoruz. Nevruz, hiçbir zaman farklılık göstermiyor. Her ne kadar belirli ayrılıkçı grupların kendine alet etmek için bunu ayrılık unsuru olarak kutladığını görsek de nevruz artık bu ayrılıklara alet olmuyor. Kardeşliğin, birliğin, dostluğun pekiştirildiği bir bayram olarak milletimizi kaynaştırıyor, insanlarımızı kaynaştırıyor. Yaşama sevinci, kardeşlik ve dostluk veriyor'' diye konuştu.

SAKARYA

Sakarya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Rıza Güven, nevruzun kardeşliğin, sevginin ve dayanışmanın ifadesine aracılık etmesi gerektiğini söyledi.

Sağanak yağmur nedeniyle Süleyman Demirel Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen kutlamada konuşan Prof. Dr. Güven, bayramların herkes tarafından paylaşılan çok amaçlı yapılara sahip davranış kalıplarını içeren kültürel formlar olduğunu belirtti.

Nevruzun insana hayat veren su, ateş, hava ve toprağın ısınmasıyla ilgili olarak ortaya çıktığını kaydeden Prof. Dr. Güven, ''Eski Türkler tabiatın uyanmasına mutluluk işareti olarak bakmış ve onu kutlamışlardır. Bu kutlamayla ilgili olarak ortaya çıkan inanç ve adetler halk geleneğine dönüşmüş ve zamanla milli bayram kimliği kazanmıştır. Türk milletinin kültürel formları içinde yer alan nevruz, baharın gelişini ve doğanın uyanışını, birlik ve beraberlikle insanlar arasındaki dayanışmayı simgeleyen önemli bir bayramdır'' dedi.

Kutlama öğrencilerin söylediği şarkılar ve danslarla sona erdi.

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ

Nevruz Bayramı, Trakya Üniversitesinde de törenlerle kutlandı.

Rektör Prof. Dr. Enver Duran, Ayşekadın Yerleşkesi'nde düzenlenen törende, nevruzun Türk dünyasının kuzeyinden güneyine, batısından doğusuna kadar uzanan engin coğrafyada yaşayan toplulukların pek çoğu tarafından yaygın olarak kutlanan bahar bayramı olduğunu belirtti.

KAHRAMANMARAŞ

Nevruz Bayramı Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde (KSÜ) çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Hülya Kaya, Avşar yerleşkesinde düzenlenen törende, ''Nevruz Bayramı'' konulu kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.

KSÜ Rektörü Prof. Dr. Nafi Baytorun, Nevruz Bayramı'nın Türk milletinin öz değerleri arasında yer aldığını ifade ederek, Türkleri birbirine kenetleyen, kaynaştıran bir milli örfler, adetler ve gelenekler bütünü olduğunu söyledi.

HATAY

Hatay'da da Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tayfur Sökmen Yerleşkesi'nde düzenlenen törende konuşan Rektör Prof. Dr. Şerafettin Canda da baharın gelişini simgeleyen nevruzun tüm dünyada asırlardır kutlandığını söyledi.

Öğrenciler arasında birlik ve beraberliğin artması için her yıl Nevruz Bayramı'nın kutlandığını ifade eden Prof. Dr. Canda, şöyle devam etti:

''Nevruz, toplumun ayrışmasına ve çatışmasına değil, kaynaşmasına ve dayanışmasına katkıda bulunmaktadır. Üniversite olarak her yıl kültürel bir değerimiz olan nevruzun önemini anlatmak için etkinlik düzenliyoruz. Nevruz tüm insanları birbirine bağlayan ve kenetleyen bir dostluk ateşidir.'

MUĞLA

Muğla Üniversitesinde ise Nevruz Bayramı'nı kutlayan öğrenciler, ateş yakarak halay çektiler.

Üniversitenin Atatürk Kültür Merkezi girişinde bir araya gelen öğrenciler, aralıksız devam eden yağmura rağmen nevruz ateşi yakarak halay çekmeyi sürdürdü. Bir grup öğrenci ise ellerindeki Türk bayrakları ile nevruz ateşinin üzerinden atladı.

Kültür merkezinin içinde yapılan etkinliğe katılan Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu, Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik ve İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ömer Mimiroğlu, öğrencilerle birlikte halay çektiler.

Üniversitede eğitim gören bir grup öğrenci ise Kredi ve Yurtlar Kurumu Milli Piyango Öğrenci Yurdu'nun bahçesine 300 adet fidan diktiler. Yağmur altında yapılan fidan dikme törenine öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği gözlendi.

TÜRK METAL SENDİKASI GENEL BAŞKANI ÖZBEK: 21 MART, ERGENEKON'DAN ÇIKIŞTIR.

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek, ''21 Mart, Ergenekon'dan çıkıştır. Türk'ün tarihinde yeniden başlangıcın adı olmuştur'' dedi.

Nevruz kutlamaları kapsamında, Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda, kutlama etkinliği düzenlendi.

Etkinlikte, Özbek ve beraberindekiler salon dışında yakılan ateş etrafında halay çekerek, demir dövdü.

Özbek, daha sonra yaptığı konuşmada, Türk dünyasının 21.03.2008 - 13:01:36baharı karşılamanın mutluluğunu yaşadığını belirtti.

Dünyanın her yerinde 300 milyondan fazla Türk'ün bu günü kutladığını ifade eden Özbek, ''21 Mart, Ergenekon'dan çıkıştır. Türk'ün tarihinde yeniden başlangıcın adı olmuştur'' dedi.

TUNCELİ: KUTLAMALAR VATANDAŞLARIN KATILIMIYLA COŞKULU ŞEKİLDE GEÇTİ

Tunceli Valiliği tarafından düzenlenen resmi Nevruz Bayramı kutlamaları, vatandaşların katılımıyla coşkulu şekilde geçti.

Tunceli Valiliği tarafından Cumhuriyet Caddesi'nde düzenlenen Nevruz kutlamalarına Tunceli Valisi Mustafa Yaman, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Taşkale, Cumhuriyet Başsavcısı Zekeriya Bayazıt, Jandarma Alay Komutanı Kurmay Kıdemli Albay Ali Özkara, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Tunceli Valisi Mustafa Yaman, Cumhuriyet Başsavcısı Zekeriya Bayazıt ve Alay Komutanı Kurmay Kıdemli Albay Ali Özkara'nın Nevruz ateşini yakmasıyla başlayan kutlamalarda günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar yapıldı.

Halk oyunları ekipleri ve Tunceli'nin meşhur Varvara grubunun gösterisinin yanı sıra bir de Nevruz çekilişi gerçekleştirildi.

Tunceli Valiliği, Jandarma Bölge Komutanlığı, Sanayi Ticaret Odası ve Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nın sponsorluk yaptığı Nevruz çekilişinde vatandaşlara cumhuriyet altını, beyaz eşya gibi ödüller dağıtıldı.

YÜKSEKOVA VE VİRANŞEHİR'DE İZİNSİZ GÖSTERİLER

Hakkari'nin Yüksekova ve Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçelerinde nevruzu bahane ederek izinsiz gösteri yapmak isteyen gruba polis müdahale etti.

Alınan bilgiye göre, Yüksekova ilçesinde, Yeni Mahalle'de toplanan bir grup, ateş yaktıktan sonra Dağlıca bölgesine giden kara yolu üzerinde barikat kurarak, terör örgütü ve elebaşı Abdullah Öcalan lehine slogan attı.

Olay yerine gelen güvenlik güçleri, gurubu biber gazı ve su kullanarak dağıtmaya çalıştı. Polise taşlarla karşılık veren grup, daha sonra ara sokaklara dağıldı.

Öte yandan, Yeşildere ve Esentepe Mahalleleri'nde de toplanan gruplar, ateş yakarak terör örgütü lehine slogan attı. Gruplar, güvenlik güçlerinin müdahalesiyle dağıldı.

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde, nevruzu bahane eden bir grup, gece Demirel Mahallesi'nde toplanarak, lastik yakıp terör örgütü ve elebaşı lehine slogan attı.

Yolu trafiğe kapatmak isteyen grup, polisin uyarılarına taş atarak karşılık arak, yolu trafiğe kapatmak istedi.

Polis, uyarılarına taş atarak karşılık veren grubu, biber gazı sıkarak dağıtmaya çalıştı. Göstericiler polisin müdahalesi üzerine ara sokaklara kaçarak dağıldı.

Polis ekipleri gece ilçede yoğun güvenlik önlemleri alırken, olayla ilgili soruşturma başlatıldığı belirtildi.

İSTANBUL'DAKİ KUTLAMALARA YAĞMUR ENGELİ

Sultanahmet Meydanı'nın da kutlanması planlanan Nevruz, yağmur nedeniyle İstanbul Lisesi'nde gerçekleştirildi. Yumurtaların tokuşturulduğu, demirlerin dövüldüğü kutlamalarda birlik ve beraberlik mesajları verildi.

İstanbul Valiliği ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından organize edilen Nevruz Bayramı etkinlikleri Valilik binasındaki hediyeleşme ile başladı. Burada 'Nevruziye Pişkesi' olarak adlandırılan hediyeleşmenin ardından törene İstanbul Lisesi Konferans Salonu'nda devam edildi. Buradaki kutlamalara İstanbul Vali Yardımcısı Mustafa Altıntaş, 1. Ordu Komutanlığı'nı temsilen Tuğgeneral Fikret Tolungüç, İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) Başkan Vekili Ahmet Selami, Azerbaycan'ın İstanbul Başkonsolosu Seyyad Aran ile çok sayıda öğrenci ve öğretmen katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından yapılan konuşmalarda birlik ve beraberlik mesajları verildi. Vali Yardımcısı Mustafa Altıntaş, Türk'ün var olduğu her yerde Nevruz heyecanının var olduğunu belirterek, "Nevruz birliğin, dirliğin, kardeşçe yaşama bilincinin, geleceğe umutla bakmanın günüdür" dedi. Altıntaş, Nevruz olarak bilinen bu günün aynı zamanda Ergenekon ya da Bozkurt Bayramı olarak ta adlandırıldığını söyledi.

BİNGÖL: KUTLAMALAR KONFERANSLA BAŞLADI

Bingöl'de Nevruz Bayramı kutlamaları kültür merkezinde gerçekleştirilen konferansla başladı.

Saat 09.30'da başlayan konferansa Bingöl Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Belediye Başkan Vekili Selahattin Böçkün, Vali yardımcıları Vedat Yılmaz, Tolga Polat, Emniyet Müdürü Ekrem Çelik, kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Konferansta birer konuşma yapan Kırgızistan Türk Manas Üniveristesi Öğretim Görevlisi Roza Abdıkulova, Rusya Bilimler Akedemisi'nden Prof. Dr. Elfina Supgatilina ve Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmet Çetin, Türk Cumhuriyetleri'ndeki Nevruz Bayramı kutlamalarını görsel olarak anlattı.

Nevruz Bayramı'nın beynelmilel bir bayram olduğunu söyleyen Prof. Dr. Elfina Supgatilina, bu bayramı sadece Türk dünyasında değil, Rusya Federasyonu'nda kutlandığını belirtti.

Rusların kutlama etkinliklerine çok büyük ilgisinin olduğunu belirten Supgatilina, "Rusların kışı uğurlama kutlamaları ve bizlerin Nevruz Bayramı kutlamaları aynı tarihe denk geldiği için kutlamaları beraber yapıyoruz. Biz Rusya'nın iç kesiminde yaşayan Kazan Türkleri'ndeniz. Nevruz'umuzu orada Ruslar'a da kabul ettirmişiz. Ruslar da bizimle birlikte Nevruz'u kutluyor." dedi.

ADANA

Türk dünyasında ve Anadolu uzun yıllardır kutlanan Nevruz, Adana'da da İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün hazırladığı bir programla kutlandı.

Sabancı Kültür Sitesi Tiyatro Salonu'nda düzenlenen programın açılışında konuşan Vali Yardımcısı Erdem Kıyak, Nevruz anlayışının tam manasıyla anlaşılması durumanda barış ve kardeşlik ortamının günden güne yayılacağını söyledi.

Bugünün büyük bir bayram olarak kutlanmasının yıllardır devam eden bir geleneğin de sürdürülmesi anlamına geldiğini kaydeden Kıyak, "Çeşitli kültürlerin farklı kutladığı 21 Mart yeni günlere umutla bakmanın günü olmalı." dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili Ali Gören de gece ile gündüzün eşitlendiği 21 Mart'ın doğadaki yeniden dirilişe paralel olarak insanlar arasındaki kaynaşmayı da artırması temenisinde bulundu.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Osman Arık da Türk milletinin yıllardır bu bayramı kutlayarak çevresiyle etkileşim kurduğunu anlattı.

Adriyatikten Çin Seddi'ne kadar olan geniş coğrafyada kültürlerde örtüşen çok şey bulunduğunu vurgulayan Arık, "Sevinç günü olarak toplumumuzun sahiplenmesi gereken bir gündür." diye konuştu.

Programda halk ozanları deyişler sunarken Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zekiye Çağımlar, "Türk Kültüründe Nevruz" konulu konferans verdi.

İlköğretim ve liselerde öğrenciler arasında düzenlenen Nevruz konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere de ödülleri törende verildi.

Salondaki programa katılımın az olduğu gözlenirken Vali Yardımcısı Erdem Kıyak ve beraberindeki protokol dışarıda Nevruz ateşini yakıp örsde demir dövdü.

ELAZIĞ: NEVRUZ COŞKUYLA KUTLANDI

Türk tarihinde, baharın başlangıcı olarak kabul edilen Nevruz Bayramı Elazığ'da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Kutlamalar kortejin mehter takımı eşliğiyle birlikte eski belediye binası önünden öğretmenevine yürümesiyle başladı. Vali Vekili Kadir Balaban, Belediye Başkan Vekili Atik Birici, Emniyet Müdürü Mehmet Tekin, kamu kuruluş temsilcileri, öğrenci grupları ve vatandaşların katıldığı yürüyüşün ardından öğretmenevi önünde Elazığ Belediyesi Mehter Takımı konser verdi. Ardından halk oyunları gösterileri yapıldı.

Öğretmenevi konferans salonunda bir konuşma yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin Öztürk, Nevruz'un baharın başlangıcı anlamına geldiğini, tarihte Hun Türklerinden itibaren değişik isimler altında bahar bayramı olarak kutlandığını belirterek, Nevruz'un milli uyanışın ve tabiatın sembolü olduğunu söyledi.

ÜSKÜL: NEVRUZ SAĞLIK, BOLLUK VE UMUT GETİRSİN, KARDEŞLİĞİMİZİ PEKİŞTİRSİN''

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı, AK Parti Mersin Milletvekili Prof. Dr. Zafer Üskül, Nevruz Bayramı'nın sağlık, bolluk ve umut getirmesini, insanların kardeşliğini pekiştirmesini temenni etti.

Üskül, yaptığı yazılı açıklamada, Nevruz Bayramı'nın sevgi, hoşgörü ve dayanışmanın değerlerini hatırlatarak daha mutlu, umutlu ve barış dolu bir dünya sunduğunu belirtti.

Zengin bir kültür birikimine sahip Türk milletinin yaşayan en önemli geleneklerinden biri olan Nevruz'un, baharın gelişini simgeleyen, insan ruhunun tabiattaki uyanışının kutlandığı bir bayram olduğunu ifade eden Üskül, şunları kaydetti:

''Doğal felaketlerin, savaşların yaşandığı dünyada, kültürel bir miras olan Nevruz Bayramı, insanlara sevgi, hoşgörü ve dayanışmanın değerlerini hatırlatıyor, daha mutlu, umutlu ve barış dolu bir dünya sunuyor.

Nevruz, Orta Doğu'dan Asya'ya kadar geniş bir coğrafyada, asırlardan beri büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Nevruz, tabiatın kıştan kurtulup baharın geldiğini simgeleyen, birlik ve beraberliğin arttığı dayanışmanın güçlendiği, bağışlama, sevgi, kardeşlik, hoşgörü gibi evrensel değerlerin yüceldiği özel bir gündür.

Nevruz Bayramı bizlere sevgi, hoşgörü ve dayanışmanın değerlerini hatırlatarak daha mutlu, umutlu ve barış dolu bir dünya sunmaktadır. Nevruz gelenek ve göreneklerimizin canlı tutularak nesilden nesile aktarılmasına, Türk dünyasındaki yakınlaşmaya, ortak kültürel bağların kuvvetlenmesine vesile olmaktadır. Nevruz Bayramı sağlık, bolluk ve umut getirsin, kardeşliğimizi pekiştirsin.''

SURİYE'DEKİ KUTLAMALARA KAN BULAŞTI: 3 ÖLÜ

Suriye'nin kuzeydoğusundaki Kamışlı'da polisin Nevruz'u kutlamak üzere toplanan Kürt kökenli göstericilere ateş açması sonucu 3 kişinin öldüğü bildirildi.

Suriye'deki Kürt partisi Yakiti'den adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, "Suriye polisi, dün gece mum ışığında Nevruz'u kutlayan Kürtlere ateş açtı, 3 kişi öldü" dedi.

Suriye'nin başkenti Şam'a 680 kilometre uzaklıktaki Kamışlı'da bulunan yetkili, telefonla yaptığı açıklamada, polisin ateş açması sonucu 4 kişinin de yaralandığını kaydetti.

BAHÇELİ: EVRUZ, GERGİNLİK VE HUZURSUZLUK ARACI HALİNE GETİRİLMEMELİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Nevruz'un yalnızca bir mevsim döngüsünün başlangıcı değil, Türk milleti için geleceği yeniden yorumlamanın, yılgınlık, korku ve umutsuzluğun geride bırakılarak maddi ve manevi atılımın müjdesi olduğunu belirtti.

Bahçeli, "Nevruz bu anlayışla kutlanmalı, onun ruhuna aykırı bir şekilde, gerginlik ve huzursuzluk aracı haline getirilmesine fırsat verilmemelidir" dedi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 21 Mart Nevruz Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, "Balkanlar, Ortadoğu, Avrasya ve Orta Asya'yı kapsayan çok büyük bir coğrafyada milyonlarca soydaşımızın coşku ile kutladığı bir Nevruz Bayramına daha ulaşmış bulunuyoruz" dedi.

DİYARBAKIR'DA ÖCALAN POSTERLERİ AÇILDI

Diyarbakır'da Nevruz kutlamaları için vatandaşlar Bağlar ilçesine gelmeye başladı. Arama noktaları oluşturan polis, vatandaşları tek tek arayarak alana alıyor.

Yoğun güvenlik tedbirlerinin alındığı alanda vatandaşlar çalınan müzik eşliğinde halaylar çekiyor. Bazı vatandaşların terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan posterleri açtıkları görüldü. Güvenlik güçleri pankart açanlara müdahale etmedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?