banner39

Türkiye'den NATO'ya askeri destek

NATO'nun Riga zirvesinde, Türkiye'yi yakından ilgilendiren 3 önemli karar alındı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Türkiye'den NATO'ya askeri destek

Zirvede Türkiye’nin, 300 asker ve helikopter birlikleri ile yapmayı taahhüt ettiği askeri destek sayesinde NATO’nun acil müdahale gücü tam olarak operasyonel hale geldi.

Medeniyetlerarası diyaloğa da atıfta bulunan sonuç bildirgesinde, BM aracılığıyla ve İspanya ile Türkiye gibi 2 NATO müttefiğinin önderliğinde yapılan çalışmaların önemine değinildi.

Zirvenin sonuç bildirgesinde ayrıca, Kafkas ülkelerinin toprak bütünlüğünün öneminin altı çizildi. Azerbaycan ve Gürcistan’ın toprak bütünlüğü ile Dağlık Karabağ sorunuyla ilgili olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin kararlarına uyulması gerektiği ima edildi. Söz konusu karar, Eermenistan’ın Dağlık Karabağ’dan, Rusya’nın Gürcistan’dan ve Moldova’dan çekilmesini öngörüyor.

Türkiye Afganistan'a Asker göndermeyecek

Türkiye, ittifakın Afganistan’daki operasyonuna ek asker gönderme konusunda ise hiçbir taahhütte bulunmadı. Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı’nın isteğine rağmen Türkiye, Afganistan’daki askerlerinin kullanımı konusunda coğrafi sınırlamasını da kaldırmadı. Türk askerlerinin görev bölgesi Kabil ile sınırlı kalmaya devam edecek.

Türkiye Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda
 
Kara, hava ve deniz kuvvetleri boyutuna sahip olan NRF'nin Kara Kuvvetleri Komutanlığı, 2007 başından itibaren 6 ay için Türkiye tarafından yönetilecek.
 
Türk Silahlı Kuvvetleri, bu süreçte, 3 bin kadar askerden oluşacak kara gücünü NRF için sürekli hazır bulunduracak.
 
NRF'ye katkıları önemli olan ve 'iyi sicil sahibi' Türkiye, 2003 yılında da aynı görevi üstlenmişti. NRF'nin ihtiyaçları, 6 aylık dönemler çerçevesinde belirleniyor ve harekatların boyutlarına göre değişiyor.
 
Askeri yetkililer, 'kuvvet havuzu oluşturulmasının ve ihtiyaçların, yerine göre bu havuzdan karşılanmasının' söz konusu olduğunu, müttefik ülkelerin NRF'ye tahsis ettikleri asker ve teçhizatı sürekli hazır halde bulundurmaları gerektiğini, bu birimlerin, NATO Konseyi'nin olası bir askeri müdahale kararından en geç 30 gün sonra 'işbaşı' yapmaları gerektiğini ifade ediyor.

Erdoğan'ın aklı AB'de

Bu arada zirveye katılan Başbakan Erdoğan, İspanya Başbakanı Zapatero, İtalya Başbakanı Prodi ile ayrı ayrı bir araya gelecek. Bu görüşmelerde AB-Türkiye ilişkileri ile AB Komisyonu’nun ilişkilerin geleceğine ilişkin bugün açıklayacağı tavsiye kararını ele alacaklar.

Erdoğan öğle saatlerinde Letonya Cumhurbaşkanı Vaira Fayderga ardından da Almanya Başbakanı Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Chirac’la görüşecek. Zirve esnasında Başbakan Erdoğan’ın ABD Başkanı Bush ile de görüşme yapması hedefleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?