banner15

'Türkiye AB yolunda desteklenmeli'

İtalya: 'AB kapıları Türkiye'ye açık olmalı ama reformlar da sürmeli. Türkiye, reformları sürdürmesi için yüreklendirilmelidir'

'Türkiye AB yolunda desteklenmeli'
İtalya Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Massimo D'Alema ile AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, bugün Roma'da düzenledikleri ortak basın toplantısında Avrupa Birliği-Türkiye ilişkilerine de değindiler.

İtalyan haber ajansı ANSA'nın haberine göre, D'Alema, "AB kapıları Türkiye'ye açık olmalı ama reformlar da sürmeli. Avrupa Birliği, Türkiye'yi reformları sürdürmesi için yüreklendirmeye devam etmelidir" dedi.

AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Rehn ise "Türkiye'nin tam üyelik müzakerelerinin reformlardaki ilerlemelerle bağlantılı olması konusunda hemfikirim. Kapılar Türkiye'ye ve Balkan ülkelerine açık ama bu ülkelerin, talepleri yerine getirmeleri lazım" diye konuştu.

D'Alema, AB'nin, kıtaya "barış ve istikrar" getiren genişleme sürecinin büyük bir başarıyla sürdüğüne değinerek, Türkiye'nin tam üyeliğinin de masadaki en önemli konulardan biri olduğunu söyledi.

D'Alema, "Türkiye ile müzakereleri yavaşlatmaya iten gerekçeler" konusunda AB ile hemfikir olduğunu belirtmesinin ardından, "Ancak diğer başlıklardaki müzakereler devam etmelidir" diye konuştu.

KIBRIS SORUNU

Türkiye'nin insan haklarındaki iyileştirmeler çerçevesinde 301. maddeyi değiştirmesi gerektiğini savunan D'Alema, Kıbrıs meselesi konusunda ise şunları söyledi:

"Türkiye, Kıbrıs konusunda, herkesin kabul göreceği gerekli tüm girişimleri başlatmak durumundadır. Kıbrıs sorununa bütüncül bir çözüm arayışı için Birleşmiş Milletler nezdinde de bir girişim başlatılmalıdır."

D'Alema, Almanya'nın dönem başkanlığı sırasında, AB'nin "Kuzey Kıbrıs'la doğrudan ticareti mümkün kılacak düzenlemeleri onaylama" taahhüdünü yerine getirmesini dilediğini de ifade etti.

AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Rehn ise Brüksel'de "Kuzey Kıbrıs'a yönelik tecride son vermek için çalışmaların sürdüğünü" belirtti.


Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48