banner15

'Türkiye yatırımda Rusya'yı geçti'

Türkiye'nin 2006 yılında çektiği yabancı sermaye ile bu alanda Rusya'yı geçtiği, 2007 yılında da bu artışın devam edeceği bildirildi.

'Türkiye yatırımda Rusya'yı geçti'

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), Türkiye'ye geçtiğimiz yıl gelen yabancı sermayenin 20 milyar doları bulduğunu ve 2007 yılında bu rakamın daha da artacağına dikkat çekildi.Türkiye'nin yabancı yatırımcıları çekmedeki payının Rusya'yı da geçtiğinin altı çizildi.

IIF Başkanı Charles Dallara ve IIF Birinci Başkan Yardımcısı Yusuke Horiguchi tarafından bir basın toplantısıyla açıklanan raporda, Türkiye'nin özelleştirmede yakaladığı momentumu devam ettirmesinin gerekliliğine değinildi. Raporda, 2007 yılında beklenen yabancı yatırımın 22.5 milyar doları bulmasının beklendiği açıklandı.

Öte yandan toplantıda bir gazetecinin Türkiye'de Kasım ayında gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden nasıl etkileneceği sorusuna yanıt veren Horiguchi, seçimlerin ekonomiye yapabileceği olumsuz etkiyi hesaba katarak Türkiye için yatırım rakamlarını hesapladıklarını söyledi.

Horiguchi, "Tabii ki belirlediğimiz rakamların karşı karşıya olduğu bir risk var. Umuyoruz ki Türk yetkililer IMF ile ortak yürüttükleri sağlam politikaları muhafaza etmeye devam edecekler.

Türkiye'de siyasi bir gerginlik, siyasi bir gürültü olduğu kesin. Bu gerginliğin farkındayız" diye konuştu. Japon Ekonomist, Başbakan Recep Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olmaya karar vermesi halinde gerginliğin daha da artacağını söyledi.

IIF Başkanı Dallara ise siyasi gerginlikler bir yana, Türk ekonomisinin son yıllarda gösterdiği performansın çok etkileyici olduğunu belirterek, "Yabancı yatırıma karşı bir istek, momentum görüyoruz ki, böyle bir hareketlilik yakın geçmişte hiç görülmemişti.

Bu hareketliliğin görüldüğü sektörlerin başında finans sektörü geliyor. Sermayenin bir bölümünün Batıdan geldiği bir finans sektörünün, uzun vadede Türk ekonomisinin rekabetliliğine getireceği yararlar olacak" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48