banner39

Türkiye'nin 150 milyar doları gitti

Türkiye'den son birkaç yılda 150 milyar dolarlık kaynak yabancıların cebine girdi.

Arşiv 25.05.2008, 15:39 26.05.2008, 09:20
Türkiye'nin 150 milyar doları gitti


Fahri Sarrafoğlu / Dünya Bülteni

Genç Yöneticiler ve İşadamları Derneği (GYİAD) Başkanı Pınar Eczacıbaşı'ndan rantiyeci olarak nitelediği yabancı sermayeye tepki gösterdi.

Pınar Eczacıbaşı, Türkiye'den son birkaç yılda nerdeyse 150 milyar dolarlık çok büyük bir kaynak bu rantla yabancıların cebine girdiğini söyledi. 

Ekonomideki yabancılaşma konusunda da görüşlerini dile getiren Eczacıbaşı, yabancı yatırımcının neye ve nasıl geldiğinin önemli olduğunu, mevcut durumda yabancıların Türkiye'nin en iyi şirketlerine yüzde 50 ortak olduklarını ya da önemli kuruluşları tümüyle ele geçirdiklerini vurgulayarak şu değerlendirmeyi yaptı:

"Ben finans sektöründeki yabancı payını olumlu karşılıyorum. Teknoloji ve yenilik getirecek, istihdam yaratacak ve mevcuda değil yeni projeler üretmek üzere ülkeye gelecek yabancı sermayeye ihtiyaç var. Dövizle gelip, bunu bozdurup Hazine bonosuna yatırım yaparak tümüyle rant oluşturan bu deli paraya Türkiye'nin ihtiyacı olmamalı."

DELİ PARA TÜRKİYE'YE ZARAR VERDİ

Türkiye'den son birkaç yılda nerdeyse 150 milyar dolarlık çok büyük bir kaynak bu rantla yabancıların cebine girdi, diyen Eczacıbaşı, " Bu bir facia. Eğer ekonomi böyle giderse bu deli para gelecek yıllarda da en az 150 milyar dolar götürecek demektir Türkiye'nin ulusal zenginliğinden. Deli para diyorum ama kendileri için çok akıllı olanı yapıyorlar. Gerçekten bizim için de akıllı olacak yabancı paraya ihtiyaç var. Biz sıfırdan gelip yatırım yapacak yabancılar istiyoruz." İfadesini kullandı.

TÜRKİYE RANT CENNETİ OLDU

Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye'nin döviz fiyatlarını maşa gibi kullanan, bu şekilde sıcak paranın nimetlerinden yararlanan spekülatörlerin cirit attığı ülke haline geldiğini savunarak, " Türk pişiriyor, yabancı yiyor" dedi. ATO Başkanı Aygün, her bir doların Türkiye'de elde ettiği faiz nedeniyle onlarca çocuğun açlıkla karşı karşıya kaldığını, ülkenin ise gittikçe yoksullaştığını belirtti. En son 3 Kasım genel seçimlerinde spekülatörlerin 46 günde hayal bile edemeyeceği, hiçbir ülkede kazanamayacağı miktarda parayı Türkiye'den kazandığını öne süren Sinan Aygün, işsizlik üretimsizlik ve yoksulluk sorununun bitmesi için Türkiye'nin rant cenneti olmaktan çıkması gerektiğini kaydetti.

BAŞKA ÜLKEDE ÖRNEĞİ YOK

ATO'nun daha önce hazırlamış olduğu raporuna göre yabancı rantiyecilerin Türkiye'de kazandığı bu parayı, Japonya'da yüzde 1.2 faizle 72 yılda, yüzde 1.9 faizle AB ülkelerinde 45 yılda ve yıllık yüzde 2 faizle ABD'de 43 yılda kazanabileceği ifade ediliyor.

Ankara Ticaret Odası'nın hazırladığı raporda, döviz ve faizin yüksek olduğu 3 Kasım seçimleri öncesinde yabancı bir kurumsal yatırımcının 46 günde Türkiye'de kazanabileceği para da hesaplandı. Buna göre, 15 Ekim 2002 tarihinde yabancı bir yatırımcı, elinde bulunan 350 milyon doları, dönemin dolar kuru olan 1 milyon 670 bin liradan bozdurup eline geçen 584 trilyon lirayı, dönemin Hazine faizi olan yüzde 70'le değerlendirmeye başladığında, 46 gün sonra bu parayı 634 trilyon liraya çıkarabiliyor. Bu para doların 1 milyon 515 bin liraya düştüğü 2 Aralık 2002 tarihinde dolara çevrildiğinde ise yatırımcının eline 419 milyon dolar geçiyor. Buna göre bir spekülatörün 350 milyon dolarla 46 günde Türkiye'de 69 milyon dolar kazanabilmesi mümkün.

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?