'Türkiye'nin AB yolu Lübnan'dan geçiyor'

Le Figaro gazetesi bugünkü sayısında , "Türkiye’nin Avrupa yolu Lübnan’dan geçiyor" başlığını kullandı.

'Türkiye'nin AB yolu Lübnan'dan geçiyor'

Türkiye’nin AB yolunun Lübnan’dan geçtiği öne sürüldü. Fransız Le Figaro gazetesi, Lübnan’a asker gönderme tezkeresine yoğun tepkilere karşın AKP hükümetinin önceliği “diplomatik gereklilere verdiği”ni belirtti ve “Avrupa yolu Lübnan’dan geçiyor” yorumunu yaptı. Gazete, “Hizbullah ile çatışmanın AKP için ağır sonuçları olur” ifadesini kullandı.

Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Figaro, Türk hükümetinin Lübnan’a asker gönderme tezkeresinin onaylanması yönündeki çabalarını ve tezkereye ilişkin tepkileri “Avrupa yolu Lübnan’dan geçiyor” başlıklı haberinde değerlendirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Mart tezkeresi konusunda yaşayanların tekrarlanmaması, AKP grubunun tezkereyi onaylaması için yoğun bir çaba gösterdiğini belirten gazete, Erdoğan’ın Türk askerlerinin Hizbullah’ı silahsızlandırmayacağını, gerektiğinde geri çekileceği güvencesini verdiğine dikkat çekti. Hizbullah ile çatışma riskinin hükümetin “son dakikaya kadar tereddüt göstermesi”ne neden olduğunu öne süren gazete, “Hizbullah ile bir çatışmanın AKP için ağır sonuçları olur” yorumunu yaptı.

Le Figaro, Erdoğan’ın, İsrail’in Lübnanlı ve Filistinli sivillere yönelik saldırılardan büyük bir rahatsızlık duyan kamuoyu ve seçmelerinin görüşlerine karşı uluslararası güce katılımını savunduğunu belirtirken Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in de karşı tutum aldığını ve Türk askerlerinin PKK ile mücadele için harekete geçilmesini istediğini yazdı.
Aşırı soldan Saadet Partisi’nin “İslamcıları”na kadar çok geniş bir yelpazede politikacıların Lübnan’a asker gönderilmesine karşı çıktığına dikkat çeken gazete, “Bu iç cephe ile UNİFİL’de büyük bir Müslüman ülkesini görmek isteyen uluslararası toplumun çağrıları arasında sıkışan AKP hükümeti ise, önceliği diplomatik gereklilere verdi” yorumunu yaptı.

Gazete şöyle devam etti: “AB adayı Ankara, böylece Brüksel ve 7 bin asker sağlayan üye ülkelerin yanında yer alıyor. Ortadoğu sahnesindeki askerlerinin varlığı da, aynı zamanda ‘medeniyetler arasında bir köprü’ olma iddiasını güçlendiriyor.”

 

Kaynak: ANKA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39