Türkiye'nin AB'ye açılan kapısı: Arnavutluk

Balkanlarda Türkiye'ye vize uygulamayan 3. ülke olan Arnavutluk, yatırım yapmak isteyenler için önemli.

Türkiye'nin AB'ye açılan kapısı: Arnavutluk

Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni

Arnavutluk özellikle AB’ye adaylığı da göz önünde tutulduğunda ümit vaat eden ülkeler arasında yerini alıyor. Arnavutluk AB aday statüsüne yaklaştı. Arnavutluk’ta halen Türk işadamları tarafından şu ana kadar 800 milyon dolarlık yatırım yapıldı.

HIZLI GELİŞME TEMPOSUNDA YER ALMALIYIZ

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, Mart ayından bu yana hızlı gelişmeler olduğuna dikkat çekerek özellikle Arnavutluk’un Türkiye’ye karşı uyguladığı vizenin kaldırılmasının çok önemli bir jest olduğunu Türk işadamlarının bunu değerlendirmesi gerektiğini ifade etti. İTO Başkanı Yalçıntaş, özellikle Arnavutluk’un 2015 de AB’ye tam üyelik için çalıştığını ifade ederek

 “ Türk işadamları olarak Arnavutluk’un hızlı gelişme temposunda yer almak istiyoruz. Balkanlar’da 15 bin Türk girişimcisinin 2 milyar dolarlık yatırımı var. Daha da yükselecek bu rakamdan Arnavutluk daha fazla pay alsın istiyoruz.”dedi.

BALKANLARIN EN GÜVENİLİR ÜLKESİ

Geziye katılan Meclis Üyelerimizden Mehmet Yıldırım, gezi sırasında en önemli gözleminin güvenlik olduğuna dikkat çekerek Balkanlarda gerek yatırım açısından gerekse ekonomik işbirliği açısından en güvenilir ülkenin Arnavutluk olduğunu belirtti. Arnavutluk’ta akla gelebilecek her türlü yatırımın yapılabileceğine değinen Yıldırım, inşaat sektörünün gelecek vaat ettiğini çünkü alt yapı konusunda yeni yeni yatırımların başladığını bunun ileride hızlanacağını düşündüğünü kaydetti.

AVRUPALI BİR TOPLUM

Arnavutluğu yatırım alanında çok bakir bir ülke olarak gördüğünü söyleyen İTO Meclis üyesi Mehmet Salih Şadoğlu ise, devletin fakir olmasına rağmen alt yapı konusunda zamanında yatırımlar yapılmış, toplumu daha Avrupalı olduğunu ifade etti. Şadoğlu, açıklamasında demir perdeden çıkmış bir ülke olmasına rağmen ülkenin kendisini çabuk toplamasının dikkat çekici olduğunu belirtti. Şadoğlu, inşaat alanında olduğu kadar gıda, tekstil gibi alanlarda da yatırım yapılabilir zira Türklere karşı çok yakın ve çok sıcak bir toplum olarak gördüğünü de sözlerine ekledi.

ORTAK KÜLTÜR AVANTAJI İŞBİRLİĞİNE DÖNÜŞEBİLİR 

Arnavutlukla birçok yönden ortak kültürümüz olduğunun altını çizen Meclis Üyesi Atıf Ketenci, ülkenin adeta el değmemiş bir konumda olduğunu kaydederek şöyle konuştu: “Ortak kültürümüzden hareketle bu güzel mirasımız, yine uzun yıllar devam edecek ekonomik işbirliğine dönüştürülebilir. Eğitim açısından bu ülkeye büyük yatırımlar yapılmış. Özellikle yenilebilir enerji konusunda zengin bir ülke. Arnavut dağları yenilebilir enerji açısından çok müsait. Rüzgâr enerjisi, su bakımından zengin bir ülke. Enerji santralleri kurulabilir. Avrupa’nın içinde olması bakımından ve Adriyatik’te yeri olması bakımından da turizm yatırımı da yapılabilir. “

İLAÇA BÜYÜK TALEP VAR

Geziye katılan bir başka Meclis Üyesi Mehmet Ahmet Ünlü’de Arnavutluk gezisini kendi sektörü açısından da çok verimli geçtiğini ifade ederek ilaç sektörü açısından da çok memnun kaldığını söyledi. Ünlü, “Hâlihazırda Arnavutluk’ta faaliyet gösteren bir temsilcilimiz ve distribütörlerimiz bulunmakta… Yatırımımızı daha da büyütebileceğimizi düşünüyorum. Ekonomik sıkıntıları çok olan bir ülke olmasına rağmen, ilaca talep var.”dedi.

GÖZÜ  KAPALI YATIRIM YAPABİLİRİM

Arnavutluğun bizim bir parçamız, bir bütünümüz olduğunu söyleyen Meclis Üyesi Sait Özyurt’ta ülkede Türklere ve Türk işadamlarına karşı var olan sevgi ve dostluğun görülmeye değer olduğunu vurgulayarak bu ülkeye gözü kapalı yatırım yapılabileceğini kaydetti. Özyurt, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çok güvenli bir ülke. Oraya civar ülkeleri de düşünülerek yatırım yapılabilir. Gelecek vaat eden bir ülke. Özellikle şu anda nasıl Libya şantiye dönmüş durumdaysa Libya’nın arkasından da Arnavutluk geleceğine inanıyorum. Arnavutluk adeta sığınılacak bir liman.”

YATIRDIĞINIZ HER KURUŞUN KARŞILIĞINI ALABİLİRSİNİZ

Arnavutluk gezisini çok başarılı  olarak niteleyen Meclis Üyesi Mustafa Kılıç, özellikle vizenin kaldırılmasından dolayı iş adamı olarak çok memnun olduğunu bunun sonucunda da Türk işadamı oraya yatırdığı her kuruşun karşılığını alabileceğine inandığını söyledi.

Kılıç, açıklamasında şunları dedi: “Hizmet sektöründen tutun da gıda sektörüne, inşaat sektörüne kadar her alanda yatırım yapılabilecek bir ülke. Türk sanayicisine orada adeta pozitif ayırımcılık yapılıyor. Hatta Türk polisi bile Türklere ceza yazmıyor. Bilakis yol gösteriyor, yardımcı oluyor. Yani Türklere karşı sevgisi çok fazla.” Arnavutluk’ta 21 yabancı ülkenin okulu olmasına rağmen Türk okuluna yoğun bir talep olduğunu gördüklerine de söyleyen Kılıç, toplam yabancı okullarda bin 100 öğrenci bulunurken sadece Türk okullarında 3 bin 500 öğrenci olduğunu hatırlattı. Kılıç, Müslüman Arnavutlar yanında Hıristiyan Arnavut vatandaşlarda Türk okullarına kayıt yaptırdığını çünkü burasını daha itibarlı bulduklarını dile getirdi.

VİZENİN KALDIRILMASI BİZİM  İÇİN AVANTAJ

İtalyan sanayicilerinin Arnavutluk’ta özellikle ayakkabı üretimi konusunda fason üretimler kurduklarını belirten Meclis Üyesi Recep Şaban Palamut, işçilik ücretinin ucuz olmasından dolayı İtalyanlar burayı adeta fason merkezi seçtiklerini kaydederek ayakkabı sektörü açısından değil ama başka sektörler açısından Arnavutluğun değerlendirebileceğini, ifade etti. Palamut, vizenin kaldırılmasının Türkiye için Türk işadamları için bir avantaj olduğunu da sözlerine ekleyerek bunun değerlendirilmesi gerektiğine işaret etti.

ALIŞVERİŞ KÜLTÜRÜ  GELİŞMİŞ BİR ÜLKE

Meclis Üyemiz Şenol Aras’da gezinin yararlı geçtiğine inandığını belirterek Arnavutluğun güvenli ve Türklere karşı pozitif bir ülke olduğun dile getirdi. Aras, ülkenin yatırım açısından değerlendirilebileceğini özellikle Türk büyükelçiliğinin iş adamlarına karşı çok yardımcı olduğunu da sözlerine ekledi. Aras, sözlerini şöyle tamamladı: “Turizm alanında yatırım için güzel imkânlar var. Arnavutluk alışveriş kültürü gelişmiş bir ülke. Avrupa’nın geçiş noktasındaki Arnavutluk’ta finans sektöründe Yunanlılar, ticarette İtalyanlar başı çekiyor. İtalyanların başta Tiran olmak üzere çeşitli kentlerde kurdukları showroomlar Arnavutluk halkı tarafından önemli birer alışveriş merkezi olarak kullanılıyor. Burada yatırım yapılarak pazarlama noktasında yakın ülkelere yönlendirilebilir. Geleceğe dönük olarak özellikle AB’ye gireceği göz önünde tutulursa şimdiden orada yer almanın faydalı olacağına inanıyorum.”

TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ BİR PAZAR

İTO Yönetim Kurulu Üyemiz Yakup Köç’de elektrik enerjisinin gelecekte öneminin giderek artacağına dikkat çekerek hidroelektrik santralleri açısından bu ülkenin değerlendirilebileceğini ifade etti. Köç, ortak sınıra sahip olmamalarına rağmen, ortak tarihi ve kültürü paylaşan iki ülke olduklarını dile getirerek, Mayıs 2008’de iki ülke arasında yürürlüğe giren serbest ticaret anlaşmasının, ekonomik ilişkilerin daha da gelişmesine yardımcı olduğunu söyledi. Köç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Arnavutluk hükümeti, yabancı yatırımcıya önemli avantajlar sunuyor. Ülkesinde yatırım yapacak yabancıdan, 19 yıllığına kiralayacağı araziye sembolik olarak 1 Euro istiyor. Hedef; 1 Euro’ya verilen arazilerde yapılacak üretimlerle ve yatırımlarla Avrupa Birliği’nin üretim üssü olmak arzusunda."

MADEN ZEGİNİ ARNAVUTLUK

Arnavutluk, resmî adı  Arnavutluk Cumhuriyeti (Arnavutça: Republika e Shqipërisë, İngilizce: Albania). Balkan Yarımadası'nda ülkedir. Komşuları kuzeyde Karadağ, kuzeydoğusunda Kosova, doğusunda Makedonya Cumhuriyeti ve güneyinde Yunanistan'dır. Ayrıca ülkenin batıda Adriyatik Denizi ve güneybatıda İyonya Denizi'ne kıyısı vardır. Arnavutluk Avrupa Birliği 'ne aday, Karadeniz Ekonomik İşbirliği ve İslam Konferansı Örgütü'ne üyedir.

Arnavutluk ekonomisi daha çok maden üretimine ve küçük sanayiye dayanıyor. Ülke ayrıca krom, linyit, nikel, bakır, demir, kükürt, çinko, kurşun, boksit ve az miktarda petrol ve doğalgaz üretiyor. Tarım ve hayvancılığın da ekonomide önemli yeri bulunuyor. Bu sektörlerden elde edilen gelir, Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla’nın yaklaşık üçte birini oluşturuyor. Orta kesimdeki kıyı ovalarda daha çok buğday, mısır, tütün ve patates, iç kesimlerde daha çok şeker pancarı, güney kıyılarda en çok zeytin ve turunçgiller üretiliyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2010, 02:06
banner53
YORUM EKLE

banner39