banner39

Türkiye'nin Afrika açılımı The Economist'te

Economist dergisine göre, Türkiye Afrika ile ticaret imkanlarını artırmak ve bir gün siyasi nüfuz elde etmek istiyor

Arşiv 26.03.2010, 14:50 26.03.2010, 15:53
Türkiye'nin Afrika açılımı The Economist'te

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İngiliz The Economist dergisi, "Osmanlı Düşleri" başlıklı analizde Türkiye'nin Afrika'da "ticareti ve nufüzunu artırmak istediği" vurgularken "Türkiye bir gün Afrika'da siyasi etkisi olmasını da ister" görüşünü öne sürdü.

Bu haftaki sayısında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Kamerun ve Kongo ziyaretleri üzerinden Türkiye-Afrika ilişkilerini ele alan The Economist, Gül'ün Afrika ziyaretinin daha çok ticari olduğunu belirterek, heyetde 140 işadamı olmasına dikkat çekti.

Ekonomik krizle beraber Türkiye'nin Avrupa'yla ticaretinin darbe aldığını belirten Economist, "Türkiye'nin muhafazakar kesimlerinden gelen küçük ve orta ölçekli işletmeler Anadolu kaplanları Afrika'da iş fırsatlarını kovalıyor" dedi.

Türkiye ile Afrika arasındaki ticaretin 2001 yılında 1.5 milyar dolar iken geçen yılda 10 milyar dolara tırmandığına dikkat çekilen yazıda, "Türkiye'nin, Çin veya Hindistan gibilerini yakalama umudu olamaz" görüşüne yer verildi.

Türkiye'nin bir gün Afrika'da siyasi nüfuz da elde etmek istiğini belirten dergi, Türkiye'de 2005'in "Afrika Yılı" ilan edilmesinin, Ankara'nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde geçici üyelik elde etmek için yürüttüğü kampanyayla ilgili olduğunu belirtti.  Economist, biri dışında tüm Afrika ülkelerinin Türkiye'ye oy verdiğini hatırlattı.

Dergi, Türkiye'nin Afrika'ya insani bir yaklaşımla yöneldiğini söyleyen Gül'ün, Türkiye'nin bir rekabet avantajı olduğuna inandığını kaydetti. Mısır, Libya, Cezayir ve Sudan'ın bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu içinde yer aldıklarına işaret eden the Economist, Afrika'nın daha güneyindeki bölgelerin ise girilmeyen toprakları olduğuna vurgu yaptı.

Dergi, Ankara'nın Afrika'da 12 büyükelçilik açtığını, ya da açmayı planladığını ifade ederken, genç Afrikalı diplomatların Ankara'da eğitim gördüğünü, Gül'ün son gezisinde de Türk üniversiteleri için bursların dağıtıldığını da kaydetti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?