banner15

Türkiye'nin Balkan rolü AB'yi gerdi

Türkiye'nin Balkan ülkeleriyle geliştirdiği ilişkiler, bazı AB ülkelerini tedirgin etmeye başladı. İtalya tedirginliğini açıkladı!

Türkiye'nin Balkan rolü AB'yi gerdi

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'nin Balkanlardaki nüfuzunun arttığını belirten İtalyan Dışişleri Bakanı Frattini, "Türkiye Balkanlarda AB'ye rakip hale geldi" dedi.

İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, Türkiye’nin Balkanlarda son derece aktif bir politika izlemeye başladığını ve Avrupa Birliği’ne rakip haline geldiğini söyledi.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da temaslarda bulunan Frattini, Sırp mevkidaşı Vuk Jeremiç’le yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, "Balkan ülkeleri Avrupa Birliği’yle bütünleştirilemezse, başka eksenlere kayabilir. Türkiye’nin bu bölgedeki mevcudiyeti ve faaliyetleri gözden uzak tutulmamalıdır" dedi.

Saraybosna’da 2 Haziran’da düzenlenecek olan Avrupa Birliği-Balkanlar Konferansı’nın iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Frattini, "Avrupa Birliği Balkanların batısındaki ülkeleri kendine çekmelidir, eğer bu yapılmazsa başka güç merkezleri devreye gireyecektir" şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği’nin daha da genişlemesine karşı çıkılmaması gerektiğini vurgulayan Frattini, birliğin daha da büyüyebilmesi için yeni politikalara ihtiyacı olduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2010, 11:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35