banner39

'Türkiye'nin cumhurbaşkanı olacağım'

11. Cumhurbaşkanı Adayı Abdullah Gül, ''Türkiye'nin cumhurbaşkanı olacağım. Farklılıklarımızı, kesinlikle zenginlik olarak göreceğim'' dedi.

Arşiv 25.04.2007, 18:36 25.04.2007, 18:36
'Türkiye'nin cumhurbaşkanı olacağım'

Gül, Mecliste Halkın Yükselişi Partisi Genel Başkanı Yaşar Nuri Öztürk ve bağımsız milletvekilleriyle görüştükten sonra, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Aday olduktan sonra hiçbir ayrım yapmadan bütün siyasi partileri ve bağımsız milletvekillerini ziyaret ettiğini belirten Gül, görüştükleri milletvekillerine, ''Şayet TBMM; benim adaylığımı onarlar, beni cumhurbaşkanı seçerse, bunun sorumluluğuna vakıf olduğumu, bu sorumluluğun büyük sorumluluk olduğunu, Türkiye gibi çok politize olmuş bir toplum içerisinde, aslında tolerans, hoşgörü, beraber yaşamak bizim dokumuzda olmasına rağmen düştüğümüz sıkıntıları giderici büyük sorumluluk olduğunun altını çizdim'' dediğini bildirdi.

Gül, şunları kaydetti:

''O bakımdan, bütün Türkiye'nin cumhurbaşkanı olacağım. Farklılıklarımızı kesinlikle zenginlik olarak göreceğim. Bütün kurumlarımız arasındaki çalışmayı ve uyumu en iyi şekilde tesis etmek için şüphesiz gayret sarf etmem gerekecek. Ayrıca Anayasamızda da öngörüldüğü gibi, Türkiye Cumhuriyetini ve bütün Türk Milletinin birliğini temsil etmem söz konusu olduğu için siyasetin tamamen üstünde, küçük hesapların tamamen üstünde çok büyük bir sorumluluk bilincinde hareket edeceğimi, görüştüklerime de söyledim.

Destek verip vermemeleri, hepsinin kendi kararlarıdır. Bu kararlarına da saygılıyım. İlk defa bir cumhurbaşkanı adayı, tek tek milletvekillerini de ziyaret etmiş ve onların görüşlerini paylaşmıştır. Bu bakımdan büyük mutluluk duydum. Ziyaret ettiğim milletvekili arkadaşlarım da siyasi partiler de aynı mutluluğu duydular.''

''ŞAYET SEÇİLİRSEM...''

Abdullah Gül, şimdiye kadar yaptığı görüşmelerde, diğer siyasi partiler ile bağımsız milletvekillerinin Genel Kurul'da 367 sayısının bulunmasına destek verip vermeyecekleri sorusuna ilişkin olarak, ''Karar, milletvekillerimizin, siyasi partilerin kararıdır. Kararlarına saygı duyarım'' dedi.

''Adaylığımın açıklanmasından sonra yaptığım ziyaretlerim; şayet seçilirsem bundan sonra nasıl hareket edeceğime de en iyi örnektir'' diyen Abdullah Gül, Meclis dışındaki siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarıyla bu süreçte görüşmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Gül, ''Ama şayet seçilirsem, onlarla da yakın bir diyalog içinde olacağımı, onların da fikirlerini alacağımı, yeri geldiğinde kendimi onlar yerine koyarak düşüneceğimi buradan ifade etmek isterim'' dedi.

Bir soru üzerine Gül, Genç Parti ile de görüşeceğini söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?