banner39

'Türkiye'nin demokrasisi yargılanıyor'

New York Times, kapatma davasın hakkında "mahkeme davayı reddetmeli, antı demokratik yasa iptal edilmeli" diye yazdı.

Arşiv 21.03.2008, 12:18 21.03.2008, 16:44
'Türkiye'nin demokrasisi yargılanıyor'

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ak Parti'nin kapatılması için Yargıtay Başsavcısı tarafından açılan kapatma davasının dünyadaki yankıları devam ederken en sert ve gerçekçi tepki New York Times gazetesinden geldi.

New York Times gazetesi, bugünkü başyazısında kaleme aldığı konu hakkında Türkiye'nin gerçeklerini irdeledi. "Türkiye'nin demokrasisi yargılanıyor" başyazısında davanın Türkiye'ye olası zararlarını dile getirdi.

ANKARA'NIN PRESTİJİ TEHDİT ALTINDA

"Siyasi ve ekonomik istikrarı ve Ankara'nın uluslararası prestijini ciddi biçimde tehdit ediyor" diye yazan gazete "Mahkeme, davayı reddetmeli. Ve Türk Parlamentosu, suçlamaların dayandırıldığı anti demokratik yasayı iptal etmeli" diye devam etti.

MAHKEME REDDETMELİ

Gazetenin yazısında "Mahkeme, davayı reddetmeli. Ve Türk Parlamentosu, suçlamaların dayandırıldığı anti demokratik yasayı iptal etmeli" denildi.

TÜRK TOPLUMUNU MAHÇUP EDEN DAVA

Gazetenin öngördüğü en önemli tehlikeler şu şekilde ifade edildi: "Eğer Anayasa Mahkemesi davayı kabul eder ve Parlamento, yasayı değiştirmezse, Türk siyaseti, önümüzdeki bir iki yılda türbülans ile karşı karşıya kalacak. Ekonomiyi güçlendirmek ve AB'ye katılmak için gerekli olan reformlar duraklar. Bunun gibi yasalar, onları aşmış olan, Türkiye'nin modern, demokratik toplumu mahcup ediyor. AKP, onları iptal etmek için parlamento çoğunluğunu kullanmalı ve gerçekten demokrasiye inanan laik parti temsilcileri de çabayı desteklemeli"

Gazetede yer alan yazının tam metni:

Türkiye'nin üst düzey savcılarından biri tarafından geçen hafta Anayasa Mahkemesi'nden ülkenin en büyük politik partisini kapatması istemiyle açtığı dava; Türkiye'nin politik ve ekonomik istikrarını ve Ankara'nın uluslararası itibarını tehdit etmektedir.

"ANTİ DEMOKRATİ YASA İPTAL EDİLMELİ"

İddianame, Adalet ve Kalkınma Partisi'ni "laiklik karşıtı faaliyetlerde" bulunmakla suçluyor ve aynı zamanda yüksek mahkemeden, aralarında başbakan Recep Tayip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de bulunduğu 71 parti üyesine beş yıllık siyaset yasağı getirmesini istiyor. Anayasa mahkemesi şu an davanın kabul veya reddedilmesine karar vermek zorundadır. Ve Türkiye parlamentosu iddialara dayanak olan ve demokrasiye uymayan kanunu fesh etmelidir.

İddianame, modern Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün ilerletici ilkelerini savunduğunu iddia ediyor. Aslında bu değerleri aşağılıyor. Demokrasiye yönelik hoşgörüsüzlük ve aşağılama artan bir şekilde Türkiye'nin eski politik kurumlarının; ülkenin Müslüman çoğunluğunda destek bulan, modern, yüzü batıya dönük ve demokratik bir politik partinin yükselişine cevap verme tarzlarını karakterize ediyor.  

Üst düzey generallerle birlikte Türkiye'nin mahkemeleri ve savcıları kendilerini, Atatürk'ün mirasının bu dar ve kendinden menkul yorumunun anayasal savunucuları olarak görüyorlar.  

Fakat daha derin olan problem; "laiklik" ve "Türklük" gibi belirgin olmayan soyutlamalar adına seçici davalara izin veren sert ve ideolojik kanunlardır. Bu kanunlar sadece politik partilere karşı değil aynı zamanda Türkiye'nin bazı öncü yazar ve entelektüellerine karşı da kullanıldı.  

MANEVRALAR SADECE PARTİYE OLAN DESTEĞİ ARTIRIYOR

Adalet ve Kalkınma Partisi, kaygı verici bir şekilde sık sık şahit olunan tavrın şu anki hedefidir. Parti, Erdoğan'ın başbakan olmasını engelleyen legal bir yasağı aştı, parlamentonun Abdullah Gül'ü cumhurbaşkanı olarak seçmesini engellemek için askeri darbe tehdidi savruldu ve başarısız bir girişimde bulunuldu. Bu ümitsiz manevralar, sadece partiye verilen desteği arttırdı. Fakat kendini halka kapatmış politik kurumlar mesajı almış gibi görünmüyorlar.  

Son hukuki darbeyi görünüşte provoke eden şey; hükümetin üniversitelerde dindar kadınların dikkat çeken başörtüsü takmalarına izin vermesiydi. Eğer Anayasa Mahkemesi davayı kabul ederse ve parlamento kanunu değiştirmezse Türk siyaseti önümüzde yıllarda kaosla karşı karşıya kalacaktır. Ekonomiyi güçlendirmek için ihtiyaç duyulan reformları gerçekleştirme ve AB'ye girişi için gereken şartları yerine getirme isteği zayıflayacaktır.  

Bu tip kanunlar, onları geride bırakan Türkiye'nin modern ve demokratik toplumu için bir utanç ve tehlike kaynağıdırlar. Adalet ve Kalkınma Partisi onları yürürlükten kaldırmak için meclis çoğunluğunu kullanmalıdır ve gerçekten demokrasiye inanan laik parti temsilcileri bu çabayı desteklemelidirler.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?