banner39

Türkiye'nin en kaliteli ikinci kuyusu üretime geçiyor

Türkiye'nin en kaliteli ikinci kuyusu olarak gösterilen Adıyaman'daki Batı Gökçe bölgesinde bir hafta içinde üretime başlanacağı bildirildi.

Arşiv 19.04.2007, 11:28 19.04.2007, 11:28
Türkiye'nin en kaliteli ikinci kuyusu üretime geçiyor

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Adıyaman Bölge Müdürü Besim Şişman, yaptığı açıklamada, özellikle bu yıl büyük atağa kalkan kurumun, 2008-2009 yılından sağlıklı petrol elde edilmesi yolunda büyük umut taşıdığını belirtti.

Şişman, son iki yıldır güney ve güneydoğuda yoğun bir çalışma gerçekleştirdiklerini, bazı yerlerden olumlu sonuçlar alınırken, Hatay'ın Altınözü ilçesine bağlı Kılıçtutan köyündeki “Karbeyaz” bölgesinde olduğu gibi bazı noktalarda hayal kırıklığına uğradıklarını kaydetti.

Buna karşın Adıyaman'da olduğu gibi sevindirici ve gelecek için umut verici gelişmelerle de karşılaştıklarını anlatan Şişman, şunları kaydetti. “Adıyaman'daki Doğu Karakuş sahasında verimli petrol almaya başladık. Buradaki sahayı genişletiyoruz. 3 numaralı kuyu kazıldı, 2 numaralı kuyuda ise yönlü kazı yaptığımız için çalışmalar biraz daha uzun sürdü. Onu da bu ay tamamlamayı hedefliyoruz. Buradaki petrolün A.P.I. Gravite 25-26 seviyelerinde belirlendi. Gravite değeri 20'nin altında olduğunda asfalt yapıyla karşılaşılıyor. En yüksek kaliteyi 37 graviteyle Ozan Sungurlu lokasyonunda bulduk. Buradaki stoğumuzda eksilmeler yaşanıyor. Ancak, verimli petrol anlamında bizi en çok sevindiren olay Batı Gökçe istasyonumuz oldu. Burada, 2 bin 658 metre derinliğe indik ve 29-30 gravite petrole ulaştık. Şu ana kadar Türkiye'nin en kaliteli ikinci kuyusu olan Batı Gökçe'de üretim 1 hafta içinde başlayacak.”

Şişman, Batı Gökçe istasyonunda günlük 150 varil petrol üretimini hedeflediklerini, farklı seviyelerde üretim alma planlarının bulunduğunu, bu bölgede çok büyük umutlar beslediklerini anlattı.

Doğu Karakuş'taki kuyu sayısını da 10'a çıkarmayı hedeflediklerini bildiren Şişman, Altınözü'nde verim elde edemedikleri için buradaki sondaj kulesini Burdur'a taşıdıklarını vurguladı. Burdur'daki Yuvaköy istasyonunda 6-7 bin metre derinliğe inmeyi hedeflediklerini belirten Şişman, 1-2 ay içinde sondaj çalışmasının başlayacağını söyledi.

İSKENDERUN

Öte yandan TPAO'nun büyük umutlarla sismik çalışma başlattığı İskenderun Körfezinde, olumlu veriler elde edildiği öğrenildi. Pehlivan-2 adlı 51 metre uzunluğundaki sismik araştırma gemisiyle körfezin doğu kıyısında gerçekleştirilen çalışmalarda, denizin derinliklerine sinyaller gönderildiği ve su örnekleri alındığı bildirildi.

Sismik araştırma gemisinin, körfez genelinde çalışmalarını sürdüreceği, bu bölgenin zengin petrol kaynağına sahip olabileceği yönünde bulguların var olduğu belirtildi. Verimli petrol elde edilmesi halinde, sondaj çalışmalarının bu yıl içinde başlayacağı ve sismik araştırma çalışmalarının Kıbrıs'a kadar süreceği tahmin ediliyor.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?