Türkiye'nin en uzun yılı: 1993

Türkiye'nin karanlık olaylarının en fazla meydana geldiği 1993 yılı masaya yatırılıyor.

Türkiye'nin en uzun yılı: 1993


Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Türkiye cumhuriyeti kurulduğu andan beri en uzun yılını hangi yılda yaşamıştır? Bu soruya herkes değişik cevaplar verebilir fakat ülkenin en karanlık uzun yılının 1993’te yaşandığından kuşku yoktur.

Olaylar 24 Ocak’ta Uğur Mumcu’nun öldürülmesiyle başlar. Cumhuriyet gazetesinin sayfalarında olayın arkasında daha ilk gün 'İslamcı terör' olduğu vurgulanır. Gazetenin başyazısında Uğur Mumcu’nun laikliği savunduğu için öldürüldüğü söylenir ve manşette İslami Doğuş Akıncılar cephesi ve PKK’nın üstlendiği iddia edilir. Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Özden “Mumcu değil, bin aydını öldürseler şeriatı getiremezler” der.

17 Şubat 1993’te Jandarma Genel komutanı Eşref Bitlis’i Ankara’dan Diyarbakır’a götüren askeri uçak havalandıktan kısa bir süre sonra Esenboğa’ya acil iniş ister, fakat iki motorundan birinin alev alması sonucu Yenimahalle’de yere çakılır. Fakat gazeteler kazanın bir ihmalden kaynaklanabileceğini yazarlar.

17 Nisan 1993’de Cumhurbaşkanı Turgut Özal köşkün bahçesinde saat 10.35’de kalp krizi geçirir. 11.05’te köşke ambulans gelir ve Gülhane Askeri Hastanesine götürülmek üzere hareket edilir. Gülhane Hastane’si yetkilileri hastanın en yakın hastane olan Hacettepe’ye götürülmesini isterler. Doktorlar müdahale eder ve Turgut Özal’ın saat 14.30’da vefat ettiğini açıklarlar. Özal’ın koruması öldürüldüğünü ve otopsi yapılması gerektiğini iddia eder. Fakat hastane yetkilileri kalp krizinden öldüğünü otopsiye gerek olmadığını söylerler.

Hükümetin meclise af kararını getirdikten birkaç gün sonra 25 Mayıs 1993’te 35 er Malatya- Bingöl karayolunda PKK’lılar tarafından öldürülür. Fakat bu olayı bazı PKK’lı gruplar sahiplenirken bazıları kendilerinin öldürmediğini söylerler.

2 Temmuz 1993’te Sivas’ta Pir Sultan Abdal Kültür ve Sanat etkinlikleri için gelen Aziz Nesin ve arkadaşlarına Aczemendiler protesto gösterisi başlatırlar. Gösteriden sonra madımak oteli ateşe verilir ve 35 kişi yanarak can verir. Sabah gazetesi manşetinde olayları İran yanlısı Aczemendi tarikatının başlattığını iddia eder.

6 Temmuz 1993’de Erzincan Başbağlar köyü basılır, Sivas’ın intikamını aldıklarını söyleyen kimliği belirsiz kişiler 27 erkeği kurşuna dizerler ve 5 kadını da yakarak öldürürler.

Diyarbakır Lice’de 22 Ekim 1993’de PKK’lılar ile askerler arasında çatışma çıkar, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın uzun namlulu silahla ateş edilip öldürülür. Siirt’te 13’ü çocuk, 9’u kadın 22 kişi öldürülür.

Bu olayların birçoğu hala aydınlatılamamış olarak gizemliliğini korumaktadır.
 

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2010, 15:35
banner53
YORUM EKLE

banner39