banner39

Türkiye'nin Gazze girişimine övgü

AB Komisyonu üyesi Ferrero-Waldner, Türkiye'nin )Ortadoğu konusundaki girişimlerini övdü.

Arşiv 14.01.2009, 17:41 14.01.2009, 22:42
Türkiye'nin Gazze girişimine övgü


Avrupa Birliği Komisyonu'nun dış ilişkilerden sorumlu üyesi Benita Ferrero-Waldner, Ortadoğu'daki son gelişmelerle ilgili olarak Türkiye'nin arabuluculuk girişimlerini övdü.

Avrupa Parlamentosu genel kurulunda, "Ortadoğu ve Gazze'deki durum" tartışıldı.

Genel kuruldaki tartışmada söz alan Ferrero-Waldner, AB dönem başkanı ile birlikte Mısır ve Türkiye'nin aktif arabulucuk girişimlerinin krizin aşılmasında ciddi yararlar sağlayacağına inandığını söyledi.

AB Komisyonu temsilcisi, Hamas'ın roket saldırılarını ve İsrail'in askeri operasyonlarına bir an önce son vermesinin ve insani durumun iyileştirilmesinin en öncelikli konu olduğunu belirtti.

AB dönem başkanı Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Karel Schwarzenberg de son şiddet olaylarının İsrail ve Filistin arasındaki barış görüşmelerine zarar vermenin dışında, bölgede kutuplaşmayı ve radikal akımları da güçlendireceği uyarısında bulundu.

AB dönem başkanı, olası bir ateşkesi denetlemek için bölgeye uluslararası bir gözlemci heyeti gönderilmesi önerisini faydalı bulduklarını söyledi.

Schwarzenberg, İsrail'in, içinde gıda, ilaç ve mazot olmak üzere bölgeye gönderilen insani yardımların yerlerine ulaşmasını güvence altına alması gerektiğini vurguladı.

AB dönem başkanı, yaşayabilir bir Filistin devletinin kurulmasının, bölgenin güvenliğine katkıda bulunacağını ve bunun İsrail'in de çıkarına olduğunu kaydetti.

Avrupa Parlamentosu'ndaki siyasi grup temsilcileri de yaptıkları konuşmalarda, Hamas'ın roket saldırılarına, İsrail'in ise askeri operasyonlarına son vermesini talep etti ve bölgeye yapılacak insani yardımların artırılması çağrısında bulundu.

Siyasi gruplar tarafından hazırlanan ortak tavsiye karar tasarısı yarın oylanacak.

Tavsiye kararında, derhal ateşkese gidilmesi çağrısında bulunulurken, AB'nin bölgede daha aktif rol oynaması isteniyor.

Kaynak : AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?