banner15

Türkiye'nin her yanında Peygamber'e sevgi seli

İslam dünyasını rahatsız eden karikatürler bugün yurdun bir çok ilinde protesto edildi. Danimarka Büyükelçiliği'ne siyah çelenk konulurken, protestolar sırasında hiç bir olumsuz olay yaşanmadı.

Türkiye'nin her yanında Peygamber'e sevgi seli

Erzurum'da Ulu Camii önünde, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürleri protesto etmek amacıyla, vatandaşlar bir araya geldi.

Grup, Cumhuriyet Caddesi'nden Atatürk Anıtı'nın bulunduğu Havuzbaşı'na doğru sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Trafiğin aksamasına neden olması üzerine yürüyüşün yaya kaldırımında yapılmasını isteyen polislerle, gruptakiler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

Havuzbaşı'na kadar yürüdükten sonra Lalapaşa Camii bahçesine gelen gruptakiler, polisin uyarısıyla dağıldı.

ADANA

Adana'da da İnönü Parkı'nda toplanan Saadet Partisi Adana İl teşkilatı üyesi grup, karikatürleri yayınlayan Danimarka gazetesine ve bazı batı ülkelerinin yayın organlarına tepki göstererek, bu ülkeler aleyhinde sloganlar attı.

Saadet Partisi Adana İl Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Çekilarız, burada yaptığı açıklamada, basın özgürlüğü ve ifade özgürlüğünün ardına saklanan batı ülkelerindeki bazı basın kuruluşlarının İslam dinini terör, Müslümanları da terörist göstermeye çalıştığını öne sürdü. Çekilarız, karikatürlerin yayınlandığı ülkeleri özür dilemeye çağırdıklarını ifade ederek, "Kalbinde birazcık olsun peygamber sevgisi olan tüm insanları adı geçen ülkelerin mallarını boykot etmeye çağırıyoruz."

Tüketiciler Birliği Adana Şube Başkanı Ramazan Yıldız da yayınlanan karikatürlerin tüm İslam ülkelerinde yaşayan Müslümanlar gibi kendilerini de derinden üzdüğünü dile getirdi.

Bir süre sloganlar atan ve dualar okuyan grup, daha sonra dağıldı.

KONYA

Büyük Birlik Partisi (BBP) Konya İl Başkanı Necati Çivlik ise yaptığı yazılı açıklamada, AB'ye üye ülkelerinin İslam dünyasını rahatsız eden karikatürleri yayınlamakla İslam dünyasıyla ve kutsal değerlerle alay ettiklerini ifade etti.

Çivlik, siyasi partilerin ve halkın bu ve benzeri olaylar karşısında daha duyarlı olmasını istediklerini kaydetti.

KONYALI GÖRME ENGELLİLERİN TEPKİSİ

Konya Kamu Yararına Görmeyenleri Koruma Derneği Başkanı Veli Özağan, görme engelli üyelerle birlikte yaptığı basın açıklamasında, karikatürlerin çeşitli ülkelerde yayınlanmasına tepki olarak, 25 üyeyle birlikte 24 saat dernek binasını terk etmeme eylemi yapacaklarını söyledi.

Açıklamanın ardından derneğe giren görme engelliler, bir birlerinin kollarına siyah kurdele takarak, 24 saat derneği terk etmeme eylemini başlattı.

NEVŞEHİR

Nevşehir'de 14 ayrı sivil toplum örgütünün içinde yer aldığı Nevşehir Gönüllü Sivil Toplum Örgütleri Platformu tarafından yapılan açıklamada, Norveç, Fransa ve Danimarka mallarının boykot edilmesi çağrısında bulunuldu.

Memur-Sen İl Temsilcisi Birol Çatla, 14 sivil toplumu örgütü adına yaptığı açıklamada, Danimarka, Norveç ve Fransa mallarını boykot etme kararı aldıklarını söyledi.

Bu çirkin saldırıdan dolayı İslam dünyasının bu ülkelerin mallarını boykot ettiğini ifade eden Çatla, Türk halkının da Danimarka, Norveç ve Fransa mallarını boykot etmelerini istediklerini kaydetti.

SAMSUN

Samsun'da Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan bir grup vatandaş, karikatürlerin yayınlanmasını çeşitli sloganlar atarak tepki gösterdi.

Eylemi gerçekleştiren grup adına yapılan basın açıklamasında, başta Danimarka olmak üzere söz konusu karikatürlerin yayınlandığı ülkelerin mallarının boykot edilmesi çağrısında bulunuldu.

Çeşitli döviz ve pankart taşıyan katılımcılar, basın açıklamasının ardından bir süre slogan attıktan sonra dağıldı.

SİVAS

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Sivas İl Temsilciliği'ne bağlı üyeler, sendika binasında ellerinde Danimarka, Norveç, Fransa, Almanya, İspanya, Hollanda, İtalya ve İsveç yazılı beyaz balonlarla toplandı. Üyeler, bu ülkeleri kınayarak bu ülkelerin mallarının boykot edilmesi yönünde çağrı yaptı.

BASK Sivas İl Temsilcisi Tuncay Altun, tüm Türkiye'yi ve İslam dünyasını ayağa kaldıran bu olaya sendikalarının da tepki gösterdiğini ifade ederek, Türk halkının karikatürleri yayınlayan ülkelerin mallarını almamasını istedi.

BURSA

Bursa'da Osmangazi Parkı'nda toplanan Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Bursa Şubesi üyesi bir grup, Avrupa'da bazı yayın organlarında yayınlanan karikatürleri protesto ederek, çeşitli sloganlar attı ve tekbir getirdi.

Grup adına konuşan Özgür-Der Şube üyesi Eyüp Ural, bu saldırının artık bölge insanının ve tüm insanlığın gözünü açması gerektiğini kaydetti.

"Küresel güç merkezlerinde planlanmış bir projenin parçaları olan bu siyasi, sosyal, askeri, ekonomik ve küresel saldırılara" Müslümanların önderliğinde tüm ezilenlerin karşı durmaları gerektiğini dile getiren Ural, "Yapılan çirkin saldırıları şiddetle kınıyoruz" dedi. Grup, daha sonra dağıldı.

KAYSERİ

Kayseri'de Memur-Sen üyesi bir grup, Cumhuriyet Meydanı Kurşunlu Parkı önünde, ellerinde pankartlarla Danimarka ve Norveç aleyhine slogan attı.

Sendika Şube Başkanı Ahmet Özer, yaptığı basın açıklamasında, tüm peygamberlerin yüceltilmesi gerektiğini belirterek, karikatürleri yayınlayan ülkeleri kınadıklarını kaydetti.

İnsanların kutsal saydığı değerlerle alay edilmesini "insanlık dışı" olarak nitelendirdiklerini ifade eden Özer, vatandaşlara, Norveç ve Danimarka mallarını boykot etmeleri çağrısı yaptı.

SAMSUN

Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan bir grup da, yaptığı basın açıklaması ile karikatürlerin yayınlanmasını protesto etti.

Taşıdıkları pankartlarla, başta Danimarka olmak üzere söz konusu karikatürlerin yayınlandığı ülkelerin mallarının boykot edilmesi çağrısında bulunan grup, tüm Müslümanların tepki göstermesini istedi.

Grup üyeleri, basın açıklamasının ardından sloganlar eşliğinde dağıldı.

RİZE

Saadet Partisi Rize İl Teşkilatı, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlediği eylemde, bazı Avrupa ülkeleri ve ABD aleyhine slogan attı.

Rize Merkez İlçe Başkanı Cemil Çolak, burada yaptığı konuşmada, olayın tüm Müslümanları ilgilendiren bir konu olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Bu durumdan bir an önce Avrupa ülkeleri geri adım atmalı ve tüm İslam aleminden özür dilemelidir. Türk hükümeti bir an önce bu konuda üzerine düşeni yapmalı ve gerekli girişimlerde bulunmalıdır. Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuda yeterince duyarlı davranmamıştır. Kendilerini göreve çağırıyoruz."

Eyleme, Trabzon'un Araklı İlçesi Belediye Başkanı İsmail Ümit Çebi, Rize Kendirli Belediye Başkanı Salih Uzun, Saadet Partisi il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Eylem, olaysız sona erdi.

OSMANİYE

Türk Diyanet Vakıf-Sen Osmaniye Şubesi, karikatürlerin bazı medya organlarında yayınlanması kınadı.

Şube Başkanı İsmail Gümüş, yaptığı açıklamada, batı medyasının bütün Müslümanlara ağır hakarette bulunduğunu söyledi.

Gümüş, insanların inançlarıyla alay edilmesinin bir özgürlük olmadığına dikkati çekerek, "Dünyanın herhangi bir yerindeki bir Müslüman, bu utanç verici hareketi, hakaretlerin en büyüğü olarak kabul eder" dedi.

Gümüş, bu durumun bir an önce düzeltilmesi için gerekenin yapılmasını beklediklerini kaydetti.

ELAZIĞ

Saadet Partisi Elazığ İl Başkanlığı da İslam dünyasını rahatsız eden karikatürleri yayınlayan ülkeleri kınadı.

İl Başkanı İlyas Keskin, yaptığı yazılı açıklamada, özgürlük havarisi batının, özgürlüklerin sınırlarını çizmede her zaman olduğu gibi 'kendinden olmayana' karşı acımasız, duyarsız ve iki yüzlü tavrını sürdürdüğünü ifade ederek, İslam dininin peygamber ve sahabelerinin resmedilmesine kesinlikle izin verilmediğini bildirdi.

Keskin, şunları kaydetti:

"Hele hele alaycı, küçük düşürücü çizilen ve yazılan karikatür ve yazılar küstahlıktır, alçaklıktır. Hiçbir peygambere yapılmasını istemediğimiz bu çirkin davranışlardan dolayı Danimarka, Norveç, Fransa, Almanya, İtalya, Avusturya ve diğer adı geçen ülkeleri nefretle kınıyoruz, telin ediyoruz."

İLKAV ÜYELERİNDEN BASIN AÇIKLAMASI

Öte yandan İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı (İLKAV), "İslam dünyasını rahatsız eden karikatürleri" ve "başörtüsü yasağını" protesto etmek amacıyla basın açıklaması yaptı.

Abdi İpekçi Parkı'nda toplanan ve ellerinde "Hz. Muhammed şerefimiz, feda olsun her şeyimiz" ve bazı surelerin ayetlerinin yer aldığı afişler ile dövizler bulunan grup, çeşitli sloganlar atarak, zaman zaman "tekbir" getirdi.

Grup adına basın açıklamasını okuyan İLKAV Başkanı Mehmet Pamak, Danimarka ve Norveç'te yayınlanan bu karikatürlerin planlı, çirkin saldırı olduğunu ve bu çirkin tutumun yaygınlaştırılmaya çalışıldığını söyledi.

"Müslüman halkların en önemli değerlerine, inancına ve aziz peygamberine yönelik bu alçakça aşağılama, ahlaksız bir tutumla 'fikir özgürlüğü' olarak takdim edilip savunulmaktadır" diyen Pamak, haçlı zihniyetinden kaynaklanan İslam düşmanlığının batının ve batıcıların temel karakteri olduğunu savundu.

Fransa, İzlanda, Meksika ve Almanya'da da bazı yayın organlarının Hz. Muhammed'e yönelik bu çirkin hakaretlere devam ederek, ifade özgürlüğüne destek adı altında aynı karikatürleri yayınladıklarını bildiren Pamak, şunları söyledi:

"Peygamberimize yönelik bu alçakça hakaret ısrarla savunulup, yaygınlaştırılırken neden itiraz edilmedi, neden engellenmedi? 'Dinler Arası Diyalog' projesinin sahibi Papalık, İslam Peygamberine yönelik bu hakaretleri kınamak için neden bu kadar uzun süre beklemiş ve bu kadar gecikmiştir?"

FATİH'TE BİR GRUP, DANİMARKA'YI PROTESTO ETTİ

İstanbul Fatih'te ise Özgür-Der üyesi bir grup, İslam dünyasında tepkilere yol açan karikatürlerin ilk yayınlandığı ülke olan Danimarka'yı protesto etti.

Saraçhane Parkı'nda toplanan yaklaşık 200 kişiden oluşan grup, "İslam düşmanlığına son", "Danimarka'da medya, Türkiye'de YÖK", "Herkes için adalet, başörtüsüne özgürlük" yazılı pankartlar ile "Peygambere uzanan diller susturulacak", "Allah Resul'u canımızdan azizdir", "Karikatür değil psikolojik savaş aracı" gibi yazılı dövizler taşıdı.

Grup, geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen basın açıklaması sırasında zaman zaman tekbir de getirdi.

Basın açıklaması ve konuşmaların ardından çeşitli sloganlar da atan gruptan bazı kişiler, protestonun sonunda Danimarka bayrağını yaktı.

Gruptakiler, daha sonra olaysız dağıldı.

DANİMARKA BÜYÜKELÇİLİĞİ'NE SİYAH ÇELENK

Ağrı İli Kalkınma Vakfı mensupları, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürleri protesto etmek amacıyla Danimarka Büyükelçiliği'ne siyah çelenk koyarak, bu ülkenin mallarına karşı boykot çağrısı yaptı.

Danimarka Büyükelçiliği önüne öğle saatlerinde gelen vakıf üyeleri, hazırladıkları siyah çelengi büyükelçilik binasının girişine koydular.

Vakıf Başkanı Nurettin Özelçi, Danimarka'da yayınlanan Jyllands Posten Gazetesi'nde yer alan karikatürlerin Türk dünyası ve İslam alemini derinden incittiğini söyledi.

Tüm dünyada medeniyetler arası diyalog çabaları sürerken söz konusu gazetenin yayınının bunu sabote etmeye yönelik olduğunu kaydeden Özelçi, bu tür yayınları nefretle kınadıklarını bildirdi. Medeni geçinen Danimarka'yı çağdaşlığa davet eden Özelçi, vatandaşları Danimarka menşeili malları boykot etmeye çağırdı.

Bu arada Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün, söz konusu yayınlar nedeniyle Danimarka Büyükelçiliği çevresindeki önlemlerini artırdığı bildirildi.

Gül: Karikatürler sorumsuz ve provoke edici

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, önce Danimarka'da daha sonra diğer bazı ülkelerde yayınlanan Hazreti Muhammed karikatürleri için "sorumsuz ve provoke edici" tanımlaması yaptı.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, son günlerde büyük olaylara neden olan Hazreti Muhammed karikatürleri ile ilgili olarak, medeniyetler ittifakı ve dinler arası diyalog gibi girişimlerin olduğu böyle bir dönemde yapılan bu tür girişimleri sorumsuzluk olarak nitelendirdi.

"BİLİNÇLİ YA DA BİLİNÇSİZ PROVOKASYON YAPIYORLAR"

Söz konusu karikatürlerin "bilinçli ya da bilinçsiz provokasyonlar" olduğunu belirten Gül, tarihte bu tür girişimlerin örnekleri olduğunu, yazılan romanlar yüzünden pek çok canın yandığını ifade etti.

Dışişleri Bakanı Gül, Türkiye'nin Kopenhag Büyükelçisi'nin, karikatürlerin yayınlanmasından kısa bir süre sonra ilgililerin dikkatini çektiğini ve uyarılarını yaptığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48