Türkiye'nin ikinci ticaret ortağı İtalya

İtalya, Türkiye'deki en büyük beşinci yabancı yatırımcı konumunda bulunuyor.

Türkiye'nin ikinci ticaret ortağı İtalya


Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni

Türkiye’nin AB üyeliğini destekleyen ülkelerin başında gelen İtalya, Türkiye'nin ikinci ticaret ortağı ve iki ülke arasındaki ticaret hacmi yılda yüzde 20'nin üzerinde artış gösteriyor. İtalya, aynı zamanda Türkiye’deki en büyük beşinci yabancı yatırımcı konumunda bulunuyor.

İTO Meclis Üyeleri Mehmet Nuri Güran, Halim Özdemir ve 84 Nolu Sıhhi tesisat ve iklimlendirme Meslek Komitesi Başkanı Vekili Tayfun Candaş, yaptıkları açıklamalarda İtalya’nın AB ülkeleri içerisinde Türkiye’ye daha sıcak bakan bir ülke olduğu konusunda birleşerek bu ülkeyle olan ikili ekonomik ilişkilerin artırılmasını istediler.

Öte yandan Türkiye, İtalya'nın ihracat yaptığı ülkeler arasında 2010 Ocak ayı itibarıyla liste başında yer aldı. İtalya devlet istatistik enstitüsü ISTAT'ın tahmini verilerine göre, geride bıraktığımız ocak ayında bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 50,6'lık artış kaydedildi.

AB İÇERİSİNDE ÖN YARGISI OLMAYAN ÜLKE

İtalya ile çok geniş bir yelpazede yer alan, ekonomik işbirliği imkânlarını, somut projelere dönüştürülebileceğine dikkat çeken Meclis Üyesi Mustafa Nuri Güran, kısa vadede ticaret hacmini, en az 15 milyar dolara çıkarmamız gerektiğine işaret etti. AB içerisinde Türkiye’ye karşı en sıcak ve önyargısız ülkenin İtalya olduğunu söyleyen Güran, iki ülke arasında tekstil, gıda, makina üretimi gibi, ticari başarının yakalandığı geleneksel sektörlere, bilgi teknolojisi ve bazı alt sektörlerde eklenerek ülke ilişkileri bugünkü seviyesinden daha yukarıya çıkarılması gerektiğine de sözlerine ekledi.

Güran, sözlerini şöyle tamamladı: “İtalya için Çin, Rusya veya Brezilya'dan çok daha önemli bir yatırım ve ticaret ortağı konumunda. Bunun başlıca nedenleri arasında Türkiye’nin İtalya’ya yakın olması ve komşu olduğu pazarlara ulaşım için önemli bir merkez noktası oluşturmasıdır.”

DİZAYN KONUSUNDA ÖRNEK ÜLKE

84 Nolu Sıhhi tesisat ve iklimlendirme Meslek Komitesi Başkanı Vekili Tayfun Candaş, İtalya’nın kaliteli üretimleri ve Türk insanına yakın olan yapısı nedeniyle ticaretin daha kolay yapılacağı ülkeler arasında olduğunu düşündüğünü belirterek ülkenin özellikle dizayn konusunda dünyaya önderlik ettiğini söyledi. İtalya’da yapılan fuarlara katıldığını dile getiren Candaş, bu fuarlar sayesinde özellikle dizayn radyatör konusunda lider Brandoni firmasıyla görüştüklerini ve bu firmanın Türkiye temsilciliği için anlaşma sağladıklarını söyledi. İki ülke ekonomik ilişkilerin daha da artırılabileceğine inandığını söyleyen Candaş, bunun için karşılıklı iş adamlarının ziyaretlerde bulunması gerektiğini söyledi.

ORTAK YATIRIM YAPILABİLİR

Meclis Üyesi Halim Özdemir, İtalya ile Türkiye arasında ortak yatırımların Türkiye’de daha kolay olabileceğini belirterek “ İtalyan firmaları ile hem şirket evlilikleri yapılabilir hem de ortak yatırımlarda bulunulabilir. Çünkü Türk insanına benzer yapısı var, dolayısıyla anlaşmak daha kolaydır,” dedi. İtalya Türkiye’de en fazla yabancı sermayeye sahip 7.ülke konumunda olduğunu hatırlatan Özdemir, özellikle kombi üretimi konusunda İtalyanların Türkiye’de yatırım yaptıklarını ifade etti. Özdemir, sözlerini şöyle tamamladı: “Avrupa Birliği’nin en gelişmiş ekonomileri arasında yer alan İtalya ile Türkiye arasındaki ilişkiler birbirini tamamlar nitelikte. Tekstil-konfeksiyon, deri, makine imalat, gıda işleme, kimyasallar direkt İtalyan firmalarının işbirliğine açık alanlar. Bu sektörlerin yanı sıra ambalaj, madencilik, mobilya, otomotiv yan sanayi, elektronik, güvenlik sistemleri, mücevherat, haberleşme, mühendislik, lojistik, metal işleme, gemi inşa, enerji – ulaştırma - çevre projeleri, savunma sanayi, sağlık, finansal hizmetler ve turizm sektörleri de gelişmeye oldukça açık."

Neler ihraç  ediyoruz?

Türkiye’nin İtalya’ya ihraç ettiği ürünler arasında kara ulaşım araçları, tekstil elyafı ve mamülleri, taşkömürü katranı  ve ham petrolden ürünler, giyim eşyası ve aksesuarları, sebze-meyve, demir, çelik gibi ürünler geliyor. Türkiye’nin İtalya’dan ithal ettiği ürünler arasında ise makine ve cihazlar, kara ulaşım araçları, tekstil elyafı, enerji makineleri, vitaminler, plastik mamulleri bulunuyor.

İtalyan sermayeli firmalar

Türkiye'deki İtalyan sermayeli firmaların sayısı 600’e ulaşıyor. Türkiye’de faaliyet gösteren İtalyan firmaların sektörel dağılımına bakıldığında ise, hizmetler ve imalat sanayinin ön sırada geldiği dikkat çekiyor. İmalat sanayinde ağırlıklı olarak gıda, hazır giyim, kimyasal ürünler, elektrik-elektronik, makina imalat, mobilyada yoğunlaşan İtalyan şirketlerin, hizmetler sektöründe ise ticaret, turizm, haberleşme, bankacılık ve yatırım finansmanı alt sektörlerinde yoğunlaştıkları görülüyor.


 

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2010, 02:21
banner53
YORUM EKLE

banner39