Türkiye'nin Kerkük inisiyatifi: Petrole karşılık toprak

Kürtlerin isteklerinin 10 yıl ertelenmesine karşılık, petrol için koridor teklifi.

Arşiv 27.01.2009, 14:21 27.01.2009, 15:35
Türkiye'nin Kerkük inisiyatifi: Petrole karşılık toprak

 


Abdullah Aydoğan Kalabalık / Dünya Bülteni - Kahire

Türkiye Kerkük'te bölgedeki unsurlar tarafından kabul edilebilecek yeni bir öneri girişimi başlatıyor. Türkmenler, Kürtler ve Araplar tarafından olumlu karşılandığı belirtilen Türk inisiyasifi 'Petrol mukabili toprak' olarak belirlendi. Bu girişim, Kerkük'teki Kürtlerin isteklerinin 10 yıl ertelenmesine paralel olarak, Kuzey Irak petrollerinin dünya pazarlarına ulaştırılması için toprak alanı /koridoru verilmesini öngörüyor. Kerkük Konferansı, uluslar arası ekonomik krize paralel olarak 'Petrol mukabili toprak' prensibi çerçevesinde düzenlenecek.

Türkmen cephesi yöneticilerinden Erşad Salihi, Kerkük'te yaşayan bütün grupları biraraya getirerek, durumu etraflıca ele alacak bir toplantının, Türkiye tarafından tertip edileceğini, Türkmen Cephesi olarak kendilerinin de bu oluşuma katılacağını ifade etti.

Türk yönetiminin Ankara'da yapmayı planladığı toplantıya, yeni yürürlüğe giren il meclisleri seçimleri kanunun 23. maddesinin Kerkük'ü de kapsamış olmasının sebep olduğu belirtiliyor.

Salihi, kendilerine henüz Türkiye tarafından resmi bir çağrı yapılmadığını ancak, toplantı esnasında Ankara'nın müzakerelere müdahale etmemesi şartının koşulacağını kaydetti.

Türkmen Cephesi, 2003 öncesi ve sonrasında Kerkük'te yapılan demogratik değişikliklerin giderilmesini, seçmen kütüklerinin kontrol edilmesini, Süleymaniye'nin Kürt, Basra'nın Arap şehri olduğu gibi Kerkük'ün de Türkmen şehri olarak tanınmasını talep ediyor.

Öte yandan Irak parlamentosu Türkmen milletvekillerinden Abbas Beyati, Türk diplomasisinin Ankara veya İstanbul'da Kerkük'te yaşayan bütün grupları kapsayacak bir konferans düzenlemek üzere gerekli girişimlerde bulunduğunu doğruladı.

Konferansa Arap ve Türkler tarafından olumlu yaklaşıldığını ancak, Kürt tarafının henüz bir tutum belirlemediği bildirildi. Ankara'nın son dönemde Kuzey Irak yönetimi ile başlatmış olduğu iyi ilişkilerin, Türk inisiyatifindeki Kerkük konferansının başarılı olmasını kolaylaştıracağı tahmin ediliyor.

Kerkük il meclisi Kürt üyelerinden Bekir Sıddık ise, kendilerinin Kerkük halkının çıkarlarına hizmet edecek bütün girişimlere katılacaklarını söyledi. Kerkük'teki bütün grupları temsil eden siyasi oluşumların Türk inisiyatifine olumlu yaklaştığı kaydediliyor.

Kaynaklar, Kerkük Konferansının Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün daveti üzerine düzenleneceğini, Türkiye'nin görüşmeleri Irak'ın iç meselesi olarak değerlendirdiğinden, konferansa taraf olarak katılmayacağını belirtiyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?