banner39

Türkiye'nin milli serveti yokmuş

Financial Times gazetesinin ünlü köşe yazarı Martin Wolf'a göre Türkiye'nin sürdürülebilir büyüme için Singapur gibi bir milli servet fonu oluşturması gerekiyor.

Arşiv 10.06.2010, 11:28 10.06.2010, 12:25
Türkiye'nin milli serveti yokmuş

Financial Times gazetesinin baş ekonomi yorumcusu Martin Wolf, dünya ekonomisinin içinde bulunduğu durumu tanıdık bir Ezop masalıyla özetliyor: “Ağustos böceği ile karınca”. 

Wolf’a göre küresel kriz çok çalışıp servet biriktiren ülkelerle bu ülkelerden borçlandıkları parayı har vurup harman savuranların arasındaki dengesizlikle yakından ilişkili. Dün Garanti Bankası’nın düzenlediği Gelecek Zirvesi’nin konuşmacılarından olan Wolf, Türkiye’nin de yüksek borcu nedeniyle bir “karınca” olduğunu söyledi. İlk kez 1981 yılında Dünya Bankası’nda staj yaparken KİT’lerin durumunu incelemek için Türkiye’ye gelen Wolf, “Türkiye’nin en temel yapısal sorunu servet biriktirememesi” dedi.

SEBEP ENFLASYON DEĞİL

Sürdürülebilir bir ekonomik büyüme için bu durumun mutlaka değişmesi gerektiğine dikkat çeken Wolf, “Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu anlamakta zorluk çekiyorum. Bir anormallik var. 2001’e kadar servet birikiminin olmamasının nedeninin yüksek enflasyon ve yüksek kamu açığı olduğunu düşünürdüm. Enflasyon düştüğünde de durumun değişeceğini zannederdim. Ama 2001’den itibaren bu sıkıntı ortadan kalktı, sorun kaldı” diye konuştu. Wolf, “Türkiye’de Singapur’un milli servet fonu gibi bir birikim modelini devreye sokmayı ciddi ciddi düşünürdüm. Böylece yeni yatırımlar için finansman sağlanır, istihdam yaratma imkânı doğar” dedi. Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) üyeliğini her zaman desteklediğini söyleyen Wolf, AB üyesi ülkelerin siyasi olarak büyük nüfusu yüzünden Türkiye’yi üye yapmak istemediklerini belirtti.

Avrupa’daki istikrarsız ortam nedeniyle euro’nun dolar karşısında yaşadığı değer kaybına değinen Wolf, euro’nun dolarla aynı değere gelmesini çok muhtemel olmadığını belirtti. Wolf; “Eğer böyle bir durum yaşanırsa özellikle Almanya’da zaten huzursuz olan çevrelerin sesi daha yüksek çıkmaya başlayacaktır. Onlar güçlü bir para birimi istiyorlar” dedi. AB’nin yüksek döviz rezervi bulunmadığını, bu yüzden tek başına euro’ya müdahale edemeyeceğini ve ABD ile ortak hareket etmek durumunda kalacağını da ekledi.

ALMANYA TAVİZ İSTİYOR

Martin Wolf, 31 Ekim 2011’de görev süresi dolacak olan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean-Claude Trichet’nin yerine, Almanya Merkez Bankası Başkanı Axel Weber’in getirilmesinin yüksek olasılık olduğunu söyledi.

Wolf, “Almanların Euro Bölgesi’nde kalmaya devam etmek için bu kartı kullanacağını düşünüyorum” dedi. Wolf, AB’nin 750 milyar euro’luk kurtarma mekanizmasına IMF’yi dahil etmenin de Almanya’nın planı olduğunu söylerken, “Almanya, Avrupa Komisyonu’nun bu mekanizmadan kredi kullanacak ülkeler üzerinde yeterince baskı kuramayacağını düşündü. O yüzden IMF’yi istedi” diye konuştu.

AVRUPA TİTANİK'E BENZEDİ

Konferansın diğer konuşmacısı Singapur Ulusal Üniversitesi Kamu Yönetimi Fakültesi Dekanı Prof. Kishore Mahbubani, dünya tarihinde Batı medeniyetlerinin hegemonyasının sona erdiğini, Asya ülkelerinin yükseldiğini söyledi.

Mahbubani, “Avrupa’da tüm zorluklar dış kaynaklı. Ama zamanlarının yüzde 80’ini iç meselelere harcıyorlar. Bu Titanik batarken güvertedeki sandalyelerin yerini değiştirmeye benziyor” dedi.
Mahbubani, Asya’nın serbest piyasa ekonomisi, bilim ve teknolojide uzmanlaşma, pragmatizm, liyakat, barış kültürü, hukukun üstünlüğü ve eğitime odaklanarak yükseleceğini belirtti.
 
Kaynak: Milliyet

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?