banner39

Türkiye'nin model aldığı Güney Kore'de eğitim çöktü

Türkiye'nin model aldığı ülkelerden biri olan Güney Kore, rekabetçi ekonomik sistemde iflas noktasına geldi; eğitim sistemi de, çıkışını İngilizce müfredatta arıyor.

Arşiv 27.05.2008, 15:03 27.05.2008, 15:45
Türkiye'nin model aldığı Güney Kore'de eğitim çöktü


Türkiye'nin model aldığı ülkelerden biri olan Güney Kore, hem ekonomik rekabetçilikte iflas noktasına geldi hem de eğitim sistemi çöktü.

İç savaş sonrası halkının büyükçe bir kısmı Hristiyanlığı seçen ülkede, şu anda, büyük şirketlerin çoğu, artık şirkette İngilizce konuşulmasını ve yazışılmasını istiyor. Anne ve babalar da, çocuklarını İngilizce öğrenmeleri için yurt dışına kurslara ve kamplara gönderiyor. Yurt dışında İngilizce eğitimi için aileler Güney Kore hükümetinin eğitime ayırdığı bütçenin yüzde 20'si kadar harcama yapıyor.

Güney Kore'de yeni hükümet devlet eğitim sistemindeki hasarları düzeltmek için reform çalışmalarına başladı. Dünyanın dördüncü büyük ekonomisi kabul edilen Güney Kore'nin bu konumunu kaybetmemek için özel eğitim atağına geçti.

Eğitim Bakanlığı sözcüsü Park Baeg-beom, "Hükümet, bu ülkedeki rekabet eksikliliğinin başlıca faktörleri arasında İngilizce yetersizliğini görüyor" dedi.

Aralıkta muhafazakar hükümetin iktidara gelmesiyle, Güney Kore'de Kore tarihinin dahi İngilizce olarak verilmesi teklif edildi. Ülkedeki en büyük şirketlerden birçoğu, şirket içinde haberleşmenin ve konuşmaların dahi İngilizce yapılmasını şart koşuyor.

Güney Koreliler, çocuklarının yurt dışında İngilizce'yi dahi iyi öğrenebileceğini düşünüyor. Bu amaçla, yılda ortalama 5 milyar dolar yurt dışında İngilizce eğitimine harcanıyor. Bu miktar, hükümetin eğitime ayırdığı yıllık bütçenin yüzde 20'si.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki üniversitelerde eğitim gören yabancılar arasında en yüksek rakamı Güney Koreli öğrenciler oluşturuyor. 100 binden fazla Güney Koreli genç, ABD'de eğitim alıyor.

Güney Kore içinde ise devlet okullarındaki eğitime destek amacıyla özel ders alan öğrenci oranı diğer bir çok ülkenin çok üzerinde. Normal devlet okullarından sonra özel dersler aldıklarından geç saatlerde dahi Güney Kore caddelerinde, toplu taşıma araçlarında okul üniformaları içinde öğrenci görmek sıradan bir olay. Özel dersler o kadar abartılıyor ki bazen sabahlara kadar devam edebiliyor.

Güney Kore Eğitim Bakanlığı tahminlerine göre Güney Koreli anne ve babalar diğer gelişmiş ülkelere kıyasla özel dersler için en az dört misli daha fazla harcama yapıyor.

Ülkede herkes, arka arkaya gelen hükümetlerin farklı siyasi ideolojileri sebebiyle devlet okullarındaki eğitim kalitesinin düştüğünü düşünüyor. Bu eğitimle Güney Kore'nin ileri ülkeler seviyesinde kalamayacağı tahmin edildiğinden aileler çocuklarına ya ilave özel dersler aldırıyor veya yurt dışına gönderiyor.

Park, "Kamu eğitimine güvenin çökmesi sebebiyle özel eğitime talep var. Böylece kamu sisteminde büyük bir eşitsizlik meydana geliyor. En temel mesele, çoğu insan, akademik başarının hayattaki herşeyi belirlediğine inanıyor. Öyle bir kültürel kabul var. Akademik dereceye göre evlilik veya işe sahip olunur veya olunmaz" dedi.

Şartlarla ilgili öyle saplantılar meydana geliyor ki. Yıllık kolej giriş sınavlarında, o gün askeri uçuşlar duruyor. Birçok işyeri geç açılıyor. Sebebi de, öğrenciler sınav yerlerine zamanın yetişebilsin, trafik yüzünden geç kalmaması.

Medya haberlerine göre, Güney Kore üniversite eğitimi dünya sıralamasında rekabetçi ekonominin ihtiyaçlarını karşılama konusunda sınıfının en altına inmiş durumda.

10 yıldır liberal hükümetlerin sistemi alaşağı etmesinin ardından iktidara gelen yeni muhafazakar hükümet, okulları derecelendirmek, öğretmenler arasında rekabet meydana getirmek ve üniversitelere kendi öğrencilerini belirleme yetkisi tanımak istiyor.

Kısa bir süre eğitim bakanı olarak görev yapan Seul Üniversitesi eğitim departmanından Moon Yong-lin, "Bir çok aile hayal kırıklığından Kore okul sistemini terketti. Problemin çözümünde öğretmenler anahtar durumunda. Öğretmenler değişirse, herşey zamanla normale döner. Rekabet ortamı oluşturulmalı" dedi.

Şimdi Kore'de aileler banka hesapların bakıyorlar. Çocuklarının eğitim merdiveninin en üst basamaklarına çıkması ve toplumda iyi bir yer edinmesi için daha fazla para harcamaya çalışıyor.

Kang Ji-hyun beş yaşındaki çocuğunu İngilizce konuşulan ana okuluna göndermiş. İngilizce konuşulan günde üç saatlik ana okulunun aylığı 800 dolar.

Ji-hyun, "Kore'de çalışan bir çok kişi için İngilizce büyük bir artı. Bu toplumda daha iyi İngilizce bilenler daha fazla fırsatlara sahip oluyor. Böylece diğer aktiviteler için daha fazla zaman ayırabiliyorlar." dedi.

Kaynak: Reutersbanner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?