banner39

Türkiye'nin Myanmar'a yardımları sürüyor

Cuntanın kapıları açması üzerine Myanmar'a giren Türkiyeli yardım kuruluşları, afetzedelere yardım elini uzattı.

Arşiv 20.05.2008, 17:08 20.05.2008, 17:08
Türkiye'nin Myanmar'a yardımları sürüyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiyeli yardım kuruluşları ekipleri, askeri cunta yönetiminin kapıları açması sonucu Myanmar'a girerek afetzedelere yardım malzemeleri dağıttı. İHH ekipleri de, Nargis Kasırgası'nda evlerini kaybeden ailelere gıda paketleri ve mutfak eşyası dağıttı.

Nargis kasırgası sebebiyle 100 binin üzerinde insanını kaybeden, milyonlarca insanı da evsiz kalan Myanmar'a (Burma'ya) acil gıda yardımında bulunan İHH İnsani Yardım Vakfı, yardımlarına devam ediyor.

Myanmar'daki İHH ekipleri, başkent Yangon'a bağlı köylerde yaşayan ve evlerini kasırgada kaybeden afetzede ailelere gıda paketleri ve mutfak eşyası dağıttı. Daha önce de bölgede 500 aileye gıda paketleri dağıtılmıştı. Son yardımlarla İHH'nın Myanmar'da yardım ulaştırdığı aile sayısı 1000'e çıktı.

MYANMAR HÜKÜMETİ İZİN VERİRSE GEÇİCİ KAMP KURULACAK

Kasırga mağduru ailelere ayrıca elbise yardımı da yapılacak. İHH, Myanmar hükümetinden izin çıkması halinde bölgede geçici kamplar kurmayı da planlıyor.

İHH ekibinden Şenol Öztürk, bölgedeki durum hakkında şu bilgileri verdi: "Kasırganın adeta yerle bir ettiği Myanmar'da 2.5 milyon insan evsiz kaldı. Muson yağmurları da başladı. Açıkta kalan bu insanlar, evlerinin tamir edilmesini bekliyor. Hala binlerce ceset, defnedilmeyi bekliyor. Bu cesetlerin açıkta olması salgın hastalıklarını da beraberinde getirdi. Uluslararası yardım kuruluşları Myanmar'a yardımlarını ulaştırdı. Ancak cunta askeri yönetiminin kasırganın ilk günlerinde yardım kuruluşlarını engellemesi faturayı ağırlaştırdı. Buradaki yardım faaliyetleri aylarca sürebilir. Çünkü insanlar her şeye sıfırdan başlıyor. Cunta yönetimi de insanlara yardım etmekte çok yetersiz kalıyor."

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?